فاضل لنکرانی

اهل بیت(ع) منتسب به هیچ گروه خاصی نیستند

شيعه,سني

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: اهل بیت(ع) بر اساس حدیث ثقلین از آن همه امت اسلام هستند و کسی نمی‎تواند اهل بیت(ع) را به یک گروه خاص منتسب کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار با محمدالکریمه، رئیس کمیسیون فقه مقارن الازهر مصر، گفت: همه علمای عامه اسلامی و علمای جهان اسلام بر این مطلب اذعان دارند که اهل بیت(ع) بر اساس حدیث ثقلین از آن همه امت اسلام هستند. کسی نمی‎تواند اهل بیت(ع) را به یک گروه خاص منتسب کرده و آن را از بقیه جدا کند زیرا گوهر گران‌بهایی هستند که پیامبر اسلام آنها را در بین مسلمانان به امانت گذاشتند.

وی یادآور شد: امروز دنیای اسلام با مشکلات بسیاری روبرو است و از مهم‌ترین مشکلات، تکفیر و فعالیت تکفیریون است؛ در درجه اول علمای جهان اسلام باید با هم اجماع کرده و ضمن محکومیت آن‌ها، به ریشه‎یابی مشکل بپردازند. باید ریشه اصلی آن‌ها را پیدا کنیم؛ باید مشخص شود که آیا ریشه این گروه، جمود فکری و فرهنگی و تفسیر شخصی و غلط آن‌ها از دین است و یا آن‌ها شکل گرفته اتاق‎ فکرهای سازمان‎های جاسوسی غربی هستند؛ زیرا در پروژه لانه زنبور، ذکر شده است که شکل‌گیری داعش از برنامه‎های آن‌ها در سال 2006 بوده است.

وی تصریح کرد: باید همه مسلمانان را در این مسیر آگاه سازیم و از ازدیاد اختلافات جلوگیری کنیم؛ باور داریم و تاریخ نیز به اثبات رسانده است که حجم عظیمی از مشکلات جهان اسلام، در حوزه اختلافات، در خارج از مرزهای اسلامی ریشه دارد.

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: آن‌ها شیعه را متهم به تحریف قرآن کرده‎اند و سالیان سال است که به مردم و دانشجویان و حتی علمای خود این تهمت را القا کرده‎اند، به حدی که وقتی یکی از علمای وهابی این تهمت را مطرح کرد و بنده آن را رد کردم به هیچ عنوان قبول نمی‎کرد که ما هم قایل به تحریف نیستیم.

وی تصریح کرد: در نجف سال‌های سال، جاسوسان انگلیسی سفارت هند و انگلیس سعی می‎کردند در عناوین مختلف در بین علما رسوخ کرده و به این چالش دامن بزنند و شیعیان را از قرآن منحرف کنند که از این طریق بین آن‌ها و اهل تسنن اختلاف بیاندازند.

وی گفت: تلاش یهود و صهیونیسم این بوده است که بین مردم مسلمان و علمای اسلامی اختلافات بیشتر شود؛ در حالی که علمای شیعه کتاب‌های بسیاری بر رد مسئله تحریف دارند که بر کسی هم پوشیده نیست؛ اعتقاد به تحریف معنوی و تفسیری در قرآن ربطی به تحریف لغوی و لفظی و صوری قرآن ندارد.

فاضل لنکرانی اظهار کرد: در این مرکز توسط علامه طبسی کتابی منتشر شد که در دو جلد، استنادات اهل بیت(ع) به قرآن بیان شده است که نشان می‌دهد که فقه اهل بیت(ع) کاملا ناظر به قرآن کریم است. امروز تمسک به اهل بیت(ع) تنها راه نجات امت اسلام است و راهی جز تمسک به فرهنگ اهل بیت(ع) نداریم و اگر مردم جهان اسلام حول این محور بگردند هیچ مشکلی ایجاد نمی‎شود.

وی با تقدیر از سخنان شیخ الازهر در خصوص محکومیت تکفیر و حمایت از جریان‎های درست علمی در جهان اسلام تصریح کرد: مباحث علمی باید بین حوزه علمیه قم و مراکزی چون مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) و الازهر به خصوص در حوزه فقه مقارن بیش از پیش شود و این ارتباطات قطعا به توسعه همگرایی اسلامی خواهد انجامید.

انتهای پیام

کد N493566