عضو کارگروه راهبردی دفتر برنامه ریزی تبلیغات حوزه علمیه قم:

توبه قابل توصیه نیست

عضو کارگروه راهبردی دفتر برنامه ریزی تبلیغات حوزه علمیه قم گفت: روش‌های زندگی اجتماعی امروز در تعارض با طبیعت بوده و باعث بروز بیماری‌های روحی و جسمی می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)_منطقه همدان، حجت‌الاسلام والمسلمین "حمیدرضا مظاهری سیف" در نشست هم‌اندیشی شناخت عرفان‌های حقیقی در اسلام در طرح ضیافت اندیشه‌ اساتید دانشگاه آزاد همدان، اظهار کرد: از دیدگاه عرفان وجود خداوند نیازی به برهان و دلیل ندارد و یک موضوع واضح است.

وی درباره نحوه شکل گیری عرفان تاکید کرد: عرفان از چیستی هستی و عدم محدودیت آن شکل گرفته است و در هیچ کجای قرآن به صورت مستقیم مطلبی بر اثبات وجود خدا نیست.

مظاهری سیف با تاکید بر این‌که توبه قابل توصیه نیست، افزود: به نظر برخی علما نخستین پله در عرفان عملی توبه است، اما بیداری است که باعث توبه می‌شود، بدون عوامل بیدارگر هیچ کس نمی‌تواند دیگران را وادار به توبه کند به طوریکه یکی از این عوامل تامل و تفکر است.

وی ادامه داد: توبه مراحل مختلفی دارد به طوری که توبه از گناهان ابتدای راه و توبه از هستی خود بالا‌ترین سطح آن محسوب می شود به طوریکه انسان اجازه تصرف در هستی خود را ندارد و اگر چنین کند اموال خدا را غصب کرده است.

عضو کارگروه راهبردی دفتر برنامه ریزی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم تصریح کرد: با توجه به تضاد زندگی اجتماعی امروز با طبیعت، شاهد تقابل زندگی اجتماعی با طبیعت هستیم که باعث دوری ما از عرفان عملی و قرب الهی می‌شود و این امر یکی از دلایل افزایش ابتلا به انواع بیماری‌ها در میان افراد جامعه است.

وی خاطرنشان کرد: بر خلاف تصور عوام حرکت به سوی خداوند و پشت سرگذاردن پله‌های عرفان بسیار آسان است و تنها راه عارف نشدن به کاربردن مهارت زیاد و پررویی در روبرگرداندن از خداوند متعال است، عرفان عملی اسلامی از اوایل ظهور اسلام و تقریبا از قرن دوم هجری پای به ورطه ظهور گذاشته و پدر عرفان نظری به شمار می‌رود، منابع شناخت راه و روش صحیح عرفان ادعیه و قرآن است.

عضو شورای سیاست‌گذاری فرق و ادیان معاونت تبلیغ مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با توجه به بوجود آمدن عرفان‌های غیرحقیقی برای رقابت با جاذبه معنوی ائمه اطهار تصریح کرد: با گذشت زمان عرفان‌های حقیقی و عرفان‌های غیرحقیقی طوری به هم آمیخته شدند که جداسازی آنها مشکل شده و نیاز به تسویه و بازنویسی عرفان اسلامی حقیقی است.

انتهای پیام

کد N493934