پیشنهاد ماهاتیر محمد به نخست وزیر مالزی: استعفا

مالزی,ماهاتیر

کوالالامپور – ایرنا – ˈماهاتیر محمدˈ نخست وزیر اسبق مالزی با افزایش انتقاد از ˈنجیب تون رزاقˈ نخست وزیر این کشور، گفت که اگر وی جای نجیب بود از سمت خود کناره گیری می کرد.

به گزارش ایرنا، ماهاتیر محمد معتقد است که دولت فعلی مالزی نتوانسته مدیریت کارآمدی داشته باشد و این کشور را در مسیر توسعه قرار دهد.

تارنمای 'مالایی میل' روز چهارشنبه نوشت: ماهاتیر محمد این سخنان را در پاسخ به سئوالی در این مورد که دولت فعلی چه دستاوردهایی داشته است و اگر وی رییس دولت بود چه اقدامی انجام می داد، بیان کرد .

وی پیش از این با انتقاد از سیاست های دولت فعلی مالزی، برخی برنامه های تحول گرا را بیش از آنکه به نفع توسعه کشور بداند، اقدامی برای افزایش حمایت مردم عنوان کرده بود.

پرداخت یارانه های نقدی در قالب برنامه 'مالزی واحد' از جمله مواردی است که ماهاتیر محمد با آن مخالف است و آن را عامل افزایش وابستگی مردم به حمایت های دولت عنوان می کند.

ماهاتیر محمد از سال 1981 تا سال 2003 سکان هدایت مالزی را در این اختیار داشت و سپس قدرت را به عبدالله احمد بداوی واگذار کرد.

عبدالله بداوی در سال 2009 به دلیل انتقادات گسترده در مورد عملکرد خود مجبور به واگذاری پست نخست وزیری به نجیب تون رزاق شد.

ماهاتیر اخیرا عنوان کرده بود عملکرد نجیب تون رزاق نسبت به بداوی برتری ندارد.

ماهاتیر محمد سیاستمدار کهنه کار مالزی در سال 1387 با کناره گیری از حزب حاکم آمنو که نجیب و بداوی عضو آن بودند و تشویق دیگر اعضا به ترک این حزب که خود مدت 23 سال سمت ریاست آن و نخست وزیری مالزی را برعهده داشت و به معمار مالزی نوین شهرت دارد، تلاش کرد عبدالله بداوی را برای استعفا از ریاست آمنو و نخست وزیری این کشور تحت فشار قرار دهد.

به دنبال برگزاری انتخابات پارلمانی مالزی در سال 1386 و کسب نتایج ضعیف ائتلاف حزب حاکم موسوم به 'باریسان نشنال'، ماهاتیر محمد، بداوی را مسبب اصلی کسب این نتایج و رویگردانی مردم از ائتلاف حزب حاکم و آمنو معرفی و بارها از وی خواست که از سمت خود استعفا دهد که به نتیجه رسید.

ماهاتیر پس از استعفای بداوی بار دیگر به آمنو بازگشت، اما از چند هفته پیش انتقادات تند خود را از نخست وزیر فعلی مالزی آغاز و تاکید کرد که دیگر از نجیب حمایت نمی کند.

وی در مطلبی نوشت: حال من گزینه دیگری جز قطع حمایت از نخست وزیر ندارم. حمایت از وی کارساز نبوده است، بنابراین باید انتقادات خود را مطرح کنم.

پیر عرصه سیاست مالزی بر این باور است که عملکرد ضعیف نخست وزیر از نظر اقتصادی و نژادی، پیمان های نژادی را در این کشور ویران کرده است.

آساق**241**1611
کد N495202