عضو کمیته تعیین مصادیق بورسیه ها اعلام کرد:

قوانین سال اعزام، مبنای تصمیم گیری برای بورسیه ها است

مجلس,بورسیه ها

تهران- ایرنا- عضو کمیته تعیین مصادیق بورسیه ها با بیان اینکه قوانین سال اعزام، مبنای تصمیم گیری برای بورسیه ها خواهد بود، گفت: در آخرین جلسه کمیته تعیین مصادیق بورسیه ها درباره چارچوب کلیات و قوانینی بحث شد که پرونده ها باید در آن بررسی شود.

«مهدی دواتگری» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با اشاره به برگزاری جلسه «کمیته تعیین مصادیق بورسیه ها» افزود: در این جلسه قوانین، مقررات، آیین نامه ها و دستورالعمل ها درباره بورسیه ها بررسی شد تا بررسی این پرونده ها در چارچوبی قانونمند و بر اساس قوانین و مقررات موجود یعنی زمان اعزام صورت گیرد.

وی توضیح داد: یعنی اگر فردی در سال 85 به عنوان بورسیه اعزام و یا پذیرفته شده است، قوانین سال 85 برای وی جاری و ساری است و بر مبنای سال اعزام و پذیرفته شدن بورسیه در همان سال پرونده فرد مورد نظر بررسی می شود.

نماینده مردم مراغه در مجلس شورای اسلامی گفت: در این جلسه چارچوب کار، قوانین، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیین نامه ها، دستورالعمل ها، بخشنامه ها و مصوبات دولت و بطور کلی کلیات و مسیری که در آینده باید در زمینه بررسی پرونده بورسیه ها طی شود، بررسی شد ولی وارد جزییات نشدیم.

وی ادامه داد: قوانین باید در زمان های مختلف بررسی شود و سپس این مقررات مبنای بررسی پرونده بورسیه ها قرار گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه جلسات کمیته تعیین مصادیق بورسیه ها بصورت دوره ای برگزار خواهد افزود: در این جلسات قرار است مسیری مشخص طی شود و ملاک این است که بررسی پرونده ها در چارچوب حقوقی و قانونی صورت گیرد تا حق کسی ضایع نشود.

وی درباره همکاری مجلس با دولت در زمینه بررسی پرونده بورسیه ها گفت: قرار است درباره این موضوع ، روندی حقوقی و به دور از مسایل سیاسی طی شود.

به گزارش ایرنا یکی از مواردی که استیضاح کنندگان «رضا فرجی دانا» وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان دلیل استیضاح وی مطرح می کردند روند رسیدگی به پرونده بورسیه های غیرقانونی بود.

رییس جمهوری نیز پس از عدم رای اعتماد مجلس به فرجی دانا تاکید کرد که دولت با جدیت به بررسی پرونده بورسیه های غیرقانونی ادامه خواهد داد.

«محمدعلی نجفی» سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در حکمی اعضای کمیته تعیین مصادیق بورسیه های غیرقانونی را منصوب کرد.

سیام**9103**1449
کد N493810