گفت و گوی تلفنی اوباما و العبادی در مورد تهدید داعش

اوباما,حیدر العبادی,داعش

تهران - ایرنا - کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرد که ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با ˈحیدر العبادیˈ نخست وزیر عراق در مورد تعهد واشنگتن به کمک به دولت جدید بغداد برای مبارزه با عناصر تروریستی داعش گفت و گو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، در بیانیه کاخ سفید آمده است: رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر عراق بر اهمیت برداشتن گام های قاطعانه دولت جدید بغداد برای توجه به آرمان ها و نارضایتی های قانونی ملت عراق توافق کردند.

این بیانیه افزود: نخست وزیر عراق همچنین به همکاری با همه جوامع عراقی و همچنین شرکای منطقه ای و بین المللی به منظور تقویت توانمندی بغداد برای مبارزه با این دشمن مشترک متعهد شد.

همچنین بر اساس این گزارش، 'جان کری' وزیر امور خارجه آمریکا از تشکیل دولت جدید در بغداد به عنوان نقطه عطف مهمی برای عراق تمجید کرد.

کری به خبرنگاران در وزارت امور خارجه آمریکا گفت: مجلس عراق با غلبه بر مانع اختلافات فرقه ای و نژادی، با تشکیل دولت جدید و جامع در این کشور موافقت کرد، دولتی که از ظرفیت متحد کردن جوامع گوناگون عراقی برای ایجاد یک عراق واحد و مقتدر و دادن شانس خلق آینده ای که همه عراقی ها مستحق آن هستند به این جوامع، برخوردار است.

مجلس عراق روز دوشنبه با تشکیل دولت جدیدی در این کشور به ریاست العبادی به عنوان نخست وزیر موافقت کرد.

العبادی که خود شیعه است، اعضای اکثریت شیعه عراق و همچنین اقلیت های کرد و سنی را در کابینه خود جای داد.

رسانام**9109**1010
کد N493993