محسنی‌اژه‌ای:

اگر به قانون عمل نکنیم چه بسا ظالم شویم

سیاست داخلی,اژه ای 1

ما زمانی می‌توانیم بگوییم به حق عمل کرده‌ایم که مطابق قانون عمل کرده باشیم در غیر این صورت نمی‌توانیم بگوییم که انگیزه ما شرافت‌مندانه بوده است.

معاون اول قوه‌قضاییه یکی از ارکان قوه‌قضاییه را قانون عنوان کرد و گفت: اگر ما طبق قانون عمل نکنیم نه تنها نمی‌توانیم با ظالم برخورد کنیم چه بسا خودمان هم ظالم باشیم. یک قاضی زمانی می‌تواند به حق قضاوت کند که ملتزم به قانون باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در مراسم تودیع و معارفه معاونت حقوقی دستگاه قضا ضمن آرزوی سلامتی کامل برای رهبر معظم انقلاب گفت: این جلسه برای تقدیر و ارج نهادن به مدیران خدوم و دلسوز و موفقی است که از مسئولیتی به سمت دیگر منتقل می‌شود. معاونت حقوقی قوه قضاییه که مسئولیت آن را سالیان دراز حجت‌الاسلام رازینی بر عهده داشت امروز منتقل می‌شود و ایشان نیز به دیوان عالی کشور می‌رود تا قوه قضاییه و نظام از همه تجربیات وی بهره کامل را ببرد.

وی افزود: خداییان که امروز مسئولیت معاونت حقوقی قوه را عهده‌دار می‌شود نیز از چهره‌های شناخته شده حتی در خارج از قوه قضاییه است.

معاون اول قوه قضاییه، حجت الاسلام رازینی را شخصیتی فاضل و بدون ادعا و بی‌اعتنا به مظاهر دنیوی خواند و گفت: در دوران بعد از انقلاب حجت‌الاسلام رازینی در کارنامه خود در جهت تقویت مبانی انقلاب و مبارزه با ضدانقلاب صفحات درخشانی دارد. وی همچنین در برخورد با انحرافات مختلف در طبقات گوناگون اقدامات قابل توجهی انجام داده است.

سخنگوی قوه‌قضاییه افزود: حجت‌الاسلام رازینی در سنین جوانی مسئولیت سازمان قضایی نیروهای مسلح را عهده‌دار شد و توانست تحول جدی در آنجا ایجاد کند. وی سالیان دراز با حکم حضرت امام و پس از آن با حکم رهبری ریاست دادگاه ویژه روحانیت را بر عهده داشت.

اژه‌ای ریاست دادگستری کل استان تهران، ریاست دیوان عدالت اداری و حضور در دیوان عالی کشور را از دیگر مسئولیت‌های سنوات گذشته رازینی در قوه قضاییه ذکر کرد.

وی گفت: در اینجا لازم می دانم که از طرف خودم و آیت‌الله آملی لاریجانی از زحمات وی تقدیر کنم. معاونت حقوقی باید نکات مثبت سنوات گذشته مورد توجه قرار گرفته و از تجربیات قبل استفاده شود. از سوی دیگر نباید به اقدامات گذشته نیز بسنده کرد بلکه باید تلاش شود که عملکرد این معاونت روز به روز بهتر شود.

وی با اشاره به شخصیت ذبیح‌الله خداییان خاطرنشان کرد: وی نیز از افراد وفادار و بااستعداد در قوه قضاییه است که از پله اول شروع کرده و با تلاش زیاد به این مرحله رسیده است. او سابقه تدریس در دانشگاه را داشته و دارد و امیدواریم که با انرژی، خوش‌فهمی و خوش‌بینی او به موضوعات مختلف بتواند در عین حال از تجربیات گذشتگان استفاده کرده و کار خود را بهتر از قبل پیش ببرد.

معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر اینکه معاونت حقوقی یکی از جایگاه‌های مهم قوه قضاییه است گفت: هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند به رشد و تعالی برسد مگر اینکه ملتزم به قانون باشد و برای آن احترام قائل باشد. ما نمی‌توانیم بدون داشتن یک قانون مترقی جامعه‌ای پویا همراه با امنیت سعادت‌مند داشته باشیم.

وی با بیان اینکه نظام هستی بر مدار قانون و حق بنا شده است گفت: خداوند برای انسان که اشرف مخلوقات است نیز برای رسیدن به حق حدودی قائل شده است که در صورتی که در چارچوب این حدود حرکت کند به سعادت می‌رسد و اگر از حدود خود تجاوز کرد به مطلوب نخواهد رسید.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به اینکه اساس فرهنگ قرانی بر پایه رعایت و التزام به قانون است گفت: قانونی می‌تواند بشر را به سعادت برساند که قانون‌گذار آن انسان را خوب بشناسد و مسائل پیرامونی او و هدف از خلقت انسان را به خوبی بداند. این قانون مبتنی بر وحی است و ما ملتزم به اجرای قانونی هستیم که برگرفته از وحی خداست نه قوانینی که از محل‌های دیگری کپی شده هستند. البته که دیگر قوانین دنیا را هم بدانیم و آنچه باعث سعادت بشر می‌شود قانونی است که خداوند آن را وضع کرده است.

وی افزود: یکی از ارکان قوه قضاییه، قانون است و اگر ما طبق قانون عمل نکنیم نه تنها نمی‌توانیم با ظالم برخورد کنیم چه بسا خودمان هم ظالم باشیم. یک قاضی زمانی می‌تواند به حق قضاوت کند که ملتزم به قانون باشد. اگر قاضی به قانون توجه نکرد ممکن است حتی انگیزه او درست باشد اما خروجی کار او نه تنها سبب پاداش نمی‌شود بلکه مورد عذاب او نیز خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: ما زمانی می‌توانیم بگوییم به حق عمل کرده‌ایم که مطابق قانون عمل کرده باشیم در غیر این صورت نمی‌توانیم بگوییم که انگیزه ما شرافت‌مندانه بوده است.

وی با اشاره به مسئولیت معاونت حقوقی قوه قضاییه یادآور شد: بسیار مهم است که معاونت حقوقی در تدوین قانونی که مطابق حق و فرهنگ و نظام اسلامی ما باشد بتواند منافع فرد و جامعه را توامان تضمین کند. بنابراین این معاونت در قوه قضاییه تکلیف بسیار مهمی را بر عهده دارد.
معاونت حقوقی هم باید قوانین خوب و کارا را مطابق اسلام تدوین کندو هم حلقه وصل قوه قضاییه با قوه مجریه و مقننه خواهد بود. شاید این معاونت تنها معاونتی باشد که بیشترین ارتباط و زمینه همکاری را با دو قوه دیگر دارد.

 

کد N493505