آغاز سفر روحانی به آسیای میانه؛

رییس جمهوری عازم قزاقستان شد

رییس جمهوری,قزاقستان,سفر

تهران - ایرنا- حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران دقایقی پیش به همراه هیاتی عالیرتبه سیاسی و اقتصادی عازم شهر آستانه پایتخت قزاقستان شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، روحانی را در این سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری و حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری همراهی می کنند.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی،علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی نیز در این سفر رییس جمهوری حضور دارند.

این نخستین دیدار روحانی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری از قزاقستان است که به دعوت رسمی همتای قزاقستانی انجام می شود.

براساس برنامه اعلام شده، رییس جمهوری پس از ورود به شهر آستانه قزاقستان، با حضور در کاخ ریاست جمهوری این کشور از سوی نورسلطان نظربایف همتای قزاقستانی خود مورد استقبال رسمی قرار می گیرد و پس از آن روسای جمهوری ایران و قزاقستان دیدار می کنند.

همچنین هیات همراه رییس جمهوری مذاکرات مشترک با همتایان خود خواهند داشت.

قرار است در این سفر رییس جمهوری چند تفاهم نامه در بخش های مختلف همکاری به امضای طرفین برسد.

دیدار با نخست وزیر و رییس مجلس سنای قزاقستان از دیگر برنامه های حجت الاسلام روحانی در سفر به این کشور است.

رییس جمهوری همچنین قرار است در آستانه در همایش بازرگانان ، صاحبان صنایع و کارآفرینان ایران و قزاقستان شرکت کند.

رییس جمهوری اسلامی ایران پس از قزاقستان به منظور شرکت در چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای که در شهر دوشنبه برگزار می شود به تاجیکستان سفر می کند.

روحانی در حاشیه این اجلاس با اعضای این سازمان و مقامات این کشور نیز دیدار خواهد داشت.

سازمان همکاری های شانگهای در سال 2001 میلادی با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد. جمهوری اسلامی ایران، هند، افغانستان، مغولستان و پاکستان در این سازمان مقام ناظر را دارند.

با توجه به آن که تاجیکستان از ماه سپتامبر سال 2013 ریاست سازمان همکاری شانگهای را بر عهده گرفته است، چهاردهمین اجلاس سران با عنوان «همکاری، هم رشدی همشکوفایی» در شهر دوشنبه برگزار می شود.

سیام*9254**1336
کد N491509