آیت‌الله جوادی‌آملی:

زندگی متمدنانه در سایه تدین میسر می‌شود

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله جوادي آملي,دين

آیت‌الله جوادی‌آملی با اشاره به جایگاه خیر در کلام خداوند گفت: راه رسیدن به حق و خیر در گرو تدبر در نظام هستی است و زندگی متمدنانه نیز در سایه همین تدین میسر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار اعضای شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت و مسئولان ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور که در محل روستای احمد آباد دماوند برگزار شد، اظهار کرد: امروز باید بیشتر از قبل مراقب باشیم و از تجربه‌های تاریخی خود پند بگیریم چراکه در وقایعی مانند جنگ جهانی اول و دوم و نیز کودتای ننگین 28 مرداد ایرانیت منهای اسلام مطرح بود اما کاری از پیش برده نشد لذا این پرچم خودش و کشور را به تنهایی نمی‌تواند حفظ کند.

وی ادامه داد: اما در دفاع مقدس پرچم یا علی(ع)،‌ یا حسین(ع)، یا زهرا(س) همراه عزیزانی بود که به جبهه می‌رفتند و ما شاهد آن بودیم که گویی رزمندگان ما با همراه داشتن این پرچم‌های مقدس بر زمین و زمان مسلط اند.

جوادی آملی با اشاره به آیاتی از کلام الله مجید تصریح کرد:‌ چیزی در جهان نیست که انسان قادر به فهم‌اش نباشد،‌ خداوند در قرآن فرمود: ( سیروا فی الارض) یعنی بروید آسمان و زمین را بررسی کنید، ‌خداوند زمین و آسمان را مسخر انسان کرد،‌ بعد چه طور می‌شود که انسان به آن مراحل عالی نمی‌رسد؟

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: ‌اگر ملتی مسیر هدایت الهی را گم کند و از آن منحرف شود دیگر فرشته نخواهد شد، بلکه ‌مواظب است ببیند کجا راه باز است که اختلاس کند. لیکن آنها که راه فلسفه و حکمت را طی کرده‌اند می‌گویند در شان ما نیست که درباره آسمان و زمین فکر کنیم بلکه ما در مورد ملکوت آسمان‌ها و زمین فکر می‌کنیم، چرا که هنر انسان ملکوتی شدن است.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مفسر بزرگ قرآن کریم گفت: مرحوم ابن بابویه نقل کرده است که امام صادق(ع) فرمود: ذات اقدس اله به حضرت آدم فرمود:‌ من خیر دنیا و آخرت را در چهار کلمه جمع کرده‌ام:‌ یکی حق اختصاصی من است،‌ یکی حق اختصاصی شما(بندگان)،‌ یکی حق مشترک بین من و شما(بندگان) است، یکی حق مشترک تو بر سایر مردم است.

وی در این راستا ادامه داد: خداوند به حضرت آدم(ع) فرمود: حق اختصاصی من توحید است که باید موحدانه به سَر بَری و بدانی کل عالم را خدا آفرید و خدا تدبیر می‌کند و کارها دست اوست و به دیگری مربوط نیست،‌ این اولین حقیقتی بود که ذات اقدس اله به آدم(ع) آموخت،‌ دوم این که حق مسلم توست که در برابر اعمال‌ات به تو پاداش می‌دهم و برای هر کار خیری که کردی پاداشی داری منتهی تا کار خیر تو چه باشد،‌ اما آنچه که بین من و تو مشترک است دعا است، تو دعا می‌کنی و از من چیزی می‌خواهی و من اجابت می‌کنم، اصل چهارم هم آنچه که بین تو و مردم است یعنی چیزی که برای خود نمی‌پسندی بر دیگران هم مپسند و آنچه که بر خود می‌پسندی بر دیگران نیز بپسند.

جوادی آملی بیان کرد: در حال حاضر 13 میلیون پرونده در دستگاه قضایی کشور وجود دارد چون این اصل چهارم رعایت نشده است،‌ قسمت مهمی از این دعواها و تجاوزها و خلف وعده کردن‌ها به این علت است که به این اصل عمل نکرده‌ایم در حالی که از بدیهیات و اولویات دین ماست.

وی با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع) افزود: امام هشتم فرمود:‌ به زیارت یکدیگر بروید،‌ یکدیگر را تحمل کنید و به سراغ یکدیگر بروید،‌ چرا که شما شیعیان ما هستید و زمانی که دور هم جمع شدید حرف ما را نقل کرده و از ما می‌گویید و احادیث ما برای شما گرایش و محبت ایجاد می‌کند.

جوادی‌آملی تصریح کرد: امام صادق(ع) فرمود: خداوند خیر دنیا و آخرت را به آدم(ع) گفت تا به بنی آدم منتقل کند که شامل چهار عنصر بود،‌ یکی توحید،‌ دیگری اعتقاد به معاد،‌ دیگری مساله دعا و نیایش و دیگری رابطه اجتماعی،‌ فرمود رابطه اجتماعی‌تان را با مردم درست کنید و نه به بیراهه روید و نه راه کسی را ببندید؛‌ این سخن حضرت بیانگر آن است که زندگی متمدنانه در سایه تدین است.

انتهای پیام

کد N492254