آغاز فعالیت دولت اسلام‌گراها/سفر فرستاده سازمان ملل به لیبی

ليبي

در حالی که دولت عمر الحاسی، نخست وزیر جدید لیبی فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد، "ارتش ملی لیبی" ضمن تهدید کردن گروه‌های مسلح از آن‌ها خواست تا سلاح خود را تحویل بدهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، "دولت نجات ملی" لیبی به ریاست عمر الحاسی، نخست وزیر جدید در حالی ماموریت خود را آغاز می‌کند که همچنان درگیری‌ها و اختلافات بر سر مشروعیت کنگره ملی در طرابلس و پارلمان در شهر طبرق ادامه دارد و این در حالی است که برناردینو لیون، فرستاده جدید سازمان ملل به لیبی برای امکان رسیدن به راه حل سیاسی جهت حل بحران وجود دو پارلمان و دو دولت رقیب در این کشور به طبرق وارد شد.

پیشتر لیبرال‌های لیبی نشست پارلمان منتخب را در شهر طبرق برگزار کردند و عبدالله ثنی، نخست وزیر سابق را مسئول تشکیل دولت کردند و اسلام‌گراها که همچنان حامی کنگره ملی هستند جلسات پارلمان در طبرق را مخالف قانون دانسته و دولتی را به ریاست الحاسی در طرابلس تشکیل دادند.

دولت الحاسی شنبه گذشته در مقابل کنگره ملی در طرابلس سوگند یاد کرد.

این در حالی است که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل بحران لیبی را بسیار نگران کننده خواند و در گزارشی به شورای امنیت در خصوص ماموریت سازمان ملل در لیبی اعلام کرد که اختلافات میان دو قدرت رقیب در کشور تنها به وخیم شدن بحران می‌انجامد و وحدت ملی را تهدید می‌کند.

وی گفت: ما آماده حمایت از لیبی برای مقابله با چنین چالش‌هایی هستیم.

در همین راستا برناردینو لیون تاکید کرد که پارلمان ساختار مشروع در کشور است و دولت ثنی باید از توافق فراگیری برخوردار باشد.

وی اعلام کرد که با تمامی طرف‌های بحران در لیبی جهت آغاز مذاکرات برای حل اختلافات بحث و گفت‌وگو می‌کند.

لیون گفت: حمله به موسسات کشور و نهادهای رسانه‌ای مساله است که قابل پذیرش نیست و این مساله محور تماس‌های من با طرف‌های درگیر خواهد بود.

همچنین منابع نفتی تنها باید در دست مقامات مشروع دولت باشد.

از سوی دیگر جان ایو لودریان، وزیر دفاع فرانسه نیز بر لزوم همکاری پاریس برای حل اوضاع لیبی و آمادگی جامعه جهانی برای حل بحران این کشور تاکید کرد.

وی گفت: نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی است که باید از آن برای بررسی اوضاع در لیبی استفاده کرد.

وی به عملیات نظامی گسترده‌ای که در مالی آغاز شد و موجب آزادسازی این کشور از تهدید تروریست‌ و آغاز روند سیاسی دموکراتیک و امکان رفتن نیروی نظامی فرانسه "برخان" که مقر آن در چاد است به سمت مرزهای لیبی و هماهنگی با الجزایر اشاره کرد.

لودریان گفت: جنوب لیبی پناهگاه تروریست‌ها شده و مراکز سیاسی و اقتصادی در شمال این کشور در معرض سقوط در دستان تروریست‌ها قرار دارد.

از سوی دیگر محمد حجازی، سخگوی "ارتش ملی لیبی" در کنفرانس مطبوعاتی با بیان اینکه زمان یورش به بنغازی بسیار نزدیک شده است از گروه‌های مسلح خواست تا سلاح خود را تحویل بدهند.

وی با بیان اینکه افراد مسلح در جنگ با ارتش شکست می‌خورند، گفت: آزادسازی بنغازی و طرابلس از افراد مسلح در روزهای اندکی اتفاق خواهد افتاد.

این در حالی است که درگیری‌های شدیدی میان گروه "انصار الشریعه" و افراد مسلح "سپر لیبی" در بنغازی رخ داد.

همچنین درگیری‌هایی میان نیروهای "ارتش ملی لیبی" و اعضای "شورای انقلابیون" بنغازی در اطراف فرودگاه "بنینا" در بنغازی رخ داد.

در غرب لیبی نیز نیروهای "فجر لیبی" شهر ورشفانه را هدف قرار دادند که موجب کشته و زخمی شدن چندین غیرنظامی شد. رمضان زعمیط، سخنگوی "شورای عالی انقلابیون غرب لیبی" اعلام کرد که 12 موشک از منطقه ورشفانه به شهر الزاویه اصابت کرده است.

به گزارش منابع لیبیایی، پس از پایان درگیری‌هایی که میان شبه نظامیان مسلح در مرکز طرابلس رخ داد، آرامش به این شهر بازگشت. این درحالی است که درگیری‌های شدیدی میان طرف‌های درگیر در بنغازی رخ داد.

در همین حال دیده بان حقوق بشر شبه نظامیان لیبیایی را متهم به انجام حملاتی کرد که ممکن است جنایت جنگی محسوب شود.

به گزارش منابع لیبیایی، روز دوشنبه در پی تلاش افراد مسلح برای ترور زیاد بلعم، یکی از رهبران انقلابیون درگیری‌هایی میان اهالی برخی مناطق طرابلس و شبه نظامیان "عملیات فجر لیبی" رخ داد.

در گزارش دیده بان حقوق بشر آمده است: شبه نظامیان اقدام به ربودن افراد و غارت دارایی‌ها و سوزاندن و ویران کردن آن می‌کنند و در حال حاضر هزاران تن از ساکنان لیبی از منازل خود فرار کرده‌اند.

در این گزارش آمده است: به نظر می‌رسد که دو طرف مرتکب نقض حقوق بشر شده‌اند که احتمالا جنایت جنگی محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N492821