بررسی میزبانی مصر درباره بازسازی غزه در دیدار وزیر خارجه نروژ و سیسی

نروژ,مصر

رئیس جمهوری مصر در دیدار با وزیر خارجه نروژ در قاهره بار دیگر بر ارتباط عدم حل مساله فلسطین با رشد تروریسم و تندروی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در دیدار با برگه برنده، وزیر خارجه نروژ در قاهره تاکید کرد: ارتباط محکمی میان تلاش‌ها برای بازسازی نوار غزه و تحقق حل و فصل نهایی درگیری‌ها میان اسرائیل و فلسطین وجود دارد.

ایهاب بدوی، سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر تصریح کرد: وزیر خارجه نروژ در آغاز این دیدار از تلاش‌های مصر به خاطر میانجی‌گری در حل درگیری‌ها میان فلسطین و اسرائیل قدردانی کرد و گفت: اگر مصر میانجی‌گری نمی‌کرد رسیدن به آتش بس در نوار غزه امکان نداشت.

در این دیدار در خصوص میزبانی مصر برای کنفرانس بازسازی نوار غزه که قرار است با نظارت مصر و نروژ برگزار شود، بحث و گفت‌وگو شد.

وزیر خارجه نروژ همچنین بر اهمیت تلاش‌های مصر برای از سرگیری مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل جهت رسیدن به حل و فصل نهایی تاکید کرد.

سیسی و وزیر خارجه نروژ در این دیدار همچنین در خصوص اوضاع عراق، سوریه و لیبی، بحث و گفت‌وگو کردند.

سیسی بار دیگر بر ارتباط عدم حل مساله فلسطین با فراهم شدن فضای مناسب برای رشد تروریسم تاکید کرد.

در این دیدار سامح شکری، وزیر خارجه مصر، وتور فنیسلاند، سفیر نروژ در مصر و جان هانسن، فرستاده ویژه نروژ به خاورمیانه حضور یافتند.

وزیر خارجه نروژ پیش از این دیدار با نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب نیز در قاهره دیدار کرده بود.

وی پس از دیدار با العربی در گفت‌وگو با روزنامه نگاران بر اهمیت دیدار خود تاکید کرد و گفت: مذاکرات من با العربی بر لزوم برآوردن نیازهای انسانی و بازسازی نوار غزه متمرکز بود و ما با مصر برای تحقق این هدف همکاری می‌کنیم.

برنده افزود: در این دیدار در خصوص فرصت‌های از سرگیری مذاکرات با اسرائیل و همچنین آخرین تحولات سوریه و لزوم حل سیاسی بحران در این کشور، تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم و از جمله گروه "دولت اسلامی" (داعش) در عراق بحث و گفت‌وگو کردیم و من امیدوارم که روند سیاسی عراق و تشکیل دولت جدید این کشور به تحقق ثبات و امنیت بینجامد.

انتهای پیام

کد N495079