دیده بان حقوق بشر: گروه‌های مسلح در لیبی مرتکب جرایم جنگی شده‌اند

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد، حملات گروه‌های مسلح لیبی به غیرنظامیان و نابود کردن اموال عمومی طی درگیری‌های پنج هفته اخیر بر سر به دست آوردن کنترل شهر طرابلس می‌تواند جنایات جنگی باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، یک ائتلاف از گروه‌های شبه نظامی شهر غربی مصراته، طی عملیاتی به نام "عملیات فجر" دو هفته پیش توانست با بیرون کردن گروه‌ رقیب، شهر طرابلس را تصرف کند.

این وقایع بخشی از آشفتگی‌هایی است که پس از سقوط معمر قذافی این کشور تولید کننده نفت را احاطه کرده است.

دیده بان حقوق بشر با اشاره به زندانی شدن برخی در این درگیری‌ها توسط دو گروه شبه نظامی که سرنوشتشان هنوز مشخص نیست، طی گزارشی اعلام کرد: این شبه نظامیان مردم را اسیر و غارت می‌کنند و اموال آنها را آتش زده در غیر این صورت نابود می‌کنند.

دیده بان حقوق بشر در این بیانیه آورده است: شبه نظامیان لیبیایی، برای کنترل طرابلس، می‌جنگند و در مناطق محاصره شده اقدام به حمله علیه غیرنظامیان و دارایی‌های آنها می‌کنند که در برخی موارد دست به جنایات جنگی می‌زنند.

قدرت‌های غربی وهمسایگان لیبی نگرانند که این کشور شمال آفریقا ممکن است با عدم توانایی‌اش در متوقف کردن شورشی‌های سابق علیه قذافی در سال 2011 که اکنون به یک جنگ داخلی تبدیل شده، به یک کشور ویران و ناکام تبدیل شود.

یک دولت مرکزی ضعیف و پارلمان این کشور برای فرار از خشونت‌ها به شهر شرقی طبرق گریخته‌اند و اکنون یک قانونگذار مخالف در طرابلس مستقر است.

انتهای پیام

کد N493120