در آستانه انتخابات

فساد در شرکت نفت دولتی برزیل مناقشه آفرید

برزيل

رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ماه اکتبر برزیل به سبب یک رسوایی فساد که پای شرکت نفت دولتی پترو براس و ده‌ها قانونگذار برزیلی به آن باز شده مورد مناقشه قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که همکاران هر دو کاندیدای اصلی انتخابات ریاست جمهوری برزیل در این پرونده دخیل بوده‌اند و هر دو آن‌ها وادار به دفاع از خود شده‌اند.

روز جمعه رسانه‌های برزیل گزارش دادند: یک مدیر سابق پتروبراس که به زندان افتاده اقدام به افشای اسامی ده‌ها سیاستمداری که از قراردادهای این شرکت حق حساب دریافت می‌کرده‌اند کرده است.

این افشاگری‌ها موجب دردسر دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برزیل شده و شهرت او به سیاست "تحمل صفر در قبال فساد" را زیر سوال برده است.

این مناقشه همچنین تا حدی باعث نگرانی مارینا سیلوا، کاندیدای مخالفان دولت روسف شده است.

روز شنبه یک مجله برزیلی اسامی کسانی که در رسوایی پتروبراس دخیل بوده‌اند را منتشر کرد.

از جمله این افراد ادواردو کامپوس، فرماندار سابق و کاندیدای ریاست جمهوری سابق برزیلی بوده‌اند که ماه گذشته میلادی در حادثه سقوط هواپیما جان خود را از دست داد.

همچنین دیگر افراد دخیل در این پرونده شامل ادیسون لوبائو، وزیر انرژی و معادن، هنریکه ادواردو آلوز، رئیس مجلس سلفی کنگره و رنان کالیروس، رئیس سنا هستند.

براساس این گزارش کسانی که در این رسوایی دخیل بوده‌اند از قراردادهای شرکت نفت دولتی پتروبراس از سوی طرف‌های سوم سه درصد حق حساب دریافت می‌کردند.

انتهای پیام

کد N492178