الاخبار: عربستان اجازه ریشه کنی داعش در بلندی های عرسال لبنان را نمی دهد

لبنان,عربستان,عرسال

بیروت – ایرنا – روزنامه لبنانی« الاخبار» با تاکید به اینکه نیروهای ارتش لبنان دیروز با استقرار در منطقه قلعه الحصن تا حدودی ارتباط شهرک عرسال و بلندی های مشرف بر آن را قطع کرده اند، نوشت که « عربستان سعودی اجازه ریشه کنی عناصر مسلح وابسته به گروه های تروریستی تکفیری داعش وجبهه النصره در این منطقه را نمی دهد».

به گزارش ایرنا ، الاخبار در شماره روز سه شنبه خود به نقل از منابع نظامی لبنانی خاطرنشان کرد که عملیات استقرار کامل ارتش به 48 ساعت زمان نیاز دارد اما برنامه دستگاه نظامی به قطع کامل ارتباط عناصر مسلح بین عرسال و بلندی های آن منجر نمی شود.

این روزنامه لبنانی با بیان اینکه « هیچ قدرتی نمی تواند بطور کامل همه راههای در این منطقه گسترده و کوهستانی را مسدود و کنترل کند»، افزود: اقدامات جدید ارتش از ربایندگان نیروهای ارتش اجازه تحرک آزادانه در بلندی های عرسال را سلب می کند و آنها براحتی نمی توانند برای تامین سلاح و دارو و حل مشکلات درمانی و پزشکی خود به عرسال وارد شوند.

در سالهای گذشته و حتی در زمان حاضر عناصر مسلح عضو گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره که در صحنه های نبرد با ارتش لبنان و سوریه زخمی می شوند برای درمان به بیمارستان های شرق لبنان منتقل می گردند.

این عناصر بدون اینکه از سوی دولت و دستگاه قضایی لبنان که بیشترشان تحت تعقیب قضایی هستند، بازخواست شوند براحتی بعداز طی دوره درمان به بلندی های عرسال باز می گردند و جنگ با نیروهای ارتش لبنان را از سر می گیرند.

یک منبع نظامی گفته است که با استقرار ارتش لبنان در منطقه امکان مقابله موثر در صورت هرگونه حمله احتمالی گروه های تروریستی تکفیری بالا رفته است.

الاخبار به نقل از منابع رسمی سیاسی نوشت که این اقدام میدانی ارتش لبنان به معنای مقدمه حمله به مواضع عناصر مسلح که بلندی های عرسال را اشغال کرده اند، نیست و چندین علت هم دارد که بارزترین آنها « مخالفت عربستان سعودی با ریشه کنی تروریست های تکفیری و بسته شدن جبهه عرسال – القلمون است».

این روزنامه لبنانی به نقل از یک منبع در گروه 8 مارس تصریح کرد: بسته شدن جبهه عرسال لبنان و القلمون سوریه تاثیر مثبتی بر عملیات ارتش سوریه و همپیمانان آن در ریف دمشق می گذارد و عربستان و دیگر حامیان مخالفان سوریه خواستار آن نیستند.

الاخبار به نقل از منابع دیگری خاطرنشان کرد: توقف مسلح کردن ارتش لبنان توسط فرانسه با هبه 3 میلیاردلاری عربستان سعودی دلایل زیادی دارد که مهمترین آن راهبرد ممنوع بودن ارتش لبنان برای در اختیار داشتن سلاح هایی است که به تروریست های تکفیری ضربه کاری و اساسی می زند.

الاخبار به نقل از یک منبع دیگر در گروه 8 مارس نوشت: مشکل، حمایت لجستیکی از ارتش نیست بلکه درتصمیمی است که عربستان سعودی سال 2011 اتخاذ کرده و گروه 14 مارس هم ملزم است به آن پایبند باشد و آن تصمیم این است که شهرک عرسال به ایستگاهی برای عبور سلاح و تجهیزات برای گروه های تروریستی تکفیری مسلح مستقر در ریف دمشق تبدیل شود و این تصمیم همچنان پابرجاست.

این روزنامه لبنانی درعین حال افزود: منابع نزدیک به « سعد الحریری» رییس جریان المستقبل گفته اند، در زمان حاضر مطلوب این است که ارتباط عرسال و بلندی های آن قطع شود زیرا جنگی بزرگ از طاقت ارتش لبنان خارج است.

الاخبار درعین حال تاکید کرد که افسران کنونی و سابق ارتش لبنان معتقدند تنها راه نابود کردن گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره در بلندی های عرسال لبنان، هماهنگی و همکاری ارتش های سوریه و لبنان است.

این افسران خاطرنشان کرده اند که از این حقیقت نمی توان به بهانه سیاست خویشتنداری و بی طرفی در بحران سوریه فرار کرد زیرا تداخل سرزمینی، عقبه و امتداد طبیعی میدان نبرد در خاک دو کشور و وجود مخفی گاههای عناصر مسلح در دو طرف مرز چاره ای بجز هماهنگی و همکاری ارتش های لبنان و سوریه باقی نگذاشته است.

افسران لبنانی تاکید کرده اند که قدرت آتش ارتش سوریه زیاد است و می تواند از ارتش لبنان در هر نبرد با گروه های تروریستی تکفیری حمایت کند بویژه وجود جنگنده های سوخو امکان این حمایت را آسانتر ساخته است.

الاخبار نوشت : در حالی که بیشتر کشورهای اروپایی و عربی همکاری و هماهنگی سری و علنی با دولت و ارتش سوریه را شروع کرده اند، چرا برخی دولتمردان لبنانی وابسته به گروه 14 مارس همچنان بر طبل مخالفت می کوبند و این همکاری و هماهنگی را که نجات دهنده لبنان است، رد می کنند.

کارشناسان نظامی لبنانی درباره تمسک گروه 14 مارس به سیاست خویشتنداری برای مخالفت با هماهنگی و همکاری با دولت و ارتش سوریه تاکید کردند: معنای سیاست خویشتنداری یعنی خودداری از مداخله در بحران داخلی سوریه و بهانه تمسک به این سیاست درقبال اشغال خاک لبنان توسط گروه های تروریستی تکفیری و ربوده شدن نظامیان لبنانی معنا و مفهوم ندارد.

این کارشناسان خاطرنشان کردند: آیا لبنانی ها به بهانه سیاست خویشتنداری باید دست روی دست بگذارند و به حمله گروه های تروریستی تکفیری به خاکشان ، ربوده شدن نیروهای نظامی و غیرنظامی ، شلیک موشک به شهرک ها و روستاها پاسخ ندهند.

الاخبار نوشت: ارتش سوریه قبل از حادثه و نبرد عرسال خواستار نشست هماهنگی با ارتش لبنان شده تا براساس توافقنامه های امضا شده بین دو کشور همکاری کنند و درخواست داشته در این نشست نمایندگان ارتش ها و دستگاه های امنیتی دو طرف حضور یابند و در باره مسائل مرزی مشترک تبادل نظر نمایند.

این روزنامه لبنانی افزود: فرماندهی ارتش لبنان این درخواست را به قدرت سیاسی منتقل کرد اما « تمام سلام» نخست وزیر بطور مستقیم این درخواست را رد کرد و حتی حاضر به بررسی آن نشد.

الاخبار به نقل از منابعی تصریح کرد: دولت لبنان سر خود را در داخل شن فرو کرده است چون نمی خواهد واقعیت ها را ببیند، مگر همین چند وقت قبل نبود که با دولت سوریه در باره مسائل مختلف هماهنگی شد و آخرین آن پرونده پناهجویان سوری است که قصد بازگشت به کشورشان را دارند.

این روزنامه لبنانی اضافه کرد: طرفی با تاکید بر ضرورت هماهنگی ارتش های لبنان و سوریه برای حل مشکل بلندی های عرسال و خارج کردن آن از اشغال گروه های تروریستی تکفیری، گفته است، کسانی که مخالف این هماهنگی و همکاری هستند چرا از همپیمانان آمریکا نمی خواهند خواستار بمباران مواضع این گروه ها در بلندی های عرسال شوند؟

الاخبار ادامه داد: این طرف خود در پاسخ گفت که علت روشن است، عربستان سعودی از سویی نمی خواهد داعش ، لبنان و همپیمانان آن را ببلعد و از سوی دیگر نمی خواهند ارتش سوریه و حزب الله از این ناحیه خیالی آسوده داشته باشند.

این روزناهمه لبنانی افزود: اگر کسی این سخن را تایید نمی کند، کافی است فتوای اخیر « آل اشیخ» مفتی سعودی را یکبار دیگر بخواند ، او شرطی را برای جنگ با داعش وضع کرده و گفته است « اگر با مسلمانان جنگید باید با آن جنگید».

الاخبار در پایان به نقل از یک سیاستمدار لبنانی تاکید کرد: سعودی ها نمی خواهند ارتش سوریه در ریف دمشق پیروز و موفق شود و عرسال دروازه اصلی ریف دمشق است.

خاورم ** 1324
کد N492621