به منظور شرکت در اجلاس سازمان همکاری شانگهای؛

رییس جمهوری عازم تاجیکستان شد

رییس جمهوری,تاجیکستان

آستانه – ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پس از دیدارهای دو جانبه با مقامات قزاقستانی به منظور شرکت در اجلاس سازمان همکاری شانگهای، شهر آستانه را به مقصد دوشنبه پایتخت تاجیکستان ترک کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، روحانی در این سفر علاوه بر شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای با اعضای این سازمان دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

این دومین حضور روحانی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در اجلاس سازمان همکاری شانگهای خواهد بود.

رییس جمهوری سال گذشته در اولین سفر خارجی به شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر کرد و در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای حضور یافت.

سازمان همکاری شانگهای سازمان میان دولتی است که برای همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است.این سازمان در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه گذاری شد.

سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان شانگهای 5 است که در سال 1996 تاسیس شد اما نام آن پس از عضویت ازبکستان به سازمان همکاری شانگهای تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال 2004 و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال 2012 به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.

نقش این سازمان از زمان تاسیس آن تاکنون در منطقه افزایش یافته است و برخلاف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و پیمان ورشو سابق، هنوز یک معاهده دفاعی چندجانبه به شمار نمی رود.

قرار است در این سفر رییس جمهوری اسلامی ایران علاوه بر دیدارهای دوجانبه با مقامات تاجیکستان، توربین دوم نیروگاه سنگتوده ـ2 ، که از پروژه های مهم نیروگاهی تاجیکستان شمار می آید را در استان ختلان این کشور افتتاح کند.

نیروگاه سنگتوده ـ 2 از بزرگترین طرح های تاجیکستان پس از استقلال است که در یک سال یک میلیارد کیلو وات ساعت نیروی برق تولید می کند.ساخت این نیروگاه در اسفند 1385 آغاز شد.

جمهوری اسلامی ایران در ساختمان این پروژه 180 میلیون دلار و تاجیکستان 40 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است. نیروگاه سنگتوده ـ 2 بعد از 12.5 سال بهره برداری از جانب ایران به طور کامل در اختیار تاجیکستان قرار خواهد گرفت.

همچنین در جریان سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به تاجیکستان 10 سند همکاری ، از جمله در زمینه علم ، صنایع ، اقتصاد و فناوری های جدید و آموزشی به امضا خواهد رسید.

سیام*9254**1553
کد N494360