امیرعبداللهیان:

ایران و آفریقای جنوبی درباره خشونت همفكری بیشتری داشته باشند

سیاست خارجی

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با اشاره به آرمان‌های نلسون ماندلا نسبت به مردم فلسطین و ادامه این مواضع از سوی دولت آفریقای جنوبی ابراز امیدواری كرد که زمینه همکاری‌ها و رایزنی‌های سیاسی در این خصوص بیش از پیش توسعه یابد.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در پرتوریا با همتای خود در وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، در این دیدار که با حضور سفرای دو کشور برگزار گردید، معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی ضمن استمزاج و احوالپرسی از آخرین وضعیت سلامتی مقام معظم رهبری برای ایشان آرزوی سلامتی و بهبود عاجل كرد.

حسین امیرعبداللهیان نیز ضمن تشریح ملاقات خود با رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آفریقای جنوبی بر ضرورت توسعه رایزنی‌های بیشتر بین پارلمان‌های دو کشور تأکید کرد.

وی همچنین از اعلام آمادگی برای میزبانی رئیس و هیأت پارلمانی آفریقای جنوبی در تهران خبر داد و ابراز امیدواری نمود که شاهد تقویت روابط پارلمانی فیمابین باشیم.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه همچنین با مهم ارزیابی كردن سفر رئیس جمهور آفریقای جنوبی به تهران، ابراز امیدوار کرد که در سفر آتی اعضای کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آفریقای جنوبی به تهران زمینه‌های متعدد همکاری‌ها و زمینه حصول توافقات خوبی در خلال سفر رئیس جمهور این کشور به تهران حاصل گردد.

امیرعبداللهیان با اشاره به تهدید پدیده شوم خشونت و افراط‌گرایی در مناطق مختلف از جمله قاره آفریقا مقابله با آن را مستلزم توسعه همکاری‌های بین‌المللی دانست و تأکید کرد: آفریقای جنوبی و ایران می‌توانند همفکری و همکاری بیشتری در این حوزه داشته باشند.

وی همچنین به حمایت‌ها و مواضع آفریقای جنوبی در رابطه با فلسطین و غزه اشاره و از نقش آفریقای جنوبی در این زمینه تقدیر كرد و از حضور امفکتو در جلسه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد تهران برای بررسی اوضاع غزه تشکر کرد.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با اشاره به آرمان‌های نلسون ماندلا نسبت به مردم فلسطین و ادامه این مواضع از سوی دولت آفریقای جنوبی ابراز امیدواری كرد که زمینه همکاری‌ها و رایزنی‌های سیاسی در این خصوص بیش از پیش توسعه یابد.

افكتو نیز در این دیدار رابطه با تهران را برای دولت آفریقای جنوبی بسیار مهم ارزیابی كرد و بر نقش رایزنی و همفکری دو کشور در موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی تأکید كرد.

معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی تروریسم را یکی از مهمترین معضلات و چالش‌های قاره آفریقا دانست و بر همکاری و رایزنی با جمهوری اسلامی ایران برای همفکری و مشورت در این خصوص و همچنین حمایت انسان دوستانه از مردم فلسطین تأکید کرد.

کد N494617