انگلیس برای اولین بار سلاح در اختیار کردهای عراقی قرار می دهد

انگلیس,کردهای عراقی,عراق

لندن - ایرنا - وزارت دفاع انگلیس شامگاه سه شنبه اعلام کرد که برای اولین بار تسلیحات نظامی از جمله مسلسل های سنگین در اختیار نیروهای کرد عراقی قرار می دهد.

به گزارش ایرنا، وزارت دفاع انگلیس در بیانیه ای اعلام کرد که ارسال این تسلیحات بدنبال درخواست دولت عراق برای پشتیبانی سریع نظامی صورت می گیرد.

براساس این بیانیه، ارزش تسلیحات یاد شده که شامل مهمات و مسلسل های سنگین و به ارزش یک میلیون و 500 هزار پوند است، در اختیار کردهای عراقی که هم اکنون در حال نبرد با نیروهای تروریستی داعش هستند، قرار می گیرد.

وزارت دفاع انگلیس در این بیانیه افزود: نیروهای کرد همچنان کمتر از ستیزه جویان داعش مجهز هستند و این اقدام ما پاسخ به درخواست آنها برای دفاع از خودشان، محافظت از غیرنظامیان و جلوگیری از پیشروی داعش است.'

'مایکل فالون' وزیر دفاع انگلیس نیز در بیانیه ای با اشاره به جنایات تکان دهنده گروه تروریستی داعش، از این که تسلیحات یاد شده در اختیار نیروهای کرد عراقی قرار می گیرد، ابراز خرسندی کرده است.

وی گفت: ما قبلا نیز تجهیزات دفاعی از جمله جلیقه های ضد گلوله و نیز تسلیحات شرکای مان را دراختیار کردهای عراقی که می تواند آنان را در نبرد در برابر' نیروهای تروریستی وحشی داعش' کمک کند، قرار داده بودیم.

وزیر دفاع انگلیس اضافه کرد: لندن متعهد به کمک به دولت عراق از طریق ارایه کمک های بشردوستانه به قربانیان گروه تروریستی داعش، حمایت از حاکمیت، برقراری دمکراسی و دولتی فراگیر که می توانند ضمن عقب راندن تهدیدات داعش، بار دیگر ثبات و امنیت را به این کشور بازگردانند، می باشد.

وی گفت: نیروی هوایی انگلیس همچنان به انتقال تسلیحات سایر کشورها و نیز تجهیزات نظامی غیرکشنده از جمله جلیقه های ضد گلوله به عراق ادامه خواهد داد و امروز ( سه شنبه) نیز هواپیماهای این نیرو حامل آخرین بسته های حمایتی راهی اربیل در شمال عراق شد.

دیوید کامران نخست وزیر انگلیس پیشتر اعلام کرده بود دولتش در حال بررسی ارسال تسلیحات برای نیروهای کرد است.

انگلیس با ارسال سلاح برای کردهای عراقی، به کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا می پیوندد که پیشتر با ارسال تسلیحات به عراق موافقت کرده بودند.

اروپام ** 5** 1552** 1597
کد N494328