تحلیل‌گران: شاخه جدید القاعده در جنوب آسیا برای رقابت با داعش است

تحلیلگران بر این باورند که تاسیس شاخه‌ جدیدی از القاعده در جنوب آسیا نشان دهنده "استیصال" این گروه تروریستی است چرا که خود را تحت‌الشعاع وحشی‌گری و دشمنی گروه "دولت اسلامی" موسوم به داعش یافته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در شرایطی که شبه نظامیان به سمت بنرهای جدید داعش در خاورمیانه سوق می‌یابند، گروه القاعده همچنان از شکست‌های عملیاتی همانند کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر سابق خود رنج می‌برد و این یکی از دلایل افول آنهاست.

القاعده در اواخر دهه 1980 به دست بن لادن در دوران اشغال افغانستان توسط شوروی پایه‌گذاری شد و با منطقه جنوب آسیا در ارتباط است اما حال برآورد می‌شود که شمار نیروهای آن در مناطق قبیله‌ای پاکستان کمتر از هزاران تن باشد.

در نتیجه القاعده در فرماندهی مستقیم عملیات‌ها در پاکستان کمتر مشارکت می‌کند و تاکید بیشتر این گروه بر روی ایجاد چارچوب ایدئولوژیکی و مالی است. به گفته تحلیلگران، جابه‌جایی القاعده از این منطقه به لیبی و سایر کشورهای عربی آنها را تضعیف کرده است.

در مقابل داعش با پیشروی‌های نظامی و عملیات تبلیغاتی رسانه‌های اجتماعی در حال تحریک القاعده است و درست همانند یک شرکت نوپا تلاش می‌کند تا نمایندگان چند ملیتی قدیمی را جذب کند.

همچنین شواهدی در دست است که نشان می‌دهد داعش تلاش‌هایی برای گسترش نفوذ خود در افغانستان و پاکستان انجام داده است؛ جایی که زمانی انحصار القاعده محسوب می‌شد.

امیر رعنا، یکی از کارشناسان نظامی مطرح پاکستان می‌گوید: القاعده نیاز دارد تا شاخه‌های جدیدی را تاسیس کند تا بتواند با داعش رقابت کند. این نشان دهنده ناامیدی و استیصال آنهاست؛ آنها در حال از دست دادن کنترل خود بر روی شاخه‌های فرعی گروهشان در این منطقه و بخش‌های دیگر جهان هستند.

انتهای پیام

کد N492947