مدیر فقه مقارن‌ الازهر:

تکفیری‌ها سم آلوده در جهان اسلام هستند

جريان‌هاي تكفيري

مدیر بخش فقه مقارن الازهر گفت: تکفیر سم آلوده‏‎ای است که کشورهای اسلامی را تهدید می‎کند، آنها حتی الازهر را که با اندیشه‎های آنها همسو نبود، تکفیر کردند.

مدیر بخش فقه مقارن الازهر گفت: تکفیر سم آلوده‏‎ای است که کشورهای اسلامی را تهدید می‎کند، آنها حتی الازهر را که با اندیشه‎های آنها همسو نبود، تکفیر کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، شیخ احمد محمود الکریمه در دیدار با آیت‎‏الله مکارم شیرازی، با اشاره به محبت مردم مصر به اهل بیت(ع) گفت: فاطمیون در 1080 سال پیش در مصر فقه جعفری را تدریس می‎کردند که پس از 200 سال تدریس، فقه سنتی سنی جایگزین آن در دانشگاه الازهر شد.

وی افزود: مردم مصر شیفته امام حسین(ع)، حضرت زینب(س) و اهل بیت(ع) هستند که مراسم بزرگ راس‎الحسین مصر گواه این عشق و علاقه است.

استاد الازهر خاطرنشان کرد: فقه مقارن امروز در الازهر در دو سطح ارشد و دکتری تدریس می‎شود که فقه تشیع نیز از جمله مباحث و دروس اصلی به شمار می‎رود.

وی با بیان این‌که «باید فقه تشیع بیشتر شناسانده شود» تاکید کرد: امروز آرای فقهی تشیع در مباحث حقوقی مصر نیز کاربرد دارد که از آن جمله می‎توان به بحث قانون نکاح اشاره کرد.

کریمه خاطرنشان کرد: تکفیری‎ها سم آلوده‏‎ای هستند که کشورهای اسلامی را تهدید می‎کند؛ آنها حتی الازهر را نیز که با اندیشه‎های آنها همسو نبود، تکفیر کردند.

وی گفت: من در دیدار با شیخ الازهر به او گفتم که آنها به دنبال نابودی اسلام هستند و اگر کاری نکنیم دیگر چیزی از اسلام باقی نخواهد ماند، ولی آنها از فرصتی که مرسی در اختیار آنها گذاشت برای توسعه تفکرات تکفیری خود سود بردند.

وی افزود: چندی پیش به نزد رئیس الازهر رفتم و از وی خواستم با تجمیع علمای جهان اسلام و نشان دادن براهین متقن، آنها را منزوی کنیم و چهره زشت آنها را به همه نشان دهیم.

وی گفت: ما علاقه‌مند هستیم که ارتباط بین علمای شیعه و الازهر ادامه داشته باشد و مصری‎ها مشکلی از این جهت ندارند، ولی مرسی کاری کرد که سلفی‎ها در مصر قدرت گیرند و بدون شک اگر این اتفاق نمی‎افتاد، تکفیری‎ها امروز در مصر دست به جنایات بسیار بیشتر می‎زدند.

استاد دانشگاه الازهر یادآور شد: سلفی‎ها با مرسی قراردهایی داشتند و آنها به قدری قدرت یافته بودند که به الازهر توهین می‎کردند.

انتهای پیام

کد N492393