فرمانده مهندسی سپاه: مصرف بی‌رویه انرژی یکی از بزرگ‌ترین منکرات است

همایش مشترک وزارت نیرو و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره مدیریت مصرف انرژی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرتیپ سیدحسین هوش‌ سادات معاون مهندسی سپاه صبح امروز در افتتاحیه این همایش با اشاره به رشد مصرف انرژی در کشور، گفت: در برنامه پنج ساله پنجم توسعه آمده که در پایان این برنامه باید ما مصارف انرژی خود را به میزان 30 درصد کاهش دهیم اما در تمام این سال‌ها مصرف انرژی افزایش یافته و ما در مصرف انرژی رکوردهای مختلفی را ثبت کرده‌ایم.

معاون مهندسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه افزود: ما از طرفی شاهدیم که رهبری در شعارهای خود بحث اقتصادی و مفاهیمی مثل اصلاح الگوی مصرف، اقتصاد بدون نفت و اقتصاد مقاومتی را مطرح می‌کنند. ایشان همچنین بر اصلاح الگوی مصرف تاکید دارند. ما نیز باید در این راستا انرژی را بهره‌ور مصرف کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه مصرف بی‌رویه انرژی عرصه را بر همه تنگ کرده که نمونه آن وضعیت محیط زیست است، افزود: مصرف بی‌رویه موجب گرم شدن کره زمین، خشکسالی و انواع بیماری‌ها شده است در واقع نحوه مصرف انرژی یقه خود ما را گرفته است. اگر آلودگی محیط زیست یا خشکسالی 10 سال دیگر ادامه یابد دیگر به سختی می‌توان زندگی کرد.

معاون مهندسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه با بیان اینکه اکنون دنیا به مدیریت بهینه مصرف انرژی توجه دارد، خاطرنشان کرد: در دنیا استانداردهای سختی درباره مصرف انرژی به وجود آمده و کنترل مناسبی بر مصرف انرژی ایجاد شده است.

به گفته هوش سادات، در سپاه طرح مدیریت جامع انرژی بهره‌ور (مجاب) تهیه شده و در آستانه ابلاغ رسمی توسط فرمانده کل سپاه است. در این طرح دو دسته اقدامات پیش‌بینی شده است.

معاون مهندسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همین رابطه افزود: یک نوع اقدامات به هزینه نیاز ندارد مثل کاهش تعداد لامپ‌های اضافی ساختمان‌ها. در تمام ادارات کشور در هر یک از اتاق‌ها یک سماور برقی یا یخچال وجود دارد چرا باید در یک اتاق اداری این وسایل وجود داشته باشد؟ در ساختمان‌های مهندسی سپاه ما پذیرایی را متمرکز کرده و سماور و یخچال‌ها را جمع کرده و همچنین مصارف روشنایی را مدیریت کردیم و بدین وسیله 20 درصد از مصارف خود را کاهش داده‌ایم.

وی افزود: اقدامات نوع دوم اقداماتی است که به منابع مالی نیاز دارد مانند عایق‌سازی ساختمان‌ها.

معاون مهندسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پایان با اشاره به اینکه ما باید فرمایشات رهبری را در مورد مصرف انرژی مورد توجه قرار دهیم، افزود: مصرف بی‌رویه انرژی اکنون یکی از بزرگ‌ترین منکرات محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای تحقق تدابیر رهبری در خصوص مدیریت انرژی، طرح مدیریت جامع انرژی بهره‌ور (مجاب) را تهیه کرده است. این طرح به عنوان یک طرح سیستمی و فرآیند‌محور گامی بلند را در طراحی یک سیستم مدیریت انرژی در سازمان خود برداشته است. این طرح بر اساس اسناد علمی و با مطالعه و همکاری مشترک سپاه و کارشناسان سازمان بهره‌وری انرژی ایران و وزارت نیرو تهیه گردیده است.

برای اجرای این طرح همایش مشترک وزارت نیرو و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هدف تشریح راهکارهای نوین در حوزه مدیریت مصرف برق، گاز، آب و تشریح طرح مدیریت جامع انرژی‌محور برگزار شد.

انتهای پیام

کد N492496