بان کی مون تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان را خواستار شد

افغانستان

دبیرکل سازمان ملل در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به آشوب پس از انتخابات، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواست تا درباره تشکیل یک دولت وحدت ملی به توافق برسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این درخواست بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل پس از آن صورت گرفت که "عبدالله عبدالله"، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوی افغانستان اعلام کرد که در انتخابات اشرف غنی، رقیب خود را شکست داده و پیروز این انتخابات محسوب می‌شود؛ اقدامی که امیدها نسبت به توافق تقسیم قدرت را کمرنگ می‌کند.

این نامزدهای رقیب تحت توافق نامه‌ای با میانجی‌گری‌ آمریکا در خصوص بازرسی کل هشت میلیون رای با نظارت سازمان ملل و تشکیل یک دولت متحد ملی بدون در نظر گرفتن پیروز انتخابات به توافق دست یافته بودند.

در همین حال سخنگوی بان کی مون در بیانیه‌ای گفت: دبیرکل سازمان ملل از عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی می‌خواهد تا طبق تعهدهایی که 12 ژوئیه سال جاری میلادی ارائه داده‌اند، به توافقی درباره تشکیل یک دولت متحد ملی دست یابند.

در ادامه این بیانیه آمده است: این یک لحظه حیاتی و حساس برای افغانستان محسوب می‌شود و برای مقابله با چالش‌های متعدد این کشور یک همکاری واقعی و خالصانه‌ لازم است. چالش‌های افغانستان تنها به صورت مشترک قابل حل خواهد بود.

بان کی مون گفت: نتایج نهایی بازرسی سازمان ملل از هشت میلیون رای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که چهار سپتامبر سال جاری میلادی تکمیل شد، قرار است که به زودی منتشر شود.

نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه اعتراضات خیابانی منجر به درگیری‌ و خشونت شود. در این بین عبدالله عبدالله از حمایت تاجیک‌ها و دیگر گروه‌های شمالی افغانستان برخوردار است در حالی که قبایل پشتون در جنوب و شرق افغانستان از اشرف غنی حمایت می کنند.

انتهای پیام

کد N494780