روحانی در همایش تجاری ایران و قزاقستان:

اقتصاد ایران در کانون توجه بین‌المللی است

دولت

امروزه حفظ منابع طبیعی، انرژی برای نسل آینده، چالش‌های زیست محیطی و بهره‌مندی از انرژی‌های نو، سبز و تجدیدپذیر از مهمترین موضوعات پیش رو است که در ایران نیز مورد توجه خاص است.

رییس جمهوری روز سه شنبه در همایش تجاری ایران و قزاقستان اعلام کرد: اقتصاد ایران اینک در کانون توجه بین‌المللی قرار گرفته است و با موفقیت ممتاز خود در ثبات و امنیت منطقه و با تکیه بر سرمایه انسانی و زیرساخت‌های گسترده، یکی از امیدبخش‌ترین فضاهای سرمایه‌گذاری در دو دهه آینده را نوید می‌دهد.

به گزارش ایلنا، خحت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این همایش که نورسلطان نظربایف همتای قزاقستانی وی نیز حضور داشت، گفت: تمایل شرکت‌های بزرگ بین‌المللی برای گشودن باب مراوده با شرکت‌های ایرانی در حوزه‌های مختلف به خوبی موید این مطلب است.

رییس جمهور اظهار داشت: تقویت همکاری‌ها و تعامل با کشورهای منطقه از اولویت‌های خاص دولت جمهوری اسلامی ایران است و در این راستا توسعه مناسبات دوستانه با قزاقستان جایگاه خاصی دارد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان علاوه بر همکاری‌های دوجانبه، ظرفیت‌های قابل توجهی برای همکاری در قالب ساختارهای منطقه‌ای از جمله اکو، سازمان همکاری اسلامی و سیکا دارند.

رییس جمهور تصریح کرد: توسعه همکاری مشترک در این چارچوب علاوه بر مزیت‌های اقتصادی و تجاری، می‌تواند در شرایطی که بی‌ثباتی و ناامنی کل منطقه را تهدید می‌کند، موجب افزایش ضریب امنیتی برای تمامی کشورهای منطقه شود.

روحانی با اشاره به امکانات و فرصت‌های بسیار گسترده دو کشور افزود: بی‌تردید، اشتراکات عمیق جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان از لحاظ تاریخی، فرهنگی، جغرافیایی و اقتصادی به عنوان دو کشور دوست در این بخش از قاره کهن آسیا، سرمایه بزرگ ما برای ساختن آینده‌ای پربارتر است.

رییس جمهور گفت: برنامه‌های توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران در قالب افق ۱۴۰۴ در کنار برنامه‌های توسعه‌ای جمهوری قزاقستان با نگاه بلندمدت ۲۰۵۰ نشان از عزم و اراده دو کشور برای پیشبرد اهداف عالیه مدون دارد.

روحانی افزود: توسعه سرمایه‌گذاری، اجرای طرح‌های مشترک در حوزه‌های زیربنایی، عمرانی، خدمات فنی و مهندسی، صنعتی و معدنی، حمل و نقل، ترانزیت، سواپ نفت و گاز، مخابرات، گردشگری و سایر حوزه‌ها می‌تواند به عنوان بخش مهمی از استراتژی‌های توسعه دوجانبه مدنظر قرار گیرد.

رییس جمهور گفت: هدف‌گذاری مسوولان دو کشور جهت نیل به مبادلات تجاری حداقل ۵ میلیارد دلاری بین دو طرف، واقع بینانه و قابل دستیابی است.

روحانی با اشاره به دعوت رییس جمهوری قزاقستان از وی برای شرکت در نمایشگاه اکسپو ۲۰۱۷ گفت: امروزه حفظ منابع طبیعی، انرژی برای نسل آینده، چالش‌های زیست محیطی و بهره‌مندی از انرژی‌های نو، سبز و تجدیدپذیر از مهمترین موضوعات پیش رو است که در ایران نیز مورد توجه خاص است.

رییس جمهور افزود: بنابراین زمینه همکاری مشترک در این بخش مهیا بوده و مطمئنا دو کشور با برنامه‌ریزی منسجم، ظرفیت قابل توجهی برای توسعه همکاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیرخواهند داشت.

روحانی در ادامه با اشاره به شرایط مساعد ایران برای توسعه مناسبات اقتصادی با قزاقستان گفت: ایران با تکیه بر دانش بومی و متخصصان و دانشمندان داخلی، طی سال‌های اخیر در زمینه دستیابی به فناوری‌های نو در حوزه نانو و بیوتکنولوژی به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دست یافته و کشور قزاقستان نیز در این زمینه از ظرفیت‌های قابل توجهی برخوردار است که می‌توان با تبادل تجربیات و دانش فنی به رشد و توسعه دو کشور کمک كرد.

رییس جمهور اظهارداشت: درحوزه صنعت حمل و نقل و ترانزیت، وجود کریدور شمال – جنوب و دسترسی به آب‌های آزاد و همچنین زیرساخت‌ها و امکانات فراوان در بنادر و گمرکات و ارائه خدمات مطلوب به تجار و بازرگانان، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان مسیری امن، کوتاه، ارزان در منطقه شاخص نموده است.

روحانی همچنین با اشاره به برگزاری موفق سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور که در هفته گذشته در تهران برگزار شد، گفت: نتایج این اجلاس نقشه راه جدیدی را برای توسعه همه جانبه فعالیت‌های اقتصادی دو کشور در حوزه‌های گوناگون تبیین كرده است.

رییس جمهور در پایان ابراز امیدواری کرد که تمامی دست‌اندرکاران، مسئولان، بازرگانان، فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع دو کشور با استراتژی و برنامه‌ریزی بلندمدت توام با همدلی و دوستی شرایط مناسبی را برای افزایش سطح مبادلات تجاری دوجانبه فراهم آورند.

روحانی گفت: وظیفه دولت‌ها فراهم کردن بسترهای لازم، تامین امنیت اقتصادی و تسهیلات تجاری است و وظیفه بخش خصوصی، شناسایی فرصت‌های اقتصادی و تحقق نفع متقابل در ابتکارها و همکاری‌های مشترک است.

رییس جمهوری تصریح کرد: در این راستا تشکیل و تقویت شورای مشترک بازرگانی دو کشور، اطلاع‌رسانی از قابلیت‌ها از طریق برگزاری نمایشگاه‌ها و تبادل هیات‌ها ضروری است.

کد N493876