مذاکرات آمریکا-ژاپن با محور قدرت‌ نظامی توکیو

مقام‌های ژاپن اعلام کردند، توکیو و واشنگتن در حال بررسی احتمالاتی هستند که با دستیابی ژاپن به تسلیحات تهاجمی به این کشور اجازه خواهد داد تا قدرت خود را به فراتر از مرزهایش منتقل کند، اقدامی که خشم چین را بر می‌انگیزد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سه تن از مقام‌های ژاپنی که در جریان روند مذارکرات قرار دارند، اعلام کردند که با توجه به افزایش رقابت‌ با چین، تمرکز توکیو این خواهد بود که توان پایگاه‌های موشکی کره شمالی را بکاهد.

این مقام‌ها اعلام کردند که مذاکرات غیررسمی و محرمانه‌ای را با مقام‌های واشنگتن برگزار کرده‌اند که محور آن افزایش قابلیت‌های کشوری است که از زمان شکستش در جنگ جهانی دوم حتی یک موشک هم در واکنش و یا خشم شلیک نکرده است.

این مذاکرات که ژاپن آن را "قدرت حمله" می‌خواند، مذاکرات مقدماتی است و در این مرحله شامل جنگ افزارهای خاص نیست. به گفته کارشناسان دفاعی، داشتن قابلیت تهاجمی نیازمند این است که تغییری در دکترین نظامی دفاعی خالص ژاپن صورت بگیرد و همین اقدام می‌تواند درها را به سمت ورود سیستم‌های دفاع موشکی و سایر جنگ افزارها به ارزش میلیاردها دلار باز کند.

انتهای پیام

کد N494907