صالحی در دیدار با وزیر انرژی روسیه: 

روسیه دوست و شریکی قابل اعتمادتر از ایران پیدا نخواهد کرد

سیاست خارجی

رئیس سازمان انرژی اتمی در دیدار با وزیر انرژی روسیه گفت: روسیه در نگاه عمیق استراتژیک و هوشمندانه، شریک و دوستی قابل اعتمادتر از ایران پیدا نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آلکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه و رییس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی دو کشور، صبح روز سه‌شنبه 18 شهریورماه در محل سازمان انرژی اتمی با علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین گفتگو کرد.

الکساندر نواک با اشاره به همکاری‌های تاریخی ایران و روسیه اظهار داشت: امروز نمایندگان حدود 100 شرکت روسی علاقمند به سرمایه‌گذاری در ایران در اجلاس بازرگانی تجاری که برگزار می‌شود، حضور یافته‌اند.

نواک با تاکید بر علاقه روسیه به واردات مواد غذایی به تفاهمات صورت گرفته در طول سفر خود اشاره نموده و افزود: برنامه‌ همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه‌های صلح‌جویانه انرژی اتمی همچون احداث نیروگاه‌های جدید می‌تواند در قالب توافقات دو کشور دنبال گردد.

نواک همچنین تولید 7 میلیارد کیلووات برق از نیروگاه اتمی بوشهر را مورد اشاره قرار داده و گفت: وزارت انرژی روسیه از طرف دولت روسیه علاقمند به تقویت این همکاری‌هاست.

رییس سازمان انرژی اتمی نیز در این دیدار با اشاره به تحولات چشمگیر منطقه و و لزوم اتخاذ استراتژی مقبول‌تر از سوی ایران و روسیه به عنوان دو کشور نقش‌آفرین منطقه تاکید کرد: شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی به گونه‌ای متحول شده است که فرصت مغتنمی برای ایران و روسیه ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: ضرورت دارد دو طرف به روابط دوجانبه به گونه‌ای دیگر نگاه کرده و یکبار دیگر آن را با توجه به شرایط جدید مورد بازنگری قرار دهند.

 صالحی ضمن اشاره به پیشرفت‌های علمی، تکنولوژیکی کشورمان بخصوص در زمینه هسته‌ای و با تاکید بر ایستادگی جمهوری اسلامی ایران بر اصول و مواضع بین‌المللی خود افزود: روابط استراتژیک ایران و روسیه مورد تاکید رهبران دو کشور قرار گرفته است.

صالحی در ادامه گفت: روسیه در نگاه عمیق استراتژیک و هوشمندانه، شریک و دوستی قابل اعتمادتر از ایران پیدا نخواهد کرد.

وزیر انرژی روسیه علاقمندی کشورش به همکاری دو کشور در سطح وسیع‌تر، عمیق‌تر و جدی‌تر را مورد تاکید قرار داد.

وزیر انرژی روسیه به مذاکرات خود با آقای چیت‌چیان وزیر نیرو در زمینه احداث نیروگاه‌های برق و زمینه‌های مرتبط اشاره نموده و گفت: تفاهم‌نامه‌ای قرار است میان توانیر و روسیه در این کمیسیون به امضاء برسد.

وی ابراز امیدواری کرد دو کشور در زمینه انرژی اتمی با توجه به نیاز ایران و امکاناتی که در روسیه است، همکاری‌های خوب و گسترده‌ای داشته باشند.