آغاز فصلی جدیدی در روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان

قزاقستان, رییس جمهوری, سفر رئیس جمهور به قزاقستان

سفر دو روزه حجت اسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه به قزاقستان فصل جدیدی در روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تهران - آستانه گشود.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، رییس جمهوری اسلامی ایران شامگاه دوشنبه در اولین سفر خود به آسیای مرکزی در راس هیاتی عالی رتبه اقتصادی و سیاسی وارد شهر آستانه پایتخت قزاقستان شد.

روحانی در این سفر با «نورسلطان نظربایف» همتای قزاقستانی خود درباره مسایل اقتصادی، فرهنگی، علمی، گردشگری، منطقه ای و فرامنطقه ای بحث و تبادل نظر کرد.


در این سفر موافقت نامه حمل و نقل بین المللی، نقشه راه همکاری بازرگانی، صنعتی و تجاری و برنامه پنج ساله همکاری وزارتخانه های امور خارجه دو کشور به امضا وزیران راه، صنعت و خارجه دو کشور رسید و همچنین بیانیه مشترک دو کشور جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان برای توسعه روابط فیمابین صادر شد.


دیدار با نخست وزیر قزاقستان، نشست خبری مشترک به همراه رییس جمهوری قزاقستان، حضور و سخنرانی در همایش بازرگانان، صاحبان صنایع و کارآفرینان ایران و قزاقستان، سخنرانی در جمع دانشگاهیان این کشور از دیگر برنامه های روحانی و هیات همراه در سفر به شهر آستانه بود.


با توجه به رایزنی ها و دیدارهای دوجانبه حجت الاسلام والمسلمین روحانی و هیات همراه در شهر آستانه در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نگاهی به روابط جمهوری اسلامی ایران با قزاقستان در این حوزه ها خواهیم داشت.
***روابط سیاسی ایران و قزاقستان


ایران جزو اولین کشورهایی است که استقلال قزاقستان را در سال 1370 به رسمیت شناخت و سفارتخانه خود را در آلماتی افتتاح کرد.


روابط دو کشور در بیش از دو دهه گذشته بدون فراز و نشیب با آهنگ مطلوبی همواره رو به رشد بوده است، تاکنون بیش از 85 سند میان دو کشور به امضا رسیده است.


ایران هم اکنون علاوه بر سفارت در آستانه در آلماتی و بندر آکتائو هم دارای سرکنسولگری است و قزاقستان نیز در گرگان سرکنسولگری دارد.


مناسبات دو کشور پس از آغاز به کار دولت تدبیر و امید وارد مرحله تازه ای شده است. نظربایف اولین رییس دولتی بود که دعوت ایران را پذیرفت و در راس هیاتی بلندپایه در مراسم تحلیف حجت الاسلام والمسلمین روحانی رییس دولت یازدهم شرکت کرد.


همچنین رییسان جمهوری ایران و قزاقستان در حاشیه نشست سران سازمان همکاری شانگهای در بیشکک (شهریور92) و نشست سران سیکا در شهر شانگهای (اردیبهشت 93) دیدار و گفت و گو کردند.


سفر رسمی دوجانبه رییس جمهوری اسلامی ایران به قزاقستان، اولین سفر وی به آسیای مرکزی است.


پس از این سفر روسای دو کشور در نشست سران سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه و اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر در استراخان روسیه نیز شرکت کنند.


انتظار می رود مراسم افتتاح راه آهن سه جانبه ایران - ترکمنستان و قزاقستان در پاییز آینده با حضور روسای جمهوری دو کشور برگزار شود.


محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در ماه های اخیر چندین دیدار با یرلان ادریس اف همتای قزاقی خود داشته که آخرین آن در حاشیه نشست وزرای امورخارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در مسکو بود.


رایزنی و همکاری در مجامع منطقه ای و بین المللی نظیر سازمان ملل ، سازمان همکاری اسلامی ،سیکا، اکو ،مجمع گفت و گوی آسیایی و اجلاس های مرتبط با امور دریای خزر نقش مهمی در پیشبرد مناسبات دوجانبه و منافع مشترک ایران و قزاقستان دارد.


قزاقستان (آلماتی) در اسفند 1391 و فروردین 1392 میزبان دو دور مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 بود.
***روابط اقتصادی ایران و قزاقستان


در سومین دهه از استقلال قزاقستان، روابط اقتصادی و تجاری دو کشور با غلبه بر مشکلات ناشی از دوران گذار به مرحله ثبات رسیده است.


هرچند با رفع مشکلات در برخی بخش های اقتصادی، همکاری های دوجانبه می تواند رشد بیشتری داشته باشد.


در شهریور 1393 سیزدهمین اجلاس مشترک همکاری های دو کشور در تهران برگزار شد. از مهم ترین تحولات در بخش اقتصادی می توان به تکمیل راه آهن سه جانبه، افتتاح سیلوی مشترک دو کشور در بندر امیرآباد در خرداد 89، افتتاح پرواز خط مستقیم میان دو کشور از خرداد 89، برگزاری اولین نشست شورای بازرگانی دو کشور، برگزاری دو دوره نشست کارگروه تجاری دو کشور و آغاز بکار مرکز تجاری ایران در شهر چیمکنت در استان قزاقستان جنوبی اشاره کرد. راه اندازی مجدد سوآپ نفت نیز از دیگر توافقاتی است که در حال پیگیری است.


سومین نشست کارگروه همکاری های تجاری دو کشور به ریاست معاونین وزارتخانه های اقتصادی دو کشور در دی ماه 1392 در آستانه برگزار شد که نقش مهمی در توسعه همکاری های بازرگانی و اقتصادی دو کشور خواهد داشت.


سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران به قزاقستان در اردیبهشت ماه 93 و سفر معاون نخست وزیر و وزیر صنعت قزاقستان در راس یک هیات تجاری و صنعتی به تهران در خردادماه 93، آخرین تبادل هیات های اقتصادی میان دو کشور بوده است.


همچنین مهم ترین طرح های حمل و نقلی که تاثیر قابل توجهی در افزایش سطح مبادلات دو کشور و نیز مبادلات منطقه ای و بین المللی دارد عبارت است از:


- افتتاح مسیر ریلی بندرعباس – آلماتی که تا مسکو قابلیت تداوم دارد.


- همکاری در قالب موافقتنامه بین المللی کریدور شمال – جنوب و کریدور شرق – غرب.


- اتمام پروژه احداث خط آهن سه جانبه ایران - ترکمنستان- قزاقستان که قرار است این پروژه تا پاییز 93 تکمیل شود.


- پیگیری راه آهن چین ،قزاقستان ، ایران ،ترکیه، اروپا.


-برقراری و گسترش همکاری های حمل و نقل دریایی در خزر.


- مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان شامل مبادلات مستقیم تجاری، مبادلات تجاری در چارچوب صادرات مجدد و صدور خدمات فنی – مهندسی است.
*** روابط فرهنگی ایران و قزاقستان


مشترکات تاریخی، دینی، فرهنگی، مراودات مردمی و دیدگاه مثبت مردم قزاقستان نسبت به فرهنگ، تمدن و مردم ایران، فرصت ها و زمینه های مناسبی را برای توسعه فرهنگی میان ایران و قزاقستان فراهم کرده است.


علاوه بر نمایندگی، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آستانه و آلماتی در حوزه بسط همکاری های فرهنگی میان دو کشور فعالیت می کند.


همکاری های دانشگاهی، تقویت کرسی های زبان فارسی و اتاق های ایران در دانشگاه های مهم قزاقستان، اعزام استاد زبان فارسی، برگزاری نمایشگاه های فرهنگی به مناسبت های مختلف، برگزاری کنفرانس های مشترک با موضوعات فرهنگی و دینی و اعزام نخبگان قزاقی به برنامه های مهم فرهنگی کشورمان از مهم ترین برنامه های در دست اجرا در این چارچوب است.


کنگره بین المللی رهبران ادیان سنتی و جهانی به عنوان مهم ترین برنامه فرهنگی - دینی قزاقستان در سطح بین المللی از جمله برنامه هایی است که کشورمان حضور پررنگی و سطح بالایی در آن دارد.


حال با توجه به اهتمام مسوولان عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان برای توسعه مناسبات و روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین پیشینه فرهنگی و تاریخی دو کشور باید شاهد گشایش فصل جدیدی در روابط تهران و آستانه باشیم.
کد N494521