تبیین شرایط داخلی و خارجی و خبرهای خوش رییس جمهوری در سفر به خراسان رضوی

روحانی,مشهد مقدس,دولت 93

تهران- ایرنا- رییس جمهوری در هشتمین سفر استانی خود به استان خراسان رضوی به تبیین شرایط داخلی و خارجی کشور پرداخت و در جمع اقشار مختلف این استان، دستاوردهای یکساله دولت را تشریح کرد.

هشتمین سفر استانی رییس جمهوری و کاروان تدبیر و امید در حالی به مشهد مقدس انجام شد که ایران اسلامی در حال و هوای سالروز میلاد با سعادت امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) به سر می برد و این موضوع سبب شد تا رییس جمهوری در صحبت های مختلفی که با مردم، علما، ایثارگران و سرمایه گذاران داشت، در این باره نیز سخن بگوید.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با بیان این که آرزوی همه ایرانیان و شیعیان این است که در شب میلاد امام رضا(ع) در کنار بارگاه آن امام همام باشند، گفت: چه سعادتی برای همه زائران و برای دولت خدمتگزار که در این شب به زیارت این مرقد منور تشرف یافته است.** اعتدال در مکتب امام رضا(ع)

سخنان رییس دولت یازدهم و عضو مجلس خبرگان رهبری درباره امام هشتم(ع) و شهر مقدس مشهد که در سفر دو روزه به استان خراسان رضوی بیان شد، این چنین است:

-مشهدالرضا و مولای ما علی ابن موسی الرضا، فخر همه ما ایرانیان است.

-امام هشتم امام بزرگ شیعیان، امام پرافتخار برای ایرانیان و سرزمین پارس و پارسیان و شیعیان و اقوام مختلف سرزمین ایران است.

-علی رغم همه سختی ها و مشکلات و احتمال شهادت امکان پذیر بود اما امام هشتم راه وسط و اعتدال را انتخاب کرد.

-امام هشتم راهی را بر مبنای تدبیر امامت برگزید و انتخاب کرد، او از شعار افراطیون و تندروان نترسید که بگویند چرا امام هشتم در برابر دعوت یک خلیفه تسلیم شده است، که او تسلیم نشده بود.

-امام هشتم راه وسط ، راه اعتدال و راه تدبیر را در زندگی سیاسی به ما آموخت، او به رغم اینکه پیام مامون را رد نکرد و بعد از اصرار قبول کرد؛ در کنار قبر پیامبر آنچنان سخن گفت که نارضایتی خود را به گوش جهانیان رساند.

-ایران فهیم شرافتمند، آگاه و هوشیار، خود برترین دین و بهترین راه را که راه خاندان رسالت بود برگزید و انتخاب کرد.

-کدام دل غمگین است که به مشهد و خراسان بیاید، کدام مهموم و مغموم است که به خراسان بیاید، کدام شخص گرفتار است که به این سرزمین بیاید و گره های زندگی اش را این مولا و بزرگ ما باز نکند.

-در حرم امام رضا (ع) دل آرام می گیرد، روح طمانینه پیدا می کند چرا که می داند او باب الحوائج است. او باب المراد و فرزند موسی بن جعفر است.

-جان، روح، زندگی و پدر و مادر ما به فدایت ای امام عزیز، رئوف و بزرگوار که با برکتت ایران عزیز و عاشق خاندان ولایت را در برابر آن همه خطرها حفظ کردی.

-کاری کنیم که در محضر حضرت ثامن الحجج شرمنده نباشیم، این قول در محضر مولای ما هست که دولت همه تلاش و توانی که در اختیار دارد، در این زمینه به کار خواهد گرفت.

-امیدوار و زنده برآنیم که زیر پرچم لطف، عنایت و مهربانی آن امام عزیز باشیم.** انتظار از علما

رییس دولت تدبیر و امید در دیدار دیگری که با علما، فضلا و طلاب استان خراسان رضوی داشت درباره کسوت طلبگی این گونه توصیف کرد که «همه افتخارم شاگردی در حوزه علمیه قم است و آن را با هیچ چیز دیگری عوض نمی کنم و هیچ چیز نمی تواند جای حوزه های علمیه به ویژه حوزه علمیه قم را بگیرد».

روحانی به انتخابات 24 خرداد 1392 هم اشاره کرد و گفت: مردم ما به رغم همه تبلیغات مخالفان انقلاب علیه روحانیت، به این قشر اعتماد دارند و در انتخابات سال 92 این اعتماد خود را به روحانیت به رغم حضور رقبای شایسته، باسابقه و برجسته نشان دادند.

وی انتظاری هم از علما و روحانیان داشت که «باید در هر سمت و جایگاهی که هستیم، امین خوبی برای مذهب، دین، کشور و ملت خود باشیم».

رییس جمهوری انتظار دیگری هم از روحانیت داشت که در این جمله متبلور است: «انتظار دولت از روحانیت، حمایت و همراهی است. در این راستا نخستین توقع و انتظار را از روحانیت داریم تا به عنوان قشر مورد اعتماد مردم، برای کمک به دولت وارد صحنه شوند. اینکه مقام معظم رهبری فرمودند حمایت از دولت وظیفه است، در راس این وظیفه صاحبان نفوذ، علما و حوزه های علمیه هستند که باید دولت را یاری کنند».

روحانی به موضوع دیگری هم اشاره کرد و آن تاثیر برخی سخنرانی ها در فضای بین الملل بود و این گونه اظهار داشت که «متاسفانه گاهی وقتها برخی از حرفها، سخنان و اعمال که البته با حسن نیت است، برای دشمنان بهانه های جدید به وجود می آورد و آنها به افکار عمومی دنیا القا می کنند که ایران خطر است».**وحدت، بیشترین تاکید در سخنان روحانی

از دیگر نکاتی که روحانی در همه سفرها و سخنرانی ها به آن تاکید دارد و بارها و بارها به آن پرداخته است، موضوع اتحاد و وحدت است.

در 9 برنامه ای که رییس جمهوری در مشهد مقدس سخنرانی کرد، همواره داشتن اتحاد و همدلی در آن به چشم می خورد که جملات برجسته آن به شرح زیر است:

•اگر تا امروز ما توفیقی به دست آورده ایم در سایه اتحاد و وحدت ملت بزرگ و عزیز ایران بوده است.

•دو جناح اشکالی ندارد، احزاب و افکار متفاوت اشکالی ندارد، اما یادمان باشد همه داخل یک کشتی نشسته ایم، همه یادمان باشد دولت واحد بر این سرزمین حاکم است و خدمتگزار همه مردم است، راست و چپ، این جناح و آن جناح، پیر و جوان، روستایی و شهری، مرد و زن، همه ما عاشق ایران، انقلاب، اسلام و خاندان رسالتیم و به آن افتخار می کنیم.

•برای ما وحدت این سرزمین افتخار است.

•برای ما حمایت از همدیگر، حمایت از دولتی که خدمتگزار و خادم شماست و رهبری فرموده اند حمایت از دولت وظیفه همه است، انجام این وظیفه افتخار همه ماست.

•اشکال ندارد افکار و سلیقه ها مختلف باشد اما برای ایران و برای نظام و برای توسعه کشور برای تعالی اخلاق و فرهنگ این جامعه هدف همه ما باید واحد باشد وهمه باید در کنار هم قرار بگیریم و این ملت را به اوج و شکوهی برسانیم که مورد نظر پیامبر عظیم الشان، ائمه اطهار (ع)، علی ابن موسی الرضا (ع)و حضرت ولی عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفدا باشد.

•اختلاف سلیقه تا حدودی می تواند مفید باشد اما اگر از چارچوب و قاعده خارج شود چه بسا زیان آور باشد.

•مردم عزیز و جوانان غیور ! بدانید اگر بخواهیم در زمینه های مختلف به توسعه اقتصادی ،توسعه اجتماعی ،فرهنگی و پیشرفت برسیم باید همه قوا در کنار یکدیگر باشند، دولت و مجلس و قوه قضاییه و نیروهای مسلح و مردم و سازمان های مردم نهاد و احزاب و اقشار مختلف جامعه همه باید دست به دست هم دهیم.

•به هر میزان که وحدت بیشتر باشد مردم و دوستان ما به همان میزان در دنیا خوشحال تر می شوند و در این راستا دست ما برای اتحاد و وحدت به سوی علما و فرهیختگان دراز است.

•همه باید دست به دست هم دهیم و با اتحاد، همدلی و اخوت و بهره مندی از هدایت های مقام معظم رهبری کشورمان را به پیش ببریم.

•موفقیت هایی را که به دست آورده ایم تنها در سایه حضور و حمایت مردم بویژه علما، حوزه های علمیه، مراجع عظام، مقام معظم رهبری و هماهنگی و همدلی بین قوا بوده است و اگر اینها نبود نمی توانستیم موفقیتی کسب کنیم.

•تا روزی که اکثریت قاطع مردم هوشیار و بیدار این سرزمین با دولت و در کنار دولت هستند، این دولت موفق خواهد بود.

•اختلاف نظر همیشه هست و هیچ وقت نمی توان گفت در یک کشور تمام مردم مثل هم فکر می کنند اما آن هایی که مسوولند و فرهیخته هستند باید در کنار هم قرار بگیریم.

•اختلافات را هم باید تحمل کنیم و هم باید کم کنیم و هم باید به هم کمک کنیم، این که مقام معظم رهبری فرمودند که حمایت از دولت وظیفه است، واقعا نمی توان بدون حمایت مردم از مشکلات عبور کنیم.

•اگر دست به دست هم دهیم می توانیم از مشکلات عبور کنیم، در یکسال گذشته هم این گونه بوده است و در حالی که تحریم وجود داشت توانستیم تورم مهار را کنترل کنیم و از رکود خارج شویم.** توصیف ایثار و ایثارگری

رییس جمهوری که در دوران دفاع مقدس، عضو شورای عالی دفاع و پشتیبانی جنگ و معاون جانشینی فرماندهی کل قوا بوده است، خاطرات فراوانی با رزمندگان و عملیات های آن دوران دارد و این روزها هم دیدار با ایثارگران و خانواده های آن ها برنامه جدانشدنی سفرهای استانی او را تشکیل داده است.

او که به خوبی ایثارگران و سرداران دفاع مقدس را می شناسد، توصیف و تفسیرش از ایثار و ایثارگری و همچنین فرهنگ ایثار خواندنی است که در سفر مشهد مقدس این گونه بیان شد:

+ایثارگر برای حزب و جناحی خاص ایثارگری نکرده بلکه ایستادگی و مقاومتش برای آرمان ها و اهداف بلند و عزت و شرف مردم بوده است.

+ایثارگری یک فرهنگ است و این فرهنگ باید جاودانه بماند.

+شما ایثارگران، فخر ایران و افتخار ما بوده اید و همه افتخار ما خدمت کوچکی به شما است.

+ایثارگر ما ناسیونالیسم و ملی گرا به آن مفهومی که در دنیای امروز هست، نیست. گرچه ایثارگر ما بیشترین حمایت را از وطن و میهن خود می کند.

+ایثارگر ما اومانیسم و انسان پرست نیست؛ گرچه ایثارگر ما پاسدار اخلاق، انسانیت و فضایل انسانی است.

+رزمندگان ما نه از غرب ترسیدند و نه از شرق هراسیدند که در آن روزگار، شرق و غرب پشت ظالمان ایستادند.

+چه کسی به نظام رهبری و منافع ملی از کسی که با جسم و جان دفاع کرده، نزدیک تر است.

+دولت وظیفه خود می داند که به ایثارگران خدمت کند.

+قانون جامع ایثارگری و خدمات ایثارگری را علی رغم اینکه سال ها مانده بود و خاک می خورد به دست مسوولان اجرایی دادیم تا اجرا کنند و بحمدالله اجرای آن شروع شده است.

+امروز هم، راه ما همان راه ایثار و ایثارگری است.

+به فدای همه جانبازان عزیزمان، چه صبر، تحمل، مقاومت و ایستادگی ای!**تلاش ایران برای امنیت منطقه

حوادث و رویدادهای منطقه ای و راهبردهای سیاست خارجی دولت تدبیر و امید از دیگر موضوعاتی است که رییس جمهوری آن را برای مردم تبیین می کند و به تحلیل شرایط موجود، نگاه دولت و دستاوردها می پردازد.

روحانی اقدامات دولت جمهوری اسلامی در یکسال گذشته را این گونه توصیف می کند:

•باید بگویم که دولت در ضمن اینکه مشکلات کشور را حل و فصل می کند، در زمینه مشکلات منطقه بالاترین قدم ها را برای امنیت و ثبات منطقه برداشته است.

• در کشورهای منطقه که تروریسم جان، آزادی و امنیت مردم را به خطر انداخته، جمهوری اسلامی ایران با همه توان خود علیه تروریسم وارد عمل شده و به دنبال ایجاد آرامش و ثبات در منطقه است.

•بیشترین کمک برای نجات مردم عراق ، جنوبش، غربش، شرقش، شمالش، کردهایش و سنی نشینان، شیعه نشینانش در تمام عراق بزرگترین خدمت برای ایجاد امنیت و ثبات نسبی را جمهوری اسلامی ایران و این نظام مقدس برداشته است.

•اگر تلاش نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت و رهبری نبود امروز شاهد پیروزی مردم غزه بر رژیم جنایتکار صهیونیستی نبودیم.

•اگر کمک ملت و دولت ایران نبود، امروز شاهد آن نبودیم که در عراق امنیت نسبی مستقر شود و بحمدالله کوچه و شهر و روستا و منطقه از دست تروریست ها، آدمکشان و وحشیان نجات پیدا کند.

•دیگر هیچکس در دنیا موضوعاتی همچون تروریسم را به ایران نسبت نمی دهد.

•امروز دنیا، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشور منطقی، ضد خشونت و ضد تروریسم می شناسد.

•آتشی که امروز منطقه را فرا گرفته، فتنه ای است که ممکن است دامن دیگران را در خارج از منطقه هم بگیرد.

•باعث خرسندی است که غرب پس از سال ها خطر ترورسیم را دریافته است.

•امیدواریم کشورهای غربی در مبارزه با تروریسم جدی باشند.

•هنوز تغییر عمده ای در حمایت برخی از کشورها از تروریست ها در منطقه مشاهده نکرده ایم و تروریست ها همچنان تجهیز و حمایت می شوند. باید کاری کرد که آنها به حمایت از تروریست ها پایان دهند.

•تردیدی نیست که اگر کشورهای منطقه و تاثیرگذار تصمیم بگیرند با تروریست ها مقابله کنند، در زمان کوتاهی موفق خواهند شد.

•معضل دیگری که ساخته و پرداخته دشمنان ما است، ایران هراسی است.

•آنچه غرب تاکنون در خصوص تحریم ها علیه ایران انجام داده، نفعی برای هیچ یک از طرفین نداشته و خلاف قوانین بین المللی است؛ و وقت آن رسیده است که به توافق جامع برد – برد برسیم.** راهبردهای فرهنگی و علمی

توجه به فرهنگ و ارتقای علمی، لزوم همراهی دانشگاه با صنعت، تقویت شرکت های دانش بنیان و ارایه مشاوره مراکز علمی به دولت برای برطرف کردن مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی موضوعاتی است که همواره مورد توجه دولت یازدهم بوده است و رییس جمهوری بارها به ارایه نظرات خود در این زمینه پرداخته است.

شرکت در جلسه نخبگان و برگزیدگان استانی و هم چنین توسعه و سرمایه گذاران داخلی و خارجی نشان دهنده رویکرد دولت در این باره است که تجلی آن در اظهارات رییس دولت تدبیر و امید بروز می یابد.

رییس جمهوری در مشهد مقدس به موضوع حجاب و عفاف، نحوه برخورد با مفاسد و همچنین ضرورت اقناع نسل جوان پرداخت که محورهای آن به این شرح است:

-این سرزمین برای حجاب و عفت جنگید، مبارزه کرد و خون داد و پیکرهای بی جان بر روی سنگ فرش های مسجد گوهرشاد به زمین افتاد اما از عفاف دفاع کرده است و دفاع می کند.

- رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: این سرزمین نخواهد گذاشت آن میراث شوم خاندان جنایتکار پهلوی روزی بخواهد در این سرزمین دوباره خودنمایی کند.

-با وحدت، انسجام، جهاد و تلاش بر مشکلات فائق خواهیم شد و برای حل معضلات این کشور حتی فساد، کلیدی بهتر از علم و فناوری نیست.

-خدای ناکرده مقاله نوشتن، امتیاز گرفتن و درجه علمی هدف ما نشود. اگر اینها هدف شود، ما به جایی نمی رسیم.

-فکر می کنیم تعالی بخشیدن جامعه، ون و مینی بوس و پاسبان و سرباز است، با این ها فرهنگ درست نمی شود.

-دین ما، دین مشکلات و سختی ها نیست، این همه پیچیدگی ندارد.

-جامعه ما حجاب و عفاف می خواهد.

-اخلاق و عفاف به نفع همه ما است، استحکام خانواده های ما را حفظ می کند، قرآن، فلسفه حجاب را امنیت ذکر می کند.

-اگر در یک جامعه ای مساله معروف بودن مورد خدشه قرار گرفت اول باید آن را درست کنیم.

-والله و به الله در عصر و دنیای ما، راهی جز اقناع نسل جوان نداریم ؛ با زور نمی شود بیاییم اینجا یا آنجا را ببندیم.

-دو چیز یاد گرفته ایم دیوار و فیلتر، خب شما فیلتر درست می کنید او می رود فیلتر شکن درست می کند.

-اگر سلامت راه علمی دارد پس فرهنگ،اقتصاد و مبارزه با فساد هم راه علمی دارد.

-باید نسل جوانمان را برای فضای کنونی آماده کنیم و بدانیم که نمی توان همه چیز را مانع شد.** مبارزه با فساد

موضوع مبارزه با فساد هم از دیگر مواردی است که دولت یازدهم بر آن تاکید داشته و رییس جمهوری به مردم اطمینان داد که دولت هیچ گاه در مبارزه با فساد از پای نخواهد نشست.

نکته مهم در رویکرد دولت برای مبارزه با فساد شاید در این جمله روحانی خودنمایی کند که «مبارزه با فساد نیازمند راه حل علمی است». به راستی اگر مبارزه با فساد با شیوه های گذشته پاسخگو بود، نمی بایست هم چنان در این زمینه مشکل داشته باشیم و یا با فسادهای بزرگتری رو برو شویم.

پس تغییر رویکرد و شیوه در مبارزه با فساد امری ضروری می نمایاند که سخنان رییس جمهوری در هشتمین سفر استانی موید آن است.

محورهای سخنان روحانی در این باره عبارتند از:

+دولت در مبارزه با فساد مصمم است.

+مبارزه با فساد را وظیفه بزرگ همه است.

+مبارزه در این راه به اقدامی طولانی مدت نیاز دارد که همه دست به دست هم دهیم و آن را برطرف سازیم.

+دولت الکترونیک از راه های علمی مبارزه با فساد است.

+فساد با شعار درست نمی شود، این که داد بزنیم و دادگاه درست کنیم و عده ای را بگیریم، درست نمی شود مبارزه با فساد طرح علمی نیاز دارد.

+دولت یازدهم از انجام هر آنچه که در راه مبارزه با فساد و توسعه کشور نیاز باشد از هیچ کسی و از هیچ قدرتی نخواهد ترسید.** خبرخوش اقتصادی

اقتصاد بخشی از نام گذاری سال 1393 را تشکیل می دهد و به یکی از اساسی ترین مشکلات جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.اگرچه بخشی از این مشکلات به فشارهای بیرونی برمی گردد اما بخشی هم به مشکلات درونی و مدیریتی مربوط است که به قول رییس جمهوری در مقایسه درآمدهای ارزی سه 8 سال گذشته بیشترین درآمد ارزی مربوط به دولت گذشته بوده است.

با این وجود مشکلات باقی بوده و شاهد تورم بالای 45 درصد و رکود اقتصادی منفی 6.8 درصد بوده ایم.

از این رو، برطرف کردن مشکل اقتصادی به عنوان اصلی ترین دستور کار دولت تدبیر و امید بوده و برای آن برنامه ریزی های جدی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در نظر گرفته شده است.

با نگاهی به سخنان یکسال گذشته رییس جمهوری تا هشتمین سفر وی در مشهد مقدس در می یابیم که موضوع اقتصاد در دو بخش کاهش تورم و خروج غیر تورمی از رکود همواره مطرح بوده و روحانی تلاش داشته است تا اقدامات دولت را در این زمینه برای اقشار مختلف مردم تبیین کند.

علاوه بر آن رییس جمهوری ترجیح داده است تا خبر خوش کاهش تورم به زیر 20 درصد و خروج از رکود را در سفر به بارگاه ملکوتی امام هشتم و در صحن جامع رضوی به مردمی اعلام کند که به گفته او کسانی بودند«که در22 خرداد پارسال علم و پرچم اعتدال را در این شهر» برافراشتند و «با حضور قهرمانانه در شهر مشهد حماسه بزرگ را» آفریدند.

نظرات اقتصادی رییس جمهوری بدین شرح است:

•رییس جمهوری، با بیان اینکه با تلاش دولت ، امسال رشد تورم به زیر20 درصد هم خواهد رسید، گفت : اعلام می کنم که ما خوشبختانه از رکود عبور کرده ایم.

•با قدرت به شما بشارت بدهیم که پایان امسال ان شا الله رشد تورم به مراتب از 20 درصد هم پایین تر خواهد بود، انشاءالله .

•ما در نفت احتمالا رشد حدود هشت درصد را تا پایان سال خواهیم داشت که این افتخاری بزرگ برای ملت بزرگ ایران است.

•آمار و ارقام سه ماهه نخست امسال نشان می دهد که اقتصاد کشور نه تنها از رکود خارج شده بلکه اکنون کشور با رشد 1.8 درصدی بدون احتساب نفت و با رشد 2.5 درصدی با احتساب نفت، همراه است.

•دورانی که دولت مشکلات اقتصادی جامعه را حل کند، سپری شده است.

•در شرایط ایران هر چه دولت را کوچک تر و چابک تر کنیم و کار را به مردم واگذار کنیم و دولت بتواند با بروکراسی خود مبارزه کند، تردید نکنید زندگی مردم بهتر خواهد شد.

•اقتصاد در ایران هم دولتی و هم انحصاری است و این در حالی است که اگر رقابت نباشد، حرکت ایجاد نمی شود.

•رقابت بدون صادرات معنا ندارد.

•اگر نتوانیم بیکاری را حل کنیم که راهش توسعه و تولید است و راه دیگر ندارد، تنها مشکل اقتصادی پدید نمی آید، بلکه مشکل اجتماعی و فرهنگی هم است.

•واقعا باید زمینه را برای بخش خصوصی فراهم کنیم، چه ایرانی ها و چه غیر ایرانی ها، هر کس که در چارچوب قوانین کشور می تواند سرمایه گذاری کند باید مورد تشویق قرار گیرد.

•در این صورت باید بخش خصوصی فعال شود تا دولت بتواند مالیات بگیرد و گرنه از مردمی که درآمد ندارند که نمی شود مالیات گرفت.

•دولت 10 میلیون نفر را زیر پوشش امنیت غذایی قرار داده و در حد توان، آن را توسعه خواهد داد.** توسعه خراسان رضوی

توسعه همه جانبه کشور خواستگاه دولتمردانی است که آرزویشان رسیدن ایران به چشم انداز 1404 است و از این رو اتخاذ تصمیمات مهم برای حل بخشی از مشکلات مهم در سفرهای استانی به چشم می خورد.

استان خراسان رضوی با مرکزیت مشهد مقدس که به قول رییس جمهوری « قبله گاه همه عاشقان خاندان رسالت» از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که روحانی در سفر به این استان این گونه توصیف می کند که « اگر بگوییم ایران جسم و خراسان رضوی و مشهد جان است سخن گزافی نگفته ایم که روح، نشاط و معنویت ایران از این سرزمین است».

رییس دولت تدبیر و امید از رویکرد انتخاباتی مشهدی ها در سال گذشته هم می گوید و آن را این گونه به تصویر می کشد که « آن روز چهارشنبه فراموش ناشدنی ، جوانان عزیز و پر شور مشهد و خراسان. شما بودید که زمینه را برای دولت اعتدال در این کشور فراهم کردید».

روحانی از حال و هوای خود در آن دوران هم سخن گفت و افزود: نمی دانم لطف امام (ع) بود، اتفاق بود یا بخت و اقبال که نخستین سخنرانی انتخاباتی ام را از شهر مشهد مقدس شروع کردم و آخرین سخنرانی انتخاباتی ام را در مشهد تمام کردم، و در نخستین سفرم پس از انتخاب ، به پابوس این مضجع شریف آمدم.

اما نگاه دولت برای توسعه این شهر و استان:

1.دولت موظف است برای حل مشکلات شهر مشهد و استان خراسان رضوی تلاش کند.

2.میلیون ها ایرانی به آستان مقدس علی ابن موسی الرضا (ع) مشرف می شوند و نیاز به خدمات دارند.

3.دولت تا جایی که امکان دارد در خدمت مردم شریف، ادب پرور، عالم پرور و خطه رهبر پرور خراسان رضوی خواهد بود.

4.خراسان سرزمین توسعه، مرکزیت تمدن ایرانی و تمدن اسلامی و تمدنی است که نشات گرفته از خاندان رسالت است، در شرق ایران و در خراسان بزرگی که امروز شامل چندین کشور بزرگ است.

5.اختصاص 200 دستگاه اتوبوس و راه اندازی بخشی از مترو جزو طرحهایی است که در سال 93 دولت آن را (در مشهد) اجرایی خواهد کرد.

6.انشاءالله بزودی در سال 93 بنزین یورو 4 را برای شهر مشهد هم اختصاص خواهیم داد.

7.تا پایان امسال سه سد را در این استان به بهره برداری خواهیم رساند و دهها طرح برای بهره وری آب در این استان داریم.

8.دستور هیات دولت فردا در شهر مشهد مساله بافت فرسوده و حاشیه نشینی شهر مشهد خواهد بود.فرسوده اطراف حرم از معضلات بزرگ برای شهر مشهد و همچنین حاشیه نشینی در مشهد که توام با معضلات زیاد است.

9. 129طرح عمرانی برای استان خراسان فردا در شورای اداری اعلام خواهد شد و تمام 129 طرح در سال 93 و 94 اجرایی ، تکمیل و انشاءالله افتتاح خواهد شد.

امید می رود که امید ایجاد شده در دلهای مردم این سرزمین برای زدوده شدن آلام چندین ساله و رسیدن به قله های ترقی در سایه امید و آرامش در دولت تدبیر و امید محقق شود و دیگر در سفرهای استانی به جای پرداختن به مشکلات چندین و چند ساله، ترسیم افق های جدید توسعه مد نظر باشد.

گزارش از: محسن طاهرزاده

خبرنگار اعزامی به استان خراسان رضوی

سیام(5)1429**1572
کد N492712