اتحادیه آفریقا خواستار لغو ممنوعیت سفر به کشورهای ابولازده شد

ابولا,اتحادیه آفریقا

تهران - ایرنا - اتحادیه آفریقا ضمن هشدار درباره تبعات منفی برخی تدابیر مربوط به مبارزه با انتشار ابولا، خواستار لغو ممنوعیت سفر به کشورهای درگیر با این بیماری در غرب آفریقا شد.

به گزارش پایگاه خبری 'الجزیره'، 'نکوسازانا دلامینی زوما' رییس کمیسیون اتحادیه آفریقا در نشست اضطراری این اتحادیه که روز گذشته (دوشنبه) در اتیوپی برگزار شد، گفت: کشورهای عضو باید منع سفر را لغو کنند و اجازه دهند که فعالیت های اقتصادی ادامه یابد.

وی با تاکید بر لزوم اجرای سازوکارهای غربالگری مناسب برای مبارزه با این بیماری، تصریح کرد: در نبرد برای متوقف کردن روند انتشار این بیماری، باید مراقب بود که تدابیری اتخاذ نشود که اثرات اقتصادی و اجتماعی بیشتری در قیاس با خود بیماری به همراه داشته باشند.

بنا بر اظهارات وی، محدودیت های مرزی مانع معامله مواد غذایی شده و قیمت ها را افزایش داده است.

دلامینی زوما، همچنین کشورهای آفریقایی را به پاسخ جمعی، جامع و هماهنگ به بحران ابولا فراخواند.

کشورهای درگیر با موج همه گیری ابولا در تلاش برای توقف انتشار این بیماری برخی مناطق را به صورت کامل قرنطینه و برخی کشورها به منظور جلوگیری از سرایت آن، پرواز به کشورهای غرب آفریقا را لغو کرده اند.

کارشناسان هشدار داده اند که خسارت های اقتصادی ناشی از این محدودیت ها سبب افزایش مشکلات قبلی قاره آفریقا خواهد شد. برخی نیز استدلال می کنند که ممنوعیت سفر به این کشورها روند کمک رسانی پزشکی به مناطق درگیر را کند کرده است.

مقام های شرکت های آفریقایی فعال در زمینه معدن و منابع طبعی نیز روز دوشنبه در نشستی اثرات جانبی این بحران انسانی را به بحث و بررسی گذاشتند.

مدیران اجرایی 11 شرکت فعال در غرب آفریقا اعلام کردند که برخی تدابیر که به منظور مقابله با انتشار ابولا اجرا می شود، بیش از آن که سودمند باشند، مخرب هستند.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، بیماری ابولا در غرب آفریقا و عمدتا در لیبریا، گینه و سیرالئون تاکنون جان بیش از دوهزار نفر را گرفته است.

خاورم**9156/7074/1275
کد N492597