سیاست فرار به جلوی آمریکا برای مبارزه با داعش

خارجی,آمریکا عراق

تهران-ایرنا- دولتمردان کاخ سفید در روزهای اخیر سیاست فرار به جلو برای مبارزه با اقدامات جنایتکارانه داعش را در پیش گرفته و ادعایی اعلام کردند که طرح ریشه کن کردن این گروه طراحی شده است وˈجان کریˈ وزیر امور خارجه آمریکا گفت مبارزه با داعش طولانی خواهد بود.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، کری در اظهاراتی پیش از سفرش به خاورمیانه مدعی شد ائتلافی متشکل از 40 کشور برای مبارزه با گروه تروریستی داعش که در عراق و سوریه فعال است، تشکیل خواهد شد.

این اظهار ات در حالی رسانه ای شده است که امریکا در طول چهار سال اقدامات داعش در سوریه سکوت اختیار کرده و به حمایت های مالی و تسلیحاتی به این گروه همچنان ادامه می دهد.

وی با تاکید بر ضرورت تشکیل 'بزرگترین ائتلاف ممکن در دنیا برای مقابله با داعش، تضعیف و در نهایت شکست آن'، اعلام کرد: تقریبا همه کشورها نقشی را در از میان بردن تهدیدی که داعش ایجاد کرده، ایفا خواهند کرد.

'جنیفر ساکی' سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شد 40 کشور با ارسال کمک های انسانی و یا تسلیح کردهای عراق، به ائتلاف مبارزه با گروه تروریستی داعش پیوسته اند.

بر پایه این گزارش،کری همچنین از تشکیل دولت عراق که از نظر آمریکا شرط بلامنازع مبارزه علیه داعش محسوب می شود، استقبال کرد.

کری روز چهارشنبه به اردن و سپس عربستان سعودی سفر می کند. هدف این سفر بررسی نحوه ایجاد ائتلاف علیه داعش اعلام شده است.

اوباما قرار است روز چهارشنبه طرح خود را برای مبارزه با تروریسم به کنگره ارائه کند. وی که پیشتر از آغاز مبارزه علیه داعش خبر داده بود، دیروز (دوشنبه) تزریق پول ازسوی کنگره به یک صندوق ضد تروریسم برای آموزش و تجهیز شرکای آمریکا در دیگر کشورها برای نبرد با افراط گرایی را، خواستار شده بود.

تلاش های آمریکا در مبارزه با داعش در حالی افزایش یافته است که برخی از کارشناسان، این اقدامات را باز کردن راهی برای مداخله در عراق و سوریه عنوان می کنند.

این در حالی است که برخی دیگر نیز رفتار آمریکا را در قبال سوریه عامل قدرت گرفتن داعش می دانند و این کشور را به رفتار دوگانه در قبال تروریسم و تقسیم آن به تروریسم خوب و بد، متهم می کنند.

اروپام ** 9053**1485**5981
کد N492611