هاشمی رفسنجانی: باید از ظرفیت‌های تعاونی در کشور استفاده کرد/تعاونی‌ها حد فاصل بین بخش‌های

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام,هاشمي رفسنجاني

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر استفاده کشور از خدمات توزیعی تعاونی‌ها در مقاطع مختلف پس از انقلاب،اظهار کرد: در شرایطی که بیکاری و رکود اقتصادی مشکل اصلی جامعه است، می‌توان از ظرفیت‌های تعاونی‌ها در بخش‌های تولید، توزیع و مصرف استفاده کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی از مدیران و مسئولان بخش‌های مختلف تعاون، با تبریک میلاد امام رضا(ع)، گفت: اگرچه آن روز آن انسان شریف را اذیت کردند، اما خداوند این گونه تقدیر کردند که مشهدالرضا بارانداز روحی مسلمانان و به خصوص شیعیان شود.

وی با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه دانمارک که برای دیدار رئیس جمهور و وزیر امور خارجه به مشهد رفته بود، اظهار کرد: از دیدن وسعت حضور مردم در حرم تعجب کرده و می‌گفت چه مکتب جالبی دارید که مردم در فضایی صمیمی و خیلی آرام، جشن گرفته بود.

وی با تأکید بر نقش و جایگاه ائمه معصوم(ع) در جوامع اسلامی، به مظلومیت ائمه(ع) در بقیع و ناامنی‌های حرم ائمه(ع) در سامرا و کاظمین اشاره و خاطر نشان کرد : انسان وقتی به حرم این بزرگان می‌رود، احساس امنیت و معنویت خاصی پیدا می‌کند و این نشان از جایگاه این انسان‌های شریف نزد پروردگار است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چشم اندازهای قانونی برای فعالیت‌های تعاونی و صراحت 25 درصدی اقتصاد کشور در بخش تعاون، گفت: به دلایل مختلف از ظرفیت‌های این بخش استفاده نمی شود که توجه به آن ضرورت ملی و مدیریت جامعه برای کم کردن مشکلات است.

هاشمی رفسنجانی با یادآوری اوضاع تعاونی‌های کشور در مقطع پیروزی انقلاب و سال‌های پس از آن، به برنامه‌های شورای انقلاب و دولت موقت اشاره و خاطر نشان کرد: یک اصل اسلامی و صراحت قرآنی است که برای گسترش عدالت در همه سطوح جامعه باید به حضور مردم در بخش‌های مختلف جامعه بها بدهیم.

وی تعاونی‌ها را حد فاصل بین بخش‌های دولتی و خصوصی خواند و تاکید کرد: اگر بعضی‌ها به بخش خصوصی به بهانه حضور اغنیا، خرده می‌گیرند، بخش تعاونی ترکیبی از انسان‌هایی است که سرمایه‌های جزئی خود را می‌آورند و اهداف فردی و اجتماعی دارند.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر استفاده کشور از خدمات توزیعی تعاونی‌ها در مقاطع مختلف پس از انقلاب، گفت: در شرایطی که بیکاری و رکود اقتصادی مشکل اصلی جامعه است، می‌توان از ظرفیت‌های تعاونی‌ها در بخش‌های تولید، توزیع و مصرف استفاده کرد.

وی شناسایی مشاغل و سرمایه‌گذاری برای حضور بخش تعاونی‌ها را مهم خواند و گفت: باید برای رسیدن به اهداف ایجاد تعاون تلاش کنیم که قرار دادن وسایل کار در اختیار کسانی که سرمایه ندارند، جلوگیری از کارفرمایی مطلق شدن دولت، قرار گرفتن مدیریت، سرمایه و منافع در اختیار نیروی کار، پیشگیری از انحصار و تورم، کمک به تأمین عدالت اجتماعی و توانمندسازی اقشار متوسط از جمله آنها بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان نمونه‌هایی از مصرحات و مصوبات قانونی،اظهار کرد: بخش تعاونی باید افتخار کند که نظام برای این بخش قوانین به روزی دارد و مطمئن باشید روزی موانع اجرایی هم برطرف می‌شود، چون توجه به تعاونی نیاز امروز و آینده است.

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به مطالبه یکی از حاضران که مجمع بر نحوه اجرای سیاست‌ها و مصوبات قانونی نظارت نماید،تصریح کرد: نظارت بر حسن اجرای سیاست‌ها از وظایف رهبری است که ایشان به مجمع تشخیص تفویض کردند و اخیراً در حال تدوین آیین‌نامه‌ هستیم.

انتهای پیام

کد N494127