در دیدار با میشل عون؛

سید حسن نصرالله: طرح داعش در منطقه دوام نخواهد داشت

لبنان

دبیرکل حزب الله لبنان و رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح این کشور در دیدار اخیر خود به بحث و گفتگو درباره خطر تروریسم و تکفیری‌ها پرداخته و توافق کردند که اساسی‌ترین اقدام برای مقابله با این مساله تقویت جبهه داخلی از طریق مذاکرات و توافق میان تمامی طرف‌هاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه السفیر چاپ لبنان در گزارشی به جزئیات دیدار اخیر سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان با میشل عون، رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح این کشور پرداخت و نوشت: اوضاع وخیم منطقه بخش بیشتر دیدار عون و سید حسن نصرالله را که بیش از چهار ساعت به طول انجامید، تشکیل داد تا جایی که دو طرف درخصوص اوضاع یمن، شهرک عرسال لبنان، عراق‌، سوریه و فلسطین نیز بحث و گفت‌و‌گو کردند.

نصرالله و عون همچنین به طور اساسی در خصوص آخرین تحولات عراق به ویژه پس از کنترل گروه "دولت اسلامی" ( داعش) بر موصل و برخی از مناطق عراق بحث و گفت‌و‌گو کردند.

نصرالله نیز گزارش مفصلی از اوضاع سوریه و روند تحولات نظامی در این کشور داد و تاکید کرد: طرح داعش در منطقه قابلیت ادامه حیات ندارد حتی اگر این گروه بتواند تا مدتی کوتاه از سقوط میدانی خود جلوگیری کند.

عون و نصرالله در این دیدار توافق کردند که خطر ناشی از حملات تکفیری‌ها خطری ماهیتی است که تمامی گروه‌ها در منطقه را دربرمی‌گیرد طوری که مسیحیان، سنی‌ها، ایزدی‌ها و شیعیان در مناطقی که داعش کنترل آنها را در سوریه و عراق در دست دارد، در معرض این حملات هستند.

دو طرف همچنین به بررسی راه‌های مقابله با پدیده تروریسم و تکفیر پرداخته و بر لزوم مقابله با فتنه و نیفتادن در آن تأکید و اعلام کردند که یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه تقویت جبهه داخلی از طریق تقویت مذاکرات و ارتباط میان تمامی طرف‌هاست.

عون و سید حسن نصرالله همچنین به اوضاع لبنان از زاویه تاثیرپذیری این کشور از رخدادهای منطقه و مساله برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از این دید پرداخته و تأکید کردند که میشل عون این حق را دارد تا بر اساس اصول بیانیه لبنان پست ریاست جمهوری را در دست بگیرد و حزب الله همچنان تا زمانی که عون بر موضع خود پایدار باشد از رسیدن وی به سمت ریاست جمهوری لبنان حمایت می‌کند.

به گزارش السفیر، نصرالله خطاب به عون گفت: این تصمیم برعهده خود شماست که در انتخابات شرکت کنید یا نه. تا زمانی که شما بر این مساله مصمم هستید ما نیز از شما حمایت می‌کنیم و زمانی که شما دست از این مساله بردارید، ما نیز دست برمی‌داریم.

عون همچنین به نتایج گفتگوی خود با سعد حریری،‌ نخست‌وزیر پیشین لبنان اشاره و تأکید کرد که منفعت ملی ایجاب می‌کند تا به این مذاکرات ادامه بدهیم و نصرالله نیز ترغیب کرده که به این مذاکرات ادامه بدهیم.

دو طرف در این دیدار در خصوص احتمال تمدید دوره فعالیت پارلمان نیز بحث و گفتگو کردند.

سعد حریری روز سه شنبه در سخنانی تأکید کرده بود:‌ حمایت از کشور برای نیفتادن آن در فتنه در مرحله اول به اراده مسلمانان در لبنان چه شیعه و چه سنی بستگی دارد.

حریری اظهار داشت: ربودن و گروگان‌گیری و تحریکات مذهبی بدترین گزینه‌ای است که در زمان کنونی ممکن است از آن استفاده کرد.

انتهای پیام

کد N495501