گلایه رازینی از معطل ماندن لوایح در دولت

قوه قضاييه

معاون سابق حقوقی قوه قضاییه گفت: ما به دولت برای فرستادن لوایح به مجلس از روش التماس استفاده می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین علی رازینی در مراسم تودیع خود از سمت معاون حقوقی قوه قضاییه با بیان اینکه ما در سه دوره بنی صدر، خاتمی و احمدی‌نژاد در محاصره قرار گرفتیم، گفت: در دوران بندی صدر مجلس طرحی داشت که لوایح را خودش بررسی کند.

وی با اشاره به دوران ریاست‌جمهوری حجت‌الاسلام خاتمی گفت: قوه قضاییه در آن دوران قانون می‌نوشت و از قوه مجریه می‌خواست آن را مطالعه کند اما متاسفانه آنها معطل می‌کردند که گاهی معطلی‌شان به چند سال نیز می‌کشید؛ لذا ابتدا از شورای نگهبان در این راستا درخواست تفسیر شد و قرار شد که دولت لوایح را بگیرد و تصویب کند و آن را تحویل دهد. همچنین در مجلس قانونی مبنی بر اینکه دولت باید ظرف سه ماه قوانین را مطالعه و ارسال کند تصویب شد.

معاون سابق حقوقی قوه قضاییه با اشاره به دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: در دوران احمدی‌نژاد نیز دو لایحه فرستاده شد که در کمیسیون لوایح دولت بر سر آن بحث‌های زیادی صورت گرفت که در نهایت در زیر یکی از لوایح ریاست سابق جمهوری نوشتند که این لایحه خلاف قانون اساسی است و آن را به مجلس ارسال نکرد. بعد از این ماجرا مجلس شورای اسلامی قانونی تصویب کرد که رییس قوه قضاییه می‌تواند بعد از شش ماه لایحه‌ای را که دولت آن را نفرستاده خودش به مجلس ارسال کند.

وی ادامه داد: در این دولت که حجت الاسلام و المسلمین روحانی خودش را حقوقدان معرفی کرده‌اند لوایح معطل می‌شود که البته احتمال دارد این موضوع به دلیل این باشد که سرشان شلوغ است.

وی تصریح کرد: اگر بعد از شش ماه دولت لوایح را به مجلس نفرستاد رییس قوه قضاییه باید خودش وارد عمل شود تا میزان به وجود آید و اگر بعد از شش ماه این عمل صورت نگرفت رییس قوه قضاییه خودش لایحه را به مجلس بفرستد که در این صورت حساب کار دست دولت می‌آید.

رازینی در ادامه بیان کرد: شاکریم که عارضه رهبری برطرف شده است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری تاکید به برنامه‌مندی در قوه قضاییه دارند؛ بنابراین باید مجموعه‌ها دارای برنامه باشند. اگر مسئولی تعویض شد مسئول بعدی اداره رهرو مسئول قبلی باشد.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌مندی از دوران آیت‌الله شاهرودی آغاز و تاکنون که در دوران آیت‌الله لاریجانی هستیم ادامه دارد.

رازینی ادامه داد: قوانین متعددی در این دوره از معاونت حقوقی به تصویب رسیده است که حدود بیست قانون می‌شود.

انتهای پیام

کد N493209