روحانی برای شرکت در اجلاس شانگهای وارد تاجیکستان شد

رییس جمهوری,تاجیکستان,اجلاس شانگهای

دوشنبه – ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در اجلاس سازمان همکاری شانگهای، دقایقی پیش وارد دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، روحانی در فرودگاه دوشنبه مورد استقبال نخست وزیر و وزیر امور خارجه تاجیکستان قرار گرفت.

رییس جمهوری در این سفر علاوه بر شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای، با اعضای این سازمان دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

این دومین حضور روحانی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در اجلاس سازمان همکاری شانگهای است.

رییس جمهوری سال گذشته نیز در اولین سفر خارجی به شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر کرد و در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای حضور یافت.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان دولتی است که برای همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است. این سازمان در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه گذاری شد.

سازمان همکاری شانگهای در واقع، ترکیب جدید سازمان شانگهای 5 است که در سال 1996 تاسیس شد اما نام آن پس از عضویت ازبکستان به سازمان همکاری شانگهای تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال 2004 و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال 2012 به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.

نقش این سازمان از زمان تاسیس آن تاکنون در منطقه افزایش یافته است و برخلاف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و پیمان ورشو سابق، هنوز یک معاهده دفاعی چندجانبه به شمار نمی رود.

قرار است در این سفر رییس جمهوری اسلامی ایران علاوه بر دیدارهای دوجانبه با مقامات تاجیکستان، توربین دوم نیروگاه سنگتوده ـ2 را که از پروژه های مهم نیروگاهی تاجیکستان شمار می آید، در استان ختلان این کشور افتتاح کند.

نیروگاه سنگتوده ـ 2 از بزرگترین طرح های تاجیکستان پس از استقلال است که در یک سال یک میلیارد کیلو وات ساعت نیروی برق تولید می کند.ساخت این نیروگاه در اسفند 1385 آغاز شد.

جمهوری اسلامی ایران در ساختمان این پروژه 180 میلیون دلار و تاجیکستان 40 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است. نیروگاه سنگتوده ـ 2 بعد از 12.5 سال بهره برداری از سوی ایران به طور کامل در اختیار تاجیکستان قرار خواهد گرفت.

همچنین در سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به تاجیکستان، 10 سند همکاری ، از جمله در زمینه علم ، صنایع ، اقتصاد و فناوری های جدید و آموزشی به امضا خواهد رسید.

سیام**9254**9121**1572
کد N494700