طرح‌های پنتاگون برای حمله به داعش در سوریه

منابع امنیتی و مخالفان سوری در واشنگتن آن چه که وزارت دفاع آمریکا پیشتر در خصوص آماده بودن طرح‌های پنتاگون برای برخورد با داعش اعلام کرده بود، تایید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه العربیه، طراحان و برنامه‌ریزان داعش سه گزینه را به این منظور مطرح کرده‌اند: گزینه اول حملات هوایی برای هدف قرار دادن نیروهای داعش در مرزهای سوریه با عراق و ترور سرکرده‌های این گروه به ویژه عاملان کشتار گروگان‌های خارجی است.

کارشناسان امنیتی بر این باور هستند که حمله به این سرکرده‌ها با هدف جلوگیری از فعالیت‌های داعش است و نتیجه‌ای بهتر از دنبال کردن هدف‌هایی دشوارتر همچون ابوبکر البغدادی، رهبر داعش می‌دهد.

گزینه دوم حمله به مقرهای داعش در شهر الرقه است چرا که این شهر مرکز تجمع گسترده سرکرده‌های این گروه و منابع تسلیحاتی این گروه است.

هدف از این گزینه نیز تضعیف و سپس از بین بردن این گروه است.

اما گزینه سوم، حمله گسترده علیه داعش در سوریه است. براساس این گزینه‌، تمام مراکز، تجهیزات و نیروهای وابسته به داعش هدف قرار می‌گیرند و تلاش می‌شود تا داعش در مدتی کوتاه از بین برده شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا و مشاوران نظامی وی گزینه آخر را بعید خواهند دانست چرا که این گونه حمله به داعش دشوار است و راه را در مقابل نظام سوریه برای بازپس گیری مناطقی که از دست داده است، باز می‌کند.

همچنین دولت آمریکا در مرحله برنامه‌ریزی نظامی با یک مشکل دیگر مواجه است که آن ضرورت همکاری با مخالفان سوری است، هر چند که به آنها اطمینان ندارد.

هادی البحرة، رئیس ائتلاف مخالفان سوری در پیامی به مسئولان کنگره آمریکا اعلام کرد: نیروهای مخالف سوری همواره برای تبادل اطلاعات و هماهنگی با نیروهای آمریکایی جهت حمله به داعش آماده هستند.

این در حالی است که دولت آمریکا تاکنون به این تلاش‌های مخالفان پاسخی نداده است.

انتهای پیام

کد N493181