فرار لبنان از چاله « داعش» و حرکت بسوی چاه « جنگ خانگی»

لبنان,داعش,جنگ داخلی

بیروت – ایرنا – گویا لبنانی ها خواسته و یا ناخواسته عجله دارند تا از چاله خطر گروه های تروریستی تکفیری« داعش و جبهه النصره» در چاه « جنگ داخلی» سقوط کنند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، برخی رسانه های لبنانی بجای کمک به برقراری آرامش در لبنان تلاش می کنند در آتش زیر خاکستر بحران و جنگ داخلی بدمند و برخی هم درصدد هستند با گزارش های هشدار آمیز آب سرد بر روی این آتش پنهان در حال شعله ور شدن بریزند.

روزنامه لبنانی « السفیر» همزمان با یکصد و هشتمین روزی که لبنان رییس جمهوری ندارد، تلاش می کند تا این آتش شعله ور نشود و البته با انتقاد از دولت لبنان برای استفاده نکردن از « برگ های برنده » خود نوشت که چرا بعداز گذشت 38 روز متوالی نظامیان ربوده شده لبنانی همچنان باید دراسارت و گروگان گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره باشند.

السفیر از دولت لبنان به عنوان یک « دولت کارتونی» یاد و سئوال کرد که دولت « تمام سلام» به هرج ومرج ، پست های ایست وبازرسی و بارها عملیات ربایش در بیشتر مناطق لبنان که صحنه های قبل از جنگ داخلی سال 1975 سال بیاد می آورد، دارد.

این روزنامه لبنانی تاکید کرد که « بادهای فتنه» در سراسر لبنان وزیدن گرفته و « بذر جنگ داخلی » را پخش می کند.

السفیر در عین حال نوشت که نمی توان تلاش های برخی طرف های سیاسی و امنیتی موثر را در ساعات گذشته برای جلوگیری از ورود لبنان به راهی بدون بازگشت ، نادیده گرفت تا لبنان وارد یک فتنه کشنده نشود آنطور که گروه های تروریستی تکفیری می خواهند.

دیروز، منطقه بقاع در شرق لبنان شاهد یک بحران بزرگ بود که عملیات متبادل ربودن اشخاص از سوی گروه های مختلف به آن دامن زد.

ربودن 4 تن در شهرک عرسال توسط یک گروه بعداز شایعه خبر ربوده شدن بستگانشان در شهرک سعدنایل توسط باندها باهدف گرفتن غرامت برای آزاد کردن آنها براساس اظهارات یک منبع امنیتی، بقاع شمالی لبنان را دچار هرج و مرج کرد.

جوانان خیابان ها را مسدود کردن و همزمان رانندگان و سرنشینان خودروهای مسافربری(ون) را ربودند هرچند بعد آنها را آزاد کردند، ارتش به منزل شخصی در شهرک بریتال که احتمال می رفت در ربودن اشخاص مختلف دست داشته باشد، یورش برد و حتی تعدادی از نزدیکان و همسرش را بازداشت کرد، اینها گوشه هایی ازهرج و مرز دیروز بود.** حمله به پناهجویان سوری

السفیر نوشت: مناطق مختلف لبنان ، دیروز هم شاهد بستن راه ها و حمله به پناهجویان سوری و اذیت و آزار آنها بود و این درحالی است که وجود عده ای که خانواده نظامیان ربوده شده لبنانی را تحریک می کنند، آشکار است.

این روزنامه لبنانی به نقل از یک مسئول در دولت لبنان خاطرنشان کرد: تلاش ها برای آزاد کردن نظامیان ربوده شده ادامه دارد و طبق تصمیم اتخاذ شده بطور محرمانه و بدور از نگاه رسانه ها صورت می گیرد.

وی در عین حال تایید کرد که این ترس و نگرانی نزد همه مسئولان و مقامات لبنانی ایجاد شده که حوادث دیروز سرآغازفتنه بزرگ در لبنان و ورود کشور به مربع مرگ باشد.

این مسئول تصریح کرد: حوادث دیروز بقاع و منطقه بعلبک همه تلاش ها را به نقطه صفر و قبل از اجرای برنامه امنیتی بازگرداند و این ترس وجود دارد که اوضاع روز به روز وخیم تر و بدتر شود.

السفیر به نقل از یک منبع امنیتی نوشت که در چند روز گذشته و در مناطق مختلف لبنان ، تلاش های امنیتی گسترش یافته و در بیشتر مناطق موفقیت هایی را در پی داشته است و بازداشت شماری از عناصر مرتبط با گروه های تروریستی تکفیری از جمله این موفقیت ها است.

وی تاکید کرد که در زمان حاضر تنها راه حل سریع مشکل پناهجویان سوری، هماهنگی و همکاری دولت های لبنان و سوریه است.

« باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا قرار است فردا چهارشنبه راهبرد مبارزه با گروه تروریستی داعش را اعلام کند.

خاورم ** 1324
کد N492286