ابوالحسن نواب:‌

وزیر علوم نباید اجازه دهد دانشگاه‌ها به باشگاه سیاسی تبدیل شوند

دانشگاه,وزارت علوم

رییس دانشگاه ادیان معتقد است وزیر علوم نباید اجازه دهد دانشگاه‌ها به باشگاه سیاسی تبدیل شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالحسن نواب در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره انتظارات از سرپرست فعلی و وزیر آینده علوم اظهار کرد: توقع ما این است که دانشگاه‌ها به باشگاه سیاسی تبدیل نشوند. در حالی‌که دانشجویان باید سیاست را به خوبی بفهمند، اما نباید دانشگاه حالت سیاسی داشته باشد. دانشجویان باید بتوانند فعالیت سیاسی کنند، اما نباید دانشگاه را به باشگاه سیاسی تبدیل کنند. باشگاه سیاسی یعنی جایی که موضع دارد، اما دانش سیاسی و هوشمندی با باندبازی متفاوت است.

وی با بیان این‌که سرپرست وزارت علوم باید روی جنبه های فکری و اعتقادی دانشجویان حساس باشد افزود: دانشگاه جای باندبازی و باج دادن به افراد مختلف نیست. سرپرست و یا وزیر علوم هم باید انسان‌های سالم و مستقلی را برای همکاری انتخاب کنند. افرادی که هم به فکر علم دانشجویان باشند و هم به فکر دین آن‌ها. در انتخاب روسای دانشگاه‌ها هم باید دقت شود تا به کسی باج داده نشود.

نواب درباره ویژگی‌های وزیر پیشنهادی علوم تصریح کرد: وزیر پیشنهادی باید دانشمند باشد و علاوه بر حساسیت نسبت به علم و دانش نسبت به تدین ، اخلاق و ذهنیت دانشجویان هم حساسیت به خرج دهد. به نظر من سرپرست فعلی می‌تواند این ویژگی‌ها را داشته باشد چون انسان پخته و متینی است و سابقه خوبی در همکاری با روحانیت دارد.

رییس دانشگاه ادیان با اشاره به این‌که در 8 سال گذشته بیشتر روی اسلام شعاری کار شده است، یادآور شد: ما خواهان اسلام معرفتی هستیم. یعنی اسلام عمیق مبتنی بر عقلانیت و فهم که به آن اسلام شعوری می‌گوییم. البته توجه به شعائر هم لازم است اما فعالیت‌ها باید مبتنی بر عقلانیت باشد. امیدواریم فضای دانشگاه‌ها به سمتی برود که اسلام شعوری تبلیغ شود. همان‌طور که اسلام رییس جمهورمان هم شعوری است و قطعا این قضیه می‌تواند تاثیر مثبتی بر جو حاکم بر دانشگاه‌ها داشته باشد.

انتهای پیام

کد N494483