عباس عراقچی

باید به اهداف خود در خصوص تامین سوخت نیروگاه‌ها برسیم

سیاسی

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب روند مذاکرات هسته ای را تشریح کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) سیدعباس عراقچی در این برنامه درپاسخ به این پرسش که اکنون نگارش متن توافق درچه مرحله ای است افزود: در پایان شش ماه دور توافق ژنو که قرار بود به توافق جامع برسیم به این کار موفق نشدیم به رغم آنکه 18 روز در وین در آخرین روزها تمام تلاش خود را انجام دادیم و منجر به این شد که توافق برای 4 ماه دیگر تمدید شود.

وی گفت: این فرایند دو قسمت دارد یکی نگارش متن توافق نامه که بیشتر کار شکلی است و زمانی انجام می شود که در خصوص همه موضوعات مهم توافقات سیاسی صورت گرفته باشد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای افزود:‌ ما در دورانی که در وین مذاکره کردیم در آن 18 روز در خصوص نگارش شکلی متن خوب جلو رفتیم و در آن موقع نیز گفتم که حدود 60 تا 70 درصد متن آماده و حدود 30 درصد آن یا به صورت نقطه چین است یا در داخل پرانتز است تا زمانی که درباره آنها تصمیمم گیری شود.

عراقچی ادامه داد:قسمت دیگر محتوایی است که از نظر محتوایی اختلافات اساسی در مورد موضوعات باقی مانده است و آن 30 درصدی که درباره آن تصمیم گیری نشده است از نظر کیفی و محتوایی در حقیقت همه متن است.

وی گفت: با این حال می توانم بگویم که پیشرفت خوبی داشتیم و این پیشرفت موجب شد که تصمیم به تمدید مذاکرات گرفته شود چرا که اگر پیشرفتی وجود نداشت یا امیدی به وصول به توافق وجود نداشت تمدید نیز جایگاهی نداشت.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: همه طرف ها اذعان داشتند که پیشرفت ها خوب بود و میزان درک و تفاهمی که الان وجود دارد و درکی که از مواضع یکدیگر وجود دارد خوب است.

وی افزود: البته اختلافاتی وجود دارد که بعضی از آنها خیلی عمیق است اما برخی از آنها راه حل هایی برای آنها وجود دارد و تلاش ما ادامه خواهد داشت.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت:‌ امیدواریم در دور بعدی مذاکرات که در حاشیه مجمع عمومی در نیویورک آغاز خواهد شد از تاریخ 18 سپتامبر بتوانیم تلاش جدیدی را برای رسیدن به توافق سامان دهیم.

عراقچی افزود: در این فاصله دو سه هفته گذشته تا نیویورک به این نتیجه رسیدیم که خوب است یک سری مذاکرات دو جانبه ای وجود داشته باشد با تک تک اعضای 1+5 که این کار انجام شد.

وی ادامه داد: مشورت های ما با چین و روسیه که به صورت مستمر ادامه دارد و روابط ما در حدی است که رفت و آمدها میان دو طرف همواره وجود داشته و نزدیک است و مشورت ها همیشه وجود داشته هم بین وزارت خارجه ایران و این کشورها و همچنین بین سازمان انرژی اتمی ما و شرکت روس اتم که مجری نیروگاه بوشهر است.

عراقچی گفت:‌ با این حال آقای ظریف سفری را به روسیه مخصوص همین کار انجام داد و ملاقات بسیار خوبی را با آقای لاوروف داشت و با چینی ها نیز در حد وزیر خارجه در ظرف چند روز آینده در حاشیه اجلاس پیمان شانگ های که در دوشنبه تاجیکستان برگزار می شود ملاقاتی در سطح وزیر خارجه انجام می شود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه افزود: با سه کشور اروپایی نیز جلسه ای را برای پنج شنبه این هفته در وین تدارک دیدیم که هر سه با هم دیگر یک دور مذاکره خواهیم کرد.

عراقچی گفت:‌مواضع اروپایی ها به این علت که به هم نزدیک تر است با جمع هر سه آنها مذاکره می کنیم البته مذاکره دو جانبه انفرادی نیز با آنها داشتیم.

وی افزود:‌هفته گذشته سفری به پاریس داشتم و در آنجا حدود 4 ساعت مذاکرات دو جانبه با همتای خودم داشتم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت:‌ یک ملاقات خیلی مهمی نیز با خانم اشتون به صورت دو جانبه داشتیم در بروکسل که ادامه مسیر در این مذاکره مشخص شد.

عراقچی افزود: در کنار اینها بحث مذاکره دو جانبه با امریکا است که یکی دو روز در دو سه هفته قبل داشتیم و دو روز هم پنج شنبه و جمعه هفته گذشته.

وی گفت:‌ علت اینکه با امریکایی ها مذاکرات دو جانبه ما طولانی تر است و نمود بیشتری پیدا می کند این است که روابط دو جانبه با این کشور نداریم اما با بقیه کشورهای 1+5 کم و بیش روابط دو جانبه داریم البته با چین و روسیه روابط ما خیلی خوب است و با سه کشور اروپایی نیز کم و بیش روابط داریم لذا مشکلی برای ارتباط با این کشورها نداریم.

عراقچی افزود: اما با امریکا به این علت که روابط دو جانبه وجود ندارد طبعا نیاز به محل ثالثی برای نشست داریم و قابل انکار نیست که بخش مهمی از مذاکرات باید با امریکایی ها انجام شود زیرا بخش مهمی از تحریم ها توسط آنها برقرار شده و برداشته شدن این تحریم ها منوط به مذاکره با آنهاست.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: مجموعه اینها موجب شده است که ظرف دو سه هفته گذشته و روزهای آتی درگیر این مذاکرات دو جانبه بوده و خواهیم بود و آماده می شویم که هفته بعد در نیویورک مذاکرات در سطح 1+5 را از سربگیریم البته در آنجا نیز مذاکرات دو جانبه جایگاه خود را خواهد داشت.

عراقچی افزود: روز 17 سپتامبر با یک ناهار کاری میان خانم اشتون و آقای ظریف روند مذاکراتی نیویورک آغاز می شود و روز بعد آن مذاکرات را در سطح 1+5 خواهیم داشت.

وی گفت: با توجه به اینکه وزرای امور خارجه معمولا برای مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر می کنند احتمالا در ادامه مذاکرات جلسه ای را نیز با حضور همه وزرای خارجه کشورهای 1+5 و ایران داشته باشیم و این ایده را همه قبول دارند اما تاریخ دقیقی برای آن مشخص نشده است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: امیدواریم که در نیویورک با توجه به مذاکرات دو جانبه ای که بوده است و مذاکراتی که خواهیم داشت پیشرفتی در مذاکرات انجام شود و گره هایی که هنوز باز نشده است در آنها حرکتی انجام شود و بتوانیم ادامه مذاکرات را داشته باشیم تا تاریخ 3 آذر که مهلت ماست بتوانیم مذاکرات را تمام کنیم.

عراقچی گفت:‌ خیلی از دوستان فکر می کنند که شاید مذاکرات در نیویورک به سرانجام نهایی برسد که حتی از نظر فیزیکی و عملیاتی نیز امکان این موضوع نیست.

وی افزود: ما اگر بتوانیم در نیویورک مشکلات را حل کنیم تازه زمان متنابهی را نیاز داریم برای اینکه در خصوص جزئیات و ضمائم مربوط به سند توافق تصمیم بگیریم.

عراقچی گفت: ناامید نیستیم و امیدواریم تا24 نوامبر بتوانیم این مسیر را طی کنیم و به توافق برسیم البته این موضوع منوط به این است که نظرات ما تامین شده باشد.

عراقچی: غنی سازی ایران برنامه کاملا صنعتی برای تامین سوخت نیروگاهها است

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در ادامه تشریح روند مذاکرات هسته ای درپاسخ به این پرسش که موارد اختلافی اساسی در مذاکرات چیست؟ گفت: توافقی انجام نمی شود مگر اینکه در مورد همه مسائل توافق شود.

عراقچی افزود: بحث ظرفیت غنی سازی جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است و ما این موضوع را در مذاکرات روشن کردیم و همچنان روی این موضع ایستاده ایم که غنی سازی جمهوری اسلامی ایران برنامه کاملا صنعتی است و باید به اهداف خود برای تامین نیازهای آتی کشور در خصوص تامین سوخت نیروگاههایی که خواهیم داشت به آن برسیم.

وی تاکید کرد: هرگز نباید تصور کنیم که برنامه غنی سازی ما می تواند در حد کوچک تحقیقاتی یا یک چیز سمبلیک و دکوری باشد بلکه حتما برنامه صنعتی است و چشم انداز صنعتی شدن باید مد نظر قرار گرفته شود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه افزود: البته اینکه با چه سرعتی و با چه شکلی به این چشم انداز می رسیم موضوعی است که می تواند در مذاکرات درباره آن بحث شود.

عراقچی گفت: با توجه به سیر حرکتی که ما طراحی کردیم با توجه به نیازهای خود و با توجه به توان فناوری خود این سرعت را طراحی می کنیم.

وی افزود: نفس این موضوع که برنامه غنی سازی ایران صنعتی است و باید به حد صنعتی برسد و این چشم انداز باید حتما وجودداشته باشد یکی از خواسته های اصلی ماست و در این خصوص مذاکرات بسیار جدی و ریز و جزئی ادامه دارد و امیدواریم در این خصوص به تفاهم برسیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت:‌ بحث اراک یکی از موضوعات جدی ما است،‌ راکتور اراک با آب سنگین کار می کند و به طور طبیعی نگرانی هایی در مورد آن وجود دارد و برای کسانی که تمایل به رسیدن به بمب اتمی دارند راکتورهای آب سنگین وسیله مناسبی است البته جمهوری اسلامی ایران چنین تصمیمی ندارد و نخواهد داشت.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: با توجه به اعتقادات دینی و مذهبی خود و فتوای مقام معظم رهبری و هم با توجه به دکترین های امنیتی و دفاعی خود، سلاح هسته ای هیچ جایگاهی برای ما ندارد.

عراقچی گفت: به هر حال اینکه راکتور آب سنگین نگرانی ایجاد می کند می پذیریم لذا با طراحی فناوریی که صورت گرفته است که در این خصوص از دانشمندان اتمی در حوزه آب سنگین تشکر می کنم که توانستند نیروگاه آب سنگین را طراحی کنند که نگرانی های مربوط به پولوتونیم آن از بین برود.

وی افزود: البته مذاکرات ما درباره این طراحی جدید ادامه دارد و هنوز به جمع بندی نهایی با طرف های مقابل در این زمینه نرسیدیم.

عراقچی گفت: موضوع مهم دیگر در این مذاکرات نحوه برداشتن تحریم هاست که از نظر ما بحث کلیدی است.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه افزود: طبق توافق ژنو یکی از مولفه های توافق نهایی این است که همه تحریم ها به صورت جامع برداشته شود.

عراقچی گفت: اگر این هدف محقق نشود طبعا ما توافقی نخواهیم داشت.

وی افزود:‌ با توجه به اینکه تحریم ها دسته بندی های مختلف دارند و مراجع مختلفی آنها را صادر کرده اند پیچیدگی هایی در خصوص برداشته شدن این تحریم ها وجوددارد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: طبق روال هایی که از دید غربی ها وجوددارد تحریم ها مراحل تعلیق و لغو را باید به صورت پشت هم طی کنند اما ما با این ایده چندان موافق نیستیم.

عراقچی افزود: به هر حال پیچیدگی هایی وجود دارد که تحریم ها با چه روش هایی تعلیق و لغو خواهند شد.

وی گفت:‌ به خصوص اینکه تعهداتی که جمهوری اسلامی ایران خواهد پذیرفت اینگونه نیست که همه دفعتا انجام شود و ما نیز طبق مراحلی این تعهدات خود را انجام خواهیم داد.

عراقچی افزود: بنابراین وجود یک جدول زمانی برای برداشته شدن تحریم ها در مقابل اقداماتی که طرف ما باید انجام دهد یکی از قسمت های سخت مذاکراتی ما خواهد بود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: در بعضی از مسائل توانستیم گزینه هایی را پیدا کنیم و بعضا راه گشایی هایی شده است اما با این حال برای رسیدن به نتیجه ناامید نیستیم.

انتهای پیام

کد N492296