هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره سیر صعودی انتشار ابولا در لیبریا

ابولا,لیبریا

تهران - ایرنا - ˈسازمان بهداشت جهانیˈ درباره افزایش چشمگیر شمار مبتلایان به بیماری مرگبار ˈابولاˈ در کشور آفریقایی ˈلیبریاˈ در نتیجه کمبود امکانات، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری 'فرانسه'، سازمان بهداشت جهانی دیروز (دوشنبه) در بیانیه ای اعلام کرد که لیبریا به عنوان یکی از کشورهای درگیر با ابولا که تاکنون حدود یک هزار و 100 مورد مرگ و میر در این خصوص ثبت کرده است، در سه هفته آینده شاهد 'چند هزار' مورد دیگر ابتلا به این بیماری خواهد بود.

در این بیانیه آمده است: سازمان بهداشت جهانی و دبیر کل آن به حمایت از افزایش مراکز درمانی ابولا در لیبریا و نقاط دیگر آفریقا ادامه خواهند داد و جهان را مسوول پاسخگویی به این اوضاع بحرانی می دانند.

این نهاد هشدار داد که شمار مبتلایان به ابولا در لیبریا به عنوان کشوری که نیمی از موارد مرگ در اثر این بیماری را ثبت کرده ، به صورت تصاعدی افزایش خواهد یافت و شرکایی که می کوشند این کشور را در زمینه مبارزه با انتشار ابولا یاری دهند ، باید آماده باشند که تلاش هایشان را سه تا چهار برابر کنند.

تا پیش از شیوع ابولا، لیبریا با جمعیت چهار میلیون و 400 هزار نفر، به ازای هر 100 هزار نفر تنها یک پزشک داشت.

بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی، اکنون که 152 نفر از کارکنان بخش بهداشت و درمان لیبریا به ابولا آلوده شده و 79 نفرشان فوت کرده اند، این کشور شرایط به مراتب وخیم تری را تجربه می کند.

سازمان بهداشت جهانی همچنین درباره کمبود منابع و امکانات از جمله مراکز درمانی به منظور مقابله با انتشار این بیماری هشدار داده است.

همه گیری اخیر ابولا در غرب آفریقا به ویژه در کشورهای لیبریا، گینه و سیرالئون تاکنون بی سابقه بوده است.

شمار قربانیان این بیماری در آفریقا از مرز دو هزار نفر گذشته است. تعداد مبتلایان به این بیماری نیز در حدود چهار هزار نفر برآورد شده است.

خاورم**9156**1651
کد N492384