اوباما کنگره را در جریان استراتژی پیش‌ رو علیه داعش گذاشت

رئیس جمهوری آمریکا پیش از سخنرانی برای مردم کشورش که ممکن است از عملیات گسترده علیه شبه نظامیان داعش در عراق و شاید در سوریه خبر دهد، به رهبران کنگره گفت که وی برای استراتژی‌اش در زمینه مبارزه با این گروه تروریستی نیازی به اجازه آن‌ها ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا امروز (چهارشنبه) ساعت 9 شب به وقت محلی به مناسبت سالگرد 11 سپتامبر در کاخ سفید سخنرانی خواهد کرد که این سخنرانی برجسته‌ترین اقدام وی برای ارائه خلاصه‌ای از استراتژی‌ علیه گروه تروریستی است که اقدامات آن‌ها شامل سربریدن دو گروگان آمریکایی نیز می‌شود.

اوباما با هری رید و نانسی پلوسی، دموکرات‌های ارشد در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا و میچ مک کانل و جان بوئنر، همتاهای جمهوری خواه آن‌ها دیدار کرده تا درباره مرحله بعدی عملیاتش مذاکره کند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: اوباما به این رهبران گفت که او از اختیار و اجازه لازم برای واکنش نشان دادن به داعش در ماموریتی که در سخنرانی‌اش اعلام خواهد کرد، برخوردار است.

اوباما براساس "قطعنامه قدرت‌های جنگ 1973" می‌تواند نیروهای مسلح آمریکا را به عملیات نظامی اعزام کند اما اگر این مساله بیش از 60 روز به طول انجامد باید اجازه کنگره را برای این اقدام به دست آورد.

اوباما که با تعهد خارج کردن آمریکا از عراق در سال 2008 میلادی انتخاب شد، عملیات‌های نظامی هوایی را برای حفاظت از اقلیت‌ ایزدی‌های عراق و حمله به پایگاه‌های داعش در نزدیکی اربیل و اطراف موصل و سد حدیثه آغاز کرده است.

سیاست‌گذاران آمریکایی در هفته‌های اخیر داعش را تهدیدی برای آمریکا دانسته‌اند.

جان بوئنر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در نشستی در آمریکا از گزینه‌های اوباما از جمله افزایش کارآمدی نیروهای امنیتی عراق و تجهیز برخی گروه‌ها در میان مخالفان سوری حمایت کرده است.

بوئنر صریحا اعلام کرد: داعش برای جنگ با آمریکا آماده است و هر چه بیشتر صبر کنیم، انتخاب‌های ما دشوارتر خواهد شد.

اوباما متعهد می‌شود که تعداد گسترده نیروهای زمینی آمریکا در این عملیات شرکت نخواهند داشت. آمریکا بیش از 800 پرسنل نظامی در عراق دارد که مسئول حفاظت از پرسنل سفارت آمریکا هستند.

آمریکا در تلاش است تا برای مقابله با داعش یک ائتلاف بین‌المللی تشکیل دهد تا در این راه تنها نباشد.

انتهای پیام

کد N494572