دیک چنی: نگذارید "کشور تروریستی" در خاورمیانه تشکیل شود

آمريكا,داعش

دیک چنی، معاون رئیس‌جمهوری سابق آمریکا پیش از سخنرانی اوباما درباره داعش خطاب به مجلس نمایندگان کشورش تأکید کرد که آنها باید از اقدام نظامی قدرتمند حمایت کرده و تلاش کنند تا جلوی تشکیل "کشور تروریستی" در خاورمیانه را بگیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، دیک چنی در آستانه سخنرانی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره طرح‌هایش برای تشدید اقدام نظامی در عراق، روز سه شنبه به کنگره رفت و گفت که جمهوری خواهان مجلس نمایندگان آمریکا باید از اقدام نظامی قدرتمند ارتش حمایت کنند.

وی تأکید کرد که جمهوری خواهان باید افزایش انزواطلبی را رد کنند. با این حال این سیاستمدار کهنه‌کار آمریکا درباره جزئیات مقابله با دولت اسلامی ( داعش) در عراق و سوریه سخنی به میان نیاورد.

دیک‌چنی از حامیان اصلی تصمیم جورج بوش، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا برای حمله به عراق بر پایه فرضیه باطلی بود مبنی بر اینکه صدام ، دیکتاتور سابق عراق سلاح کشتار جمعی دراختیار دارد و با حملات 11 سپتامبر 2001 در آمریکا ارتباط داشت.

این بار نیز به نظر می رسد که سخنان چنی حامل همان پیام های حمایت ازجنگ باشد. اما بیشتر جمهوری خواهان از سخنان وی تأثیر می گیرند.

تام کول، نماینده جمهوری خواه ایالات اوکلاهما پس از این نشست گفت: ما می توانیم درباره هر موضوعی درباره جنگ عراق بحث و گفتگو کنیم اما بیشتر اعضای جمهوری خواه معتقدند که بوش در سال 2009 در شرایطی از قدرت کنار رفت که آمریکا در موضع برد این درگیری بود .

وی همچنین افزود: شش سال از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا می گذرد و در برخی موارد نمی توان گفت که اوضاع موجود تقصیر بوش و چنی است.

سخنان کوتاه دیک چنی در جلسه غیرعلنی کنفرانس جمهوری خواهان مجلس نمایندگان آمریکا عمدتا بر روی این مساله متمرکز بود که جمهوری خواهان باید بر حفظ یک ارتش قدرتمند تلاش کنند اما وی همچنین تأکید کرد که لازم است حزبش از تاسیس یک کشور تروریستی در خاورمیانه جلوگیری کند.

معاون جورج بوش در سال های 2001 تا 2009 درباره این حقیقت که بسیاری از رهبران داعش از افسران سابق ارتش عراق هستند که توسط نیروهای آمریکایی زندانی شده بودند و یا این مساله که درگیری‌های فرقه‌ای و خونریزی‌ها از زمان تهاجم آمریکا به عراق در سال 2001 بدتر شده ، سخنی نگفت.

انتهای پیام

کد N495460