واکنش نماینده حماس در تهران به اظهارات محمود عباس

سیاسی

نماینده جنبش حماس در تهران درباره اظهارات اخیر محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان در خصوص حماس و دولت متحد ملی گفت که الان زمان مناسبی برای استفاده از زبان حزبی نیست بلکه باید براساس مسوولیت ملی و زبان وحدت حرف بزنیم.

خالد القدومی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: ما نمی‌خواهیم پیروزی بزرگ ملت‌مان در فلسطین و غزه را به خاطر گفت‌وگوها و مناظره‌های سیاسی ضایع کنیم. اگر چه باید از زبان حزبی برای انتخابات استفاده کنیم ولی اینک زمان مناسبی نیست که بخواهیم با زبان حزبی حرف بزنیم.

او ادامه داد: امروز بزرگ‌ترین موشکی که برای رژیم صهیونیستی دردآور خواهد بود، موشک وحدت ملی است و صرف نظر از مناظرات سیاسی و گفت‌وگوها میان "سین" و "صاد"، اگر کسی از فلسطینی‌ها صادق و مسوول باشد باید تنها در راستای وحدت ملی قدم بردارد. امروز باید از داده‌های ملی سخن بگوییم که همسو با پیروزی بزرگی باشد که ملت به دست آورده است.

قدومی افزود:‌ کسی نمی‌تواند چه از فتح و چه از حماس، خارج از چارچوب وفاق ملی حرکت کند و بگوید که می‌تواند خودش کاری را انجام می‌دهد. پروژه‌های ملی وجود دارد که دو طرف بر آن توافق کردند و ملت فلسطین هم حَکَم است؛ الان هم اگر کسی بخواهد این وفاق را بر هم بزند، از چارچوب وحدت خارج شود و از زبان حزبی استفاده کند، این ملت فلسطین است که آن را محاکمه خواهد کرد.

نماینده حماس در تهران با اشاره به سخنان اخیر خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی این جنبش درباره وحدت، گفت: امروز اگر یکی از دو طرف با پروژه‌ای سیاسی، از جانب خودش بخواهد حرفی بزند، کسی به او احترامی نخواهد گذاشت چرا که امروز جهان خواهان یک مرجعیت واحد برای فلسطین است و اگر خدای ناکرده یکی از دو طرف از زبان حزبی استفاده کند و از چارچوب وفاق خارج شود، نتیجه آن قطعا به نفع رژیم صهیونیستی خواهد بود.

به گزارش ایسنا، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با تعدادی از خبرنگاران و نویسندگان مصری در مقر اقامت خود سخنان "غافلگیرکننده‌ای" را درباره توافق آتش‌بس میان حماس و رژیم صهیونیستی در دوره محمد مرسی در سال 2012 مطرح کرد.

او اعلام کرد که این توافق آتش‌بس را اسحاق مولخو، یکی از مشاوران دولت رژیم صهیونیستی بنا به دستور هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا نوشت و تدوین کرد و آن را به ریاست‌جمهوری مصر فرستاد و عصام الحداد، مشاور محمد مرسی، رییس جمهوری برکنار شده مصر در امور خارجی آن را تحویل گرفت.

وی با بیان این که تشکیلات خودگردان فلسطین به ربودن افراد در کرانه باختری اعتقادی ندارد، گفت: زمانی که اسراییلی‌ها برای بار نخست ربوده شدند، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل به من گفت که این حماس بوده است که آن را ربوده است اما من به وی پاسخ دادم که دلیل و شواهد خود را برای این سخنان بیان کن.

عباس در ادامه گفت: من از خالد مشعل،‌ رییس دفتر سیاسی جنبش حماس در دوحه پرسیدم که آیا حماس این افراد را ربوده است وی پاسخ داد که نه، این اقدام صورت نگرفته است، من به وی گفتم که چرا حماس به صورت واضح این مساله را تکذیب نکرده است، او پاسخ داد که نه تکذیب می‌کنیم و نه تایید می‌کنیم.

او با بیان اینکه بیش از 400 هزار فلسطینی در غزه بدون پناهگاه هستند که این تعداد یک سوم ساکنان آن را تشکیل می‌دهند، افزود: با این وجود حماس پس از آتش‌بس اعلام کرد که اجازه بازگشت اسراییلی‌ها به خانه‌های‌شان را خواهد داد اما چه کسی ساکنان نوار غزه را به خانه‌های‌شان بازخواهد گرداند؟

عباس عنوان کرد: تا زمانی که اوضاع کنونی در غزه ادامه داشته باشد تشکیلات خودگردان فلسطین هیچ شراکتی را با حماس نمی‌پذیرد.

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین خاطرنشان کرد: تنها در صورتی که حماس به خواسته‌های ما عمل کند ما با حماس گفت‌وگو می‌کنیم. خالد مشعل به من گفت که وی رهبر مقاومت است و هیچ آتش‌بسی جز با موافقت او صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: اگر حماس دولت فلسطینی یکپارچه و قانونی واحد و سلاحی واحد را نپذیرد هیچ شراکتی میان ما و آن‌ها وجود ندارد این شروط ما است و از آن کوتاه نمی‌آییم.

رییس تشکیلات خودگردان هم‌چنین تاکید کرد که به هیچ وجه نگفته است که مصر، عربستان و اردن مخالف آشتی حماس و فتح هستند.

او با تاکید بر این که رژیم صهیونیستی مسوول کشتارها و تخریب‌ها در غزه است، گفت که برای شراکت با حماس این شرط را گذاشته است که سلاح در اختیار دولت فلسطین باشد و تصمیم جنگ و صلح نیز باید یکپارچه اتخاذ شود.

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: من به صراحت می‌گویم که صبرم از اسراییل، آمریکا و حماس به سر آمده است.

انتهای پیام

کد N493256