واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه نسبت به ادعاهای واهی سودان

سخنگوی وزارت خارجه,سودان

تهران - ایرنا - در پی اتهامات بی اساس برخی مراجع و رسانه های سودان نسبت به فعالیت های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارطوم، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان فعالیت رایزنی فرهنگی کشورمان در سودان را قانونی خواند و نسبت به طراحی برخی جریانات شناخته شده و دشمنان روابط دیرینه دو کشور ابراز تاسف کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، «مرضیه افخم» با مردود شمردن تلاش برای گسترش افکار طایفه ای و تفرقه افکنانه، بر ضرورت گام برداشتن در مسیر تقویت روابط و دوستی میان کشورهای اسلامی تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه همکاری های فرهنگی،بخش کوچکی از روابط دو کشور را تشکیل می دهد،اظهار داشت:فعالیت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درخارطوم درچارچوب توافق های رسمی دو کشور و در قالب قوانین و مقررات حاکم بر سودان بوده است.

وی افزود:همچنانکه طرف های ذیربط سودانی نیز اطلاع دارند ادعاهای واهی مطرح شده اخیر پیرامون فعالیت و حیطه اقدامات رایزنی فرهنگی کشورمان - که تنها در خارطوم بوده و هیچگونه شعبه و دفتری در سایر ایالت های این کشور ندارد - در راستای تحریکات برخی گروه های مشکوک سیاسی سودان و نیز جریانات افراطی منطقه ای و متاسفانه در سایه مشکلات اقتصادی و سیاسی این کشور، صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: اطمینان داریم دولت سودان اجازه نخواهد داد جریانات و اشخاصی که خیرخواه ایران و سودان نیستند، موجبات واگرایی دو کشور و تاثیر گذاری منفی بر سایر زمینه های روابط دوجانبه را فراهم کنند.

وی در همین چارچوب نسبت به ورود افکار و اندیشه های مخرب تکفیری به سودان و تلاش جریان هایی برای سوق دادن سودان به سوی بحران ابراز نگرانی کرد.

لازم به ذکر است که در همین چارچوب و از ساعات اولیه اقدام سودان، سفیر سودان در تهران تاکنون دوبار از سوی وزارت امور خارجه کشورمان احضار و مراتب اعتراض و ناخرسندی جمهوری اسلامی ایران و ضرورت تصحیح روند جاری به وی ابلاغ شد.

سیام(1)**9189**1856
کد N494134