رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور:ایران نسبت به عراق آسیب پذیر نیست

پدافند غيرعامل

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: اگر عراق یک تهدید محسوب شود، ایران نسبت به این کشور آسیب‌پذیر نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خوزستان، غلامرضا جلالی در این همایش که با رویکرد تهدیدشناسی برگزار شد، اظهار کرد: موضوع پدافند غیرعامل یک مساله سهل و ممتنع است؛ سهل به این دلیل که با زندگی بشر آمیخته است و از گذشته تا به حال از آن استفاده شده است. در گذشته‌ها زندگی کردن بدون پدافند غیرعامل ممکن نبود، پدافند غیرعامل یعنی ایجاد امنیت در مقابل تهدیدات و تقریبا بر همه شهرها به نوعی یک نظام دفاعی حاکم بود.

وی ادامه داد: ممتنع بودن موضوع پدافند غیرعامل به این دلیل است که باید برای مقابله با تهدید، طراحی و برنامه‌ریزی شود و در مقابله با تهدید، بخش سخت و دشوار کار آغاز می‌شود. در پدافند غیرعامل با سه بحث تهدید، آسیب‌پذیری و پایداری سر و کار داریم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: تهدیدات دارای دو دسته طبیعی و غیرطبیعی با منشا انسانی هستند. تهدیداتی چون زلزله و آتشفشان منشا طبیعی دارند و دشمن در آن نفوذ ندارد. در این نوع تهدیدات اگر آماده نباشیم آسیب می‌بینیم. تهدیدات غیرطبیعی نیز که تهدیدات انسان‌ساخت گفته می‌شوند، شامل مباحث امنیتی، جنگی یا بعضا مباحثی مربوط به حوزه صنعتی هستند. در این تهدیدات دشمنی، اراده و کینه وجود دارد.

جلالی اظهار کرد: تهدید با منشا انسانی، دارای ماهیت دانش و فناوری است؛ چون تکنولوژی، علم، سلاح، ماهواره، موشک و غیره وارد عرصه می‌شود و ماهیت تکنولوژی پویا است و ماهیت ثابتی چون ماهیت زلزله ندارد.

وی عنوان کرد: دانش و فناوری در ذات تهدید انسانی، ماهیت این تهدید را تغییر می‌دهد. به طور کلی ماهیت این تهدید؛ فناورانه، علمی، دانشی و پویا است که به طور مرتب در حال تغییر است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: پدافند غیرعامل باید بتواند تهدید را شناسایی و با آن مقابله کند، آسیب‌پذیری را کاهش دهد یا آن را به صفر برساند.

وی تصریح کرد: سختی کار در پدافند غیرعامل اینجا است که تهدید یک مفهوم پویا، فناورانه، علمی و نو است و باید به طور مرتب شناسایی شود یعنی باید تسلط و اشراف ما به گونه‌ای باشد که از نظر اطلاعاتی، علمی، تکنولوژیکی بر تهدید برتری داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N495687