تقابل جدید اوباما علیه کنگره

اوباما,عراق 93,کنگره داعش

تهران- ایرنا- باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا دیروز (سه شنبه) خطاب به رهبران کنگره گفت: برای اقدام علیه گروه تروریستی داعش و حمله به این گروه، از اختیارات لازم برخوردار است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، این رویکرد اوباما بار دیگر نشان می دهد کاخ سفید برای موافقت با طرح خود، درخواستی به کنگره ارایه نمی کند.

اوباما این سخنان را در نشستی با رهبران دموکرات و جمهوریخواه و در آستانه سخنرانی روز چهارشنبه خود برای ارایه طرحی به منظور مقابله با گروه تروریستی داعش عنوان کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که اوباما به رهبران کنگره گفته است، در سخنرانی چهارشنبه خود اعلام می کند، برای اقدام علیه داعش از اختیار لازم برخوردار است.

بنا به اعلام رسانه ها، کشورهایی که زمانی پشتیبان گروه هایی همانند داعش بودند در حال حاضر به هدفی برای این گروه ها تبدیل شده اند. آنها اکنون به این توافق رسیده اند که هر چه زودتر باید جلوی گسترش این افراط گرایی ها و خشونت ها را گرفت و منطقه را از آتش آنها پاک کرد؛ با این حال کارشناسان معتقدند که این رویکرد آمریکا و همپیمان او، راهی برای دخالت نظامی مجدد در عراق است.

گروه تکفیری داعش که از حمایت جبهه عربی و غربی برخوردار است و در عراق و سوریه مرتکب جنایات وحشیانه ای شده، فعالیت های خود را ابتدا از سوریه آغاز کرد و پس از آن با راه اندازی مجموعه ای از حملات در عراق که با پشتیبانی بقایای رژیم 'بعث' همراه بود، برخی از شهرهای این کشور را همچون 'رمادی'، 'فلوجه' و 'موصل' اشغال کرد.

ارتش های عراق و سوریه با بازیابی اعتماد و تقویت توان اطلاعاتی و نظامی خود موفق شده اند که علاوه بر جلوگیری از پیشروی تروریست ها، بسیاری از مناطق اشغال شده توسط آنها را پس بگیرند.

**مترجمام**1480** 2023
کد N494352