"طرح مارشال عربی" 100 میلیارد دلار پول می‌خواهد

بحرين

کارشناسان، کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس را به تزریق میلیاردها دلار پول به کشورهای عرب همسایه خود ترغیب کردند تا از این طریق از خود در برابر ناآرامی‌هایی که عراق و سوریه را در بر گرفته، دفاع کنند.

کارشناسان، کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس را به تزریق میلیاردها دلار پول به کشورهای عرب همسایه خود ترغیب کردند تا از این طریق از خود در برابر ناآرامی‌هایی که عراق و سوریه را در بر گرفته، دفاع کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بانکداران، تحلیل‌ گران منطقه‌ای و اقتصاددانان در جریان کنفرانسی در بحرین اعلام کردند که اقدامات بسیاری باید برای مبارزه با فقر و نبود فرصت‌های کافی که موجب تشدید ناآرامی‌ها می‌شود، صورت پذیرد.

ابراهیم دبدوب، معاون ریس بانک بین‌المللی قطر در کنفرانس منامه، پایتخت بحرین که از سوی نهاد بین‌المللی مطالعات استراتژیک برگزار شده بود، گفت: ما نیاز داریم تا "طرح توسعه مارشال عربی" از سوی کشورهای ثروتمند عرب در خلیج (فارس) تامین مالی شود.

وی تاکید کرد: دست کم 100 میلیارد دلار (77 میلیارد یورو) فورا لازم است تا برنامه‌های توسعه را طی پنج سال آتی به دقت نظارت کند و هدف از آن جلوگیری از ناآرامی‌های بیشتر در کشورهای عربی است.

طرح مارشال پس از جنگ جهانی دوم ابتکار آمریکا بود که به احیای اقتصاد شکست خورده اروپا کمک کرد و ثبات پایدار در این قاره برقرار ساخت.

پس از بروز ناآرامی‌های گسترده در اواخر 2010 در تونس و پس از آن مصر، لیبی، یمن و سوریه، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس 10 میلیارد دلار به عمان و بحرین اختصاص دادند تا این کشورها با موج مخالفان مقابله کنند.

آن‌ها همچنین متعهد شدند تا میلیاردها دلار دیگر نیز به اردن ومراکش (کشوری که عضو این شورا نیست) کمک کنند و قول کمک‌هایی را به کشور فقیر یمن نیز دادند. اخیرا کشورهای پادشاهی خلیج فارس حدود 20 میلیارد دلار به مصر اختصاص داده‌اند که بعد از کودتای نظامی علیه محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر در سال گذشته میلادی صورت گرفت. شورای همکاری خلیج فارس متشکل از شش کشور کویت، بحرین، عمان، قطر، عربستان و امارات، طبق گفته کارشناسان باید تواضع بیشتری نسبت به همسایگان خود داشته باشند. اعضای این شورا به دلیل بالا رفتن قیمت نفت طی دهه‌ گذشته توانستند 2 تریلیون دلار مازاد بودجه داشته باشند اما بیشتر این پول را در غرب سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N494864