هاشمی رفسنجانی: توجه به ظرفیت های تعاونی، ضرورتی ملی برای کاهش مشکلات است

هاشمی رفسنجانی,مجمع تشخیص مصلحت نظام,تعاون

تهران - ایرنا - رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر چشم اندازهای قانونی فعالیت های تعاونی ها، گفت: به دلایل مختلف از ظرفیت های این بخش استفاده نمی شود در حالی که توجه به آن ضرورت ملی و مدیریت جامعه برای کم کردن مشکلات است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» در دیدار جمعی از مدیران و مسوولان بخش های مختلف تعاون، با یادآوری اوضاع تعاونی های کشور در مقطع پیروزی انقلاب و سال های پس از آن، به برنامه های شورای انقلاب و دولت موقت اشاره کرد و گفت:یک اصل اسلامی و صراحت قرآنی است که برای گسترش عدالت در همه سطوح جامعه باید به حضور مردم در بخش های مختلف جامعه بها بدهیم.

وی تعاونی ها را حد فاصل بین بخش های دولتی و خصوصی خواند و گفت: اگر بعضی ها به بخش خصوصی به بهانه حضور اغنیا خرده می گیرند، بخش تعاونی ترکیبی از انسان هایی است که سرمایه های جزیی خود را می آورند و اهداف فردی و اجتماعی دارند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تاکید بر استفاده کشور از خدمات توزیعی تعاونی ها در مقاطع مختلف پس از انقلاب،گفت: در شرایطی که بیکاری و رکود اقتصادی مشکل اصلی جامعه است، می توان از ظرفیت های تعاونی ها در بخش های تولید، توزیع و مصرف استفاده کرد.

وی شناسایی مشاغل و سرمایه گذاری برای حضور بخش تعاونی ها را مهم قلمداد کرد و گفت: باید برای رسیدن به اهداف ایجاد تعاون تلاش کنیم که قرار دادن وسایل کار در اختیار کسانی که سرمایه ندارند، جلوگیری از کارفرمایی مطلق شدن دولت، قرار گرفتن مدیریت، سرمایه و منافع در اختیار نیروی کار، پیشگیری از انحصار و تورم، کمک به تامین عدالت اجتماعی و توانمندسازی اقشار متوسط از جمله آنها بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان نمونه هایی از مصرحات و مصوبات قانونی، گفت: بخش تعاونی باید افتخار کند که نظام برای این بخش قوانین به روزی دارد و مطمئن باشید روزی موانع اجرایی هم برطرف می شود، چون توجه به تعاونی نیاز امروز و آینده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به مطالبه یکی از حاضران که مجمع بر نحوه اجرای سیاست ها و مصوبات قانونی نظارت نماید، گفت: نظارت بر حسن اجرای سیاست ها از وظایف رهبری است که ایشان به مجمع تشخیص تفویض کردند و اخیرا در حال تدوین آیین نامه هستیم.

سیام(1)**9189**1856
کد N494154