جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی /

معاون اول رییس جمهوری بر لزوم تمرکز جدی برای مقابله با زمین خواری تاکید کرد

جهانگیری,مبارزه با زمین خواری,جلسه مبارزه با فساد اقتصادی

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری پدیده زمین خواری و تصرف اراضی ملی را موضوعی ناراحت کننده برای هر ایرانی دانست و گفت که با توجه به حساسیت مقام معظم رهبری به مساله زمین خواری، پیگیری مستمر و تمرکز جدی قوای سه گانه براین موضوع ضروری است.

به گزارش خبرنگار ایرنا٬ اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی ضمن تبریک به حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به خاطر تصدی سمت معاون اول قوه قضاییه گفت: وی در همه مسوولیت ها کارنامه موفقی از خود بر جای گذاشته اند و امیدوارم ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بتواند در پیشبرد اهداف خود از تجربیات ایشان استفاده بهینه کند.

وی از حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی معاون اول سابق قوه قضاییه به خاطر زحمات،حضور مستمر در جلسات و تلاش های موثر در پیشبرد و اجرای برنامه های ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی قدردانی کرد.

جهانگیری با اشاره به تعدد موضوعات مربوط به پدیده زمین خواری و وجود عوامل و زمینه های مختلف در تصرف اراضی، از دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی خواست جلساتی را با دستگاه های مرتبط با موضوع زمین خواری تشکیل دهد تا ضمن اولویت بندی موضوعات، پیشنهادات و راهکارهای مشخصی برای مقابله با پدیده زمین خواری و پیشگیری از گسترش آن جهت طرح در جلسات آتی ستاد تدوین شود.

وی افزود: لازم است گزارشی جامع در خصوص پدیده زمین خواری و راهکارهای مقابله با آن فراهم شده و در اختیار قوای سه گانه قرار گیرد تا همه مسئولان کشور از جزئیات مربوط به تصرفات اراضی و پرونده های زمین خواری مطلع شوند و هماهنگی و انسجام لازم برای مقابله با این پدیده در میان قوای سه گانه شکل گیرد.

وی از وزیر کشور نیز خواست طی بخشنامه ای، استانداران، فرمانداران و بخشداران را مکلف نماید که پیشنهادات عملی و دیدگاه های خود را در خصوص عوامل موثر در بروز پدیده زمین خواری و راهکارهای مقابله با آن ارائه دهند تا مسائل استانی در خصوص زمین خواری نیز در اختیار ستاد قرار گیرد و به تصمیم گیری و سیاستگذاری های ستاد کمک کند.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد:پدیده زمین خواری موضوعی است که ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با جدیت به آن ورود کرده و لازم است جلسات متعددی به این موضوع بپردازد تا بتوانیم به اهداف و نتایج مورد نظر دست پیدا کنیم و به منویات رهبر معظم انقلاب در این خصوص جامه عمل بپوشانیم.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه نیز بر اهمیت مقابله با پدیده زمین خواری تاکید کردو گفت: امروز مقام معظم رهبری و روسای قوای سه گانه نسبت به موضوع زمین خواری حساسیت بسیاری زیادی دارند و این یک فرصت استثنایی را در اختیار دستگاه های برخورد کننده با این معضل قرار داده است که باید از این فرصت بهترین بهره برداری را انجام دهد.

معاون اول قوه قضاییه افزود: باید برای مقابله با پدیده زمین خواری دو رویکرد عمده را در پیش گیریم که یکی پیشگیری و اقدامات بازدارنده برای عدم تکرار تخلفات در بخش تصرف اراضی است و دیگری تدوین راهکارهایی عملی برای برخورد با تخلفات صورت گرفته و تسریع در به نتیجه رساندن پرونده های موجود است.

در این جلسه که وزرای کشور، اموراقتصادی و دارایی و دادگستری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، رییس سازمان بازرسی کل کشور، رییس کل دیوان محاسبات کشور، دادستان تهران و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، گزارشی از سوی دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در خصوص ابعاد مختلف موضوع زمین خواری و نقش دستگاه های متولی امر زمین در جلوگیری از بروز و ظهور این پدیده ارایه شد.

دبیرخانه ستاد، رییس سازمان امور اراضی کشور و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز هر کدام گزارشی در خصوص آخرین اقدامات انجام شده در راستای تحقق دستورالعمل معاون اول رییس جمهور مبنی بر تعیین تکلیف طرح های نیمه تمام واگذاری اراضی ملی و دولتی و ممانعت از تغییر کاربری اراضی زراعی و گسترش ویلاسازی در مناطق شمالی کشور ارایه کردند.

شبک**1983 ** 1917
کد N492003