انتشار جرئیات جدید درباره هواپیمای مالزیایی/ احتمال هدف قرار گرفتن با موشک قوت گرفت

آمریکا اروپا

محققان هلندی اولین نتیجه تحقیقات خود را در مورد هواپیمای مسافری MH17 متعلق به خطوط هوایی مالزی منتشر کرده اند که بر اساس آن این هواپیما با "وسایلی که سرعت و قدرت بالایی داشته اند" هدف قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در تاریخ 17 جولای (26 تیرماه) سال جاری یک فروند هواپیمای مسافری مالزی با 298 نفر مسافر و خدمه در حالیکه از آمستردام عازم کوالالامپور بود بر فرزاز اوکراین دچار حادثه شده و سقوط کرد که در این حادثه تمامی مسافران و خدمه آن کشته شدند.

در آن زمان دولت اوکراین و کشورهای غربی جدائی طلبان حاضر در شرق اوکراین را متهم کردند که با موشک های ساخت روسیه اقدام به هدف قرار دادن این هواپیما کرده است اما جدائی طلبان و مسکو به شدت این موضوع را رد کردند.

از آن زمان کارشناسانی از کشور هلند اقدام به تحقیق بر روی بقایایی به جا مانده از این هواپیما کرده اند که اولین نتیجه تحقیق آنها روز گذشته منتشر شد.

الجزیره در خصوص این گزارش می نویسد: تحقیقات نشان می دهد که این هواپیما با اشیاء پرقدرت و پرسرعت هدف قرار گرفته و منفجر شده است.

این نتیجه امکان درستی فرضیه هدف قرار گرفتن آن با موشک زمین به هوا را قوت می دهد اما "نجیب رزاق" نخست وزیر مالزی اعلام کرده که به همین راحتی نمی توان درباره نتیجه قطعی سخن گفت و اتهامی را به گروه و یا کشوری وارد کرد.

در این گزارش همچنین آمده که هیچگونه اشتباهی از سوی خلبان و یا دیگر خدمه هواپیما رخ نداده و عامل خارجی باعث بروز این حادثه بوده است.

دولت هلند که بیشترین قربانیان این حادثه از آن کشور بوده اند، نیز اعلام کرده که برای نتیجه گیری در مرود اینکه چه کسی مقصر بروز این حادثه است زود است.