سناتور مک‌کین: غرب باید اوکراین را مسلح کند/پوتین در پی احیای امپراطوری روسیه است

روسيه,اوكراين

سناتور جان مک‌کین خودداری غرب در تامین سلاح‌های دفاعی و کمک‌های اطلاعاتی برای اوکراین در مبارزه با جدایی‌طلبان روس‌گرا در شرق این کشور را «شرم‌آور» خواند و خواهان مسلح کردن اوکراین شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه فاکس نیوز، جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه مشهور آمریکایی ابراز تردید کرد که آتش‌بسی که میان نیروهای دولتی اوکراین و جدایی‌طلبان روس‌گرا برقرار شده، پایدار بماند.

مک‌کین در اظهاراتی که در محل نشست سالانه اقتصاد جهانی موسوم به «آمبروستی» در ایتالیا مطرح کرد، گفت: ولادیمیر پوتین،‌ رئیس‌جمهوری روسیه اکنون در شرق اوکراین کنترل غیر رسمی دارد.

وی خاطرنشان ساخت پوتین روز به روز خود را محاسبه می‌کند و مشخص می‌کند که واکنش به کارهایی که او انجام می‌دهد چه خواهد بود. مک‌کین عنوان کرد که به اعتقاد وی هدف نهایی پوتین استقرار مجدد امپراتوری روسیه است.

وی خاطرنشان ساخت: این امپراتوری شامل اوکراین، مولداوی و حوزه بالتیک می‌شود و این بلندپروازی پوتین برای دستیابی به این هدف است. اگر ما قدرت خود را نشان ندهیم همانطور که در زمان جنگ سرد قدرت خود را نشان دادیم، پوتین این مساله را یک ضعف دانسته و از آن بهره‌برداری خواهد کرد و در این صورت بحران‌های بسیار جدی به وجود خواهد آورد.

این سناتور جنگ‌طلب پیشتر به اوکراین سفر کرده بود تا حمایت خود را از دولت جدید این کشور اعلام کند. وی ماه دسامبر نیز در حمایت از معترضان حامی اتحادیه اروپا که به دنبال ساقط کردن ویکتور یانوکوویچ بودند، به اوکراین سفر کرده بود.

مک‌کین تصریح کرد: تنها دلیلی که آتش‌بس شکننده در اوکراین ادامه یافته فقدان ظرفیت واقعی در ارتش اوکراین است. این مساله البته کار را برای آنکه آن‌ها روسیه را از شرق اوکراین خارج کنند، دشوارتر می‌کند و روس‌ها در این منطقه هستند. ما نیازمند تحریم‌های سخت‌تر هستیم. ما نیاز داریم تا به ارتش اوکراین تجهیزات و اطلاعات دهیم. ما نیاز داریم تا برای آن‌ها برنامه آموزشی اجرا کنیم. ما نیاز داریم تا گروهی از مشاوران ارتش آمریکا به اوکراین سفر کنند.

این سیاستمدار جمهوری‌خواه آمریکا همچنین نسبت به وابستگی اتحادیه اروپا به انرژی روسیه ابراز نگرانی کرده و گفت این مساله تمایل اتحادیه اروپا به منظور واکنش علیه روسیه را محدود کرده است. وی تاکید کرد: من نگران هستم تا زمانی که اروپایی‌ها وابسته به انرژی روسیه باشند، ما شاهد پاسخ قدرتمند این قاره نباشیم. ما از آن‌ها حجم زیادی حرف شنیده اما تنها شاهد میزان کمی عمل بوده‌ایم.

انتهای پیام

کد N491855