/کلام روز/

نکوهش اسلام در ساخت زیاد مسکن

قرآن کريم,امام علي ع ,امام صادق ع ,پيامبر اكرم ص

یکی از مواردی که در جامعه امروز از اهمیت برخوردار است مسکن می‌باشد و اسلام برای ساخت مسکن و رفاه حال عمومی دستوراتی دارد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فعالیت در راستای ساخت و ساز مسکن نباید به گونه‌ای باشد که مسکن در جامعه به یک مقوله اقتصادی تبدیل شود. مسکن برای آرامش و سرپناه انسان است، پس نباید کاری کنیم که یک سری از افراد جامعه از این نعمت محروم شوند و در مقابل یک سری به سوداگری در این مقوله بپردازند.

پیامبر (ص) می‌فرمایند: ... هر کس بنایی به ریا و برای شهرت بسازد، او را در قیامت به هفت طبقه زمین می‌برد، سپس به صورت گردنبندی آتشین بر گرد گردن او در می‌آید و آنگاه همراه با آن در آتش فروافکنده می‌شود. گفتیم: یا رسول الله! خانه چگونه به ریا و برای شهرت ساخته می‌شود؟ فرمودند: به اینکه بیش از اندازه کفاف بسازد، یا برای اینکه به آن ببالد.

امام صادق(ع) می‌فرمایند: آنچه بیش از نیاز سکونت ساخته شود، صاحب آن - در قیامت - مکلف به حمل آن می‌شود.

خداوند در آیه 128 و 129 سوره شعرا با نهی کردن ساخت مسکن اضافی یا اشرافی می‌فرماید: آیا بر هر فرازگاهی به بازیچه نشان راهی می‌سازید و کاخ‌های افراشته ( یا آبدانهایی) فراهم می‌آورید (به این خیال) که شاید جاودانه در آن‌ها بمانید ( و به مرگ و کوچیدن از این خاکدان نمی‌اندیشید)؟

پی نوشت:

ثواب الاعمال و عقاب الاعمال/331

وسائل 3/587

سوره شعرا آیه 128 -129

منبع:

الحیات، محمدرضا حکیمی

انتهای پیام

کد N492218