وزیر خارجه ایتالیا:

اسلام تروریسم نیست

موگرینی,اسلام,ایتالیا

رم- ایرنا- «فدریکا موگرینی» وزیر خارجه ایتالیا و مسئول آتی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با تاکید بر اینکه گروه تکفیری داعش برای مذهب های مختلف احترامی قائل نیست، گفت: وقتی از داعش صحبت می شود نباید به اسلام اشاره شود، زیرا اسلام تروریسم نیست.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه ایتالیا روز سه شنبه در کمیسیون های مشترک دفاع و خارجی پارلمان این کشور، به نتایج اجلاس دو روزه اخیر ناتو در ولز انگلستان اشاره کرد و گفت: برنامه مقابله با داعش نباید از طریق درگیری میان ادیان و تمدن ها انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه در عراق و سوریه نیاز به جلوگیری از درگیری تمدن ها و جنگ میان ادیان است، خاطرنشان کرد که گروه تروریستی داعش احترامی به گروه های مذهبی ندارد؛ بنابراین وقتی از داعش و سازمان هایی صحبت می شود که هیچ احترامی به مذهب های مختلف ندارند، نباید به اسلام اشاره شود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه نباید سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را برای مقابله با داعش به جریان انداخت، افزود: اولویت در استراتژی مقابله با داعش، ایجاد یک ائتلاف در چارچوب سازمان ملل و با مشارکت کشورهای عربی و اسلامی و با ابزار بشردوستانه و کنترل جریانات مالی و اقتصادی این گروه تروریستی برای جلوگیری از دستیابی داعش به منابع (مالی) است.

وی همچنین درباره نقش ناتو در این خصوص نیز گفت: ناتو باید مجهز به ابزاری واقعی برای جلوگیری از وقوع بحران ها شود.

وزیر امور خارجه ایتالیا در اواخر مردادماه امسال، با خطرناک خواندن گروه ترویستی داعش گفته بود، «هیچ کشوری از خطر داعش مصون نیست و اسلام هیچ ارتباطی با این گروه تروریستی ندارد؛ داعش قصد دارد ما را به درگیری تمدنها میان اسلام و غرب بکشاند.»

وزیر خارجه ایتالیا افزود: داعش یک سازمان تروریستی است که از دین برای رسیدن به اهدافش استفاده می کند در حالی که اسلام هیچ ارتباطی با آن ندارد.

موگرینی همچنین به بحران اوکراین اشاره و ابراز امیدواری کرد که هرچه سریعتر راه حلی برای پایان دادن به این بحران ارائه شود.

وی با تاکید بر اینکه باید در مسیر گفت وگوها قدم برداشت، گفت: برای رسیدن به صلح باید پیام های تشویق کننده ارسال شوند به همین دلیل نیز اعمال تحریم علیه روسیه که از 30 اوت (8 شهریورماه امسال) اتخاذ شده بود، متوقف شده است.

وی سپس به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و مشکلات پیش آمده میان دو نامزد نهایی اشاره کرد و افزود: پس از گذشت ماه ها از انتخابات ریاست جمهوری این کشور، هنوز یک ساختار خاص و تعریف شده ای برای پایان دادن به این مسایل وجود ندارد.

وی تاکید کرد: هرنوع کمک و خدمات به نیروهای افغانی باید به درخواست و با همکاری مقام های آن کشور انجام شود؛ براین اساس نیاز است در کوتاه مدت یک دولت تشکیل شود.

اروپام*1*461 ** 2023
کد N494322