جلسه هیأت عمومی دیوان عالی کشور مطرح شد

تاکید بر ارتقاء رئیس دیوان عالی کشور

جلسه هیأت عمومی دیوان عالی کشور به ریاست حجت الاسلام والمسلمین کریمی رئیس دیوان عالی کشور و با حضور حضرت حجت الاسلام والمسلمین رئیسی دادستان کل کشور و قضات عالی رتبه دیوان برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجوویان ایران (ایسنا)، در ابتدای این نشست رئیس دیوان عالی کشور طی سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 17 شهریور ، از قضات دیوان عالی کشور خواست برای شفاء کامل و عاجل رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای سوره حمد را قرائت کنند.

در ادامه وی با گرامی داشت یاد و خاطره و طلب مغفرت برای تمامی کسانی که در دستگاه قضایی خدمت کرده‌اند و اکنون در این دستگاه حضور ندارند و یا به دیار باقی شتافته‌اند ، به قضاتی که به تازگی به دیوان عالی کشور آمده‌اند حجت الاسلام والمسلمین شریعتی و آقایان حیدری و مرتضوی که به ترتیب رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی و رئیس کل دادگستری استان یزد و قائم مقام دادگستری استان مازندران بوده‌اند ، خیر مقدم گفت و برای آنان توفیقات بیشتر از خداوند متعال خواستار شد .

رئیس دیوان عالی کشور با بیان این نکته که متأسفانه پس از گذشت سال‌ها ، دیوان عالی کشور جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است بیان داشت : قضات شریف دستگاه قضایی و اعاظم این دستگاه پس از سال‌ها خدمت خالصانه به دیوان عالی کشور می‌آیند ، اما متأسفانه هنوز تشکیلاتی در دیوان وجود ندارد تا ما بتوانیم خدمات مطلوبی به آنان ارائه دهیم و اگر قضات بخواهند شخصاً برای این امور جاری و رفع نیازهای ضروری خویش به افراد دیگری مراجعه کنند ، ممکن است آنها در آینده مطالباتی داشته باشند و این مانع خواهد شد که قضات ، با آسودگی خاطر به انجام وظیفه بپردازند و به منظور رفع این نقیصه در چارت تشکیلاتی پیشنهادی جدید معاونتی برای امور رفاهی و خدماتی و پشتیبانی پیشنهاد شده است .

رئیس دیوان عالی کشور در ادامه با تأکید بر ضرورت تدوین آیین‌نامه‌ای برای اداره جلسات هیأت عمومی دیوان عالی کشور بیان داشت : متأسفانه جلسات هیأت عمومی ، فاقد آیین‌نامه مدون است و این ضرورت اکنون وجود دارد . لذا این آیین‌نامه در اسرع وقت و با کمک و مشورت قضات محترم دیوان عالی کشور تدوین و تنظیم خواهد شد تا جلسات هیأت عمومی اعم از اصراری و وحدت رویه پربارتر و مثمر ثمرتر باشند . جلسات هیأت عمومی در حقیقت باید هم برای قضات خودمان درس باشد و هم محلی برای مناظره محافل دانشگاهی و جامعه حقوقی و قضایی کشور باشد .

در این جلسه دادستان کل کشور نیز طی سخنانی تصریح کرد : برای این حقیر توفیقی است که در خدمت ریاست محترم دیوان ، اخوان الصفاء و اعزه بزرگوار و چهره های مجرب و قضات عالی رتبه دستگاه قضایی باشم .

وی اظهار امیدواری کرد که دیوان عالی کشور و دادستان کل کشور در دوره جدید و با مدیریت جدید ، گام های بلندی در جهت ارتقاء دستگاه قضایی ، اتقان آراء ، احکام و نظارت سریع ، دقیق ، با کیفیت و کمیت لازم در همه بخش‌ها بردارد، زیرا بدون تردید قضاء اسلامی از زیر بناهای جامعه اسلامی است که حیات طیبه در آن رقم می خورد و ما به النیاز جمهوری اسلامی ، قضاء اسلامی است و قضاوت از شئون ممتازه انبیاء الهی و اوصیاء آنان است و جلوه حکم الهی در قضاء اسلامی است .

انتهای پیام

کد N493678