۰
آیت‌الله جوادی‌آملی:

زندگی متمدنانه در سایه تدین میسر می‌شود

  • ۴بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله جوادي آملي,دين

آیت‌الله جوادی‌آملی با اشاره به جایگاه خیر در کلام خداوند گفت: راه رسیدن به حق و خیر در گرو تدبر در نظام هستی است و زندگی متمدنانه نیز در سایه همین تدین میسر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار اعضای شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت و مسئولان ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور که در محل روستای احمد آباد دماوند برگزار شد، اظهار کرد: امروز باید بیشتر از قبل مراقب باشیم و از تجربه‌های تاریخی خود پند بگیریم چراکه در وقایعی مانند جنگ جهانی اول و دوم و نیز کودتای ننگین 28 مرداد ایرانیت منهای اسلام مطرح بود اما کاری از پیش برده نشد لذا این پرچم خودش و کشور را به تنهایی نمی‌تواند حفظ کند.

وی ادامه داد: اما در دفاع مقدس پرچم یا علی(ع)،‌ یا حسین(ع)، یا زهرا(س) همراه عزیزانی بود که به جبهه می‌رفتند و ما شاهد آن بودیم که گویی رزمندگان ما با همراه داشتن این پرچم‌های مقدس بر زمین و زمان مسلط اند.

جوادی آملی با اشاره به آیاتی از کلام الله مجید تصریح کرد:‌ چیزی در جهان نیست که انسان قادر به فهم‌اش نباشد،‌ خداوند در قرآن فرمود: ( سیروا فی الارض) یعنی بروید آسمان و زمین را بررسی کنید، ‌خداوند زمین و آسمان را مسخر انسان کرد،‌ بعد چه طور می‌شود که انسان به آن مراحل عالی نمی‌رسد؟

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: ‌اگر ملتی مسیر هدایت الهی را گم کند و از آن منحرف شود دیگر فرشته نخواهد شد، بلکه ‌مواظب است ببیند کجا راه باز است که اختلاس کند. لیکن آنها که راه فلسفه و حکمت را طی کرده‌اند می‌گویند در شان ما نیست که درباره آسمان و زمین فکر کنیم بلکه ما در مورد ملکوت آسمان‌ها و زمین فکر می‌کنیم، چرا که هنر انسان ملکوتی شدن است.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مفسر بزرگ قرآن کریم گفت: مرحوم ابن بابویه نقل کرده است که امام صادق(ع) فرمود: ذات اقدس اله به حضرت آدم فرمود:‌ من خیر دنیا و آخرت را در چهار کلمه جمع کرده‌ام:‌ یکی حق اختصاصی من است،‌ یکی حق اختصاصی شما(بندگان)،‌ یکی حق مشترک بین من و شما(بندگان) است، یکی حق مشترک تو بر سایر مردم است.

وی در این راستا ادامه داد: خداوند به حضرت آدم(ع) فرمود: حق اختصاصی من توحید است که باید موحدانه به سَر بَری و بدانی کل عالم را خدا آفرید و خدا تدبیر می‌کند و کارها دست اوست و به دیگری مربوط نیست،‌ این اولین حقیقتی بود که ذات اقدس اله به آدم(ع) آموخت،‌ دوم این که حق مسلم توست که در برابر اعمال‌ات به تو پاداش می‌دهم و برای هر کار خیری که کردی پاداشی داری منتهی تا کار خیر تو چه باشد،‌ اما آنچه که بین من و تو مشترک است دعا است، تو دعا می‌کنی و از من چیزی می‌خواهی و من اجابت می‌کنم، اصل چهارم هم آنچه که بین تو و مردم است یعنی چیزی که برای خود نمی‌پسندی بر دیگران هم مپسند و آنچه که بر خود می‌پسندی بر دیگران نیز بپسند.

جوادی آملی بیان کرد: در حال حاضر 13 میلیون پرونده در دستگاه قضایی کشور وجود دارد چون این اصل چهارم رعایت نشده است،‌ قسمت مهمی از این دعواها و تجاوزها و خلف وعده کردن‌ها به این علت است که به این اصل عمل نکرده‌ایم در حالی که از بدیهیات و اولویات دین ماست.

وی با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع) افزود: امام هشتم فرمود:‌ به زیارت یکدیگر بروید،‌ یکدیگر را تحمل کنید و به سراغ یکدیگر بروید،‌ چرا که شما شیعیان ما هستید و زمانی که دور هم جمع شدید حرف ما را نقل کرده و از ما می‌گویید و احادیث ما برای شما گرایش و محبت ایجاد می‌کند.

جوادی‌آملی تصریح کرد: امام صادق(ع) فرمود: خداوند خیر دنیا و آخرت را به آدم(ع) گفت تا به بنی آدم منتقل کند که شامل چهار عنصر بود،‌ یکی توحید،‌ دیگری اعتقاد به معاد،‌ دیگری مساله دعا و نیایش و دیگری رابطه اجتماعی،‌ فرمود رابطه اجتماعی‌تان را با مردم درست کنید و نه به بیراهه روید و نه راه کسی را ببندید؛‌ این سخن حضرت بیانگر آن است که زندگی متمدنانه در سایه تدین است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.